Tego dnia 50 lat temu urodziła się ikona - VW Golf! - Trends Magazines

Tego dnia 50 lat temu urodziła się ikona – VW Golf!

VW Golf mk1

VW Golf świętuje dziś urodziny! Produkcja pierwszej generacji tej ikony ruszyła dokładnie 50 lat temu – 29 marca 1974 roku. Przez lata był to najlepiej sprzedający się samochód europejski od momentu wynalezienia automobilu. To także drugi, po Toyocie Corolli najpopularniejszy samochód świata. 

Volkswagen nie miał łatwego zadania. Ikona, jaką był Garbus nie była łatwa do zastąpienia. Jednak świat poszedł do przodu i przedwojenna konstrukcja musiała zostać unowocześniona, a tak naprawdę skonstruowana na nowo.

Nikt nie wiedział, że VW Golf będzie takim hitem

Piątkowego dnia, 29 marca 1974 roku, gdy ruszyła produkcja pierwszej generacji Golfa, jeszcze nikt nie wiedział, że ten kompaktowy samochód stanie się najpopularniejszym Volkswagenem i najlepiej sprzedającym się europejskim samochodem w historii motoryzacji. Odzwierciedlił ducha czasu, dał nazwę własnej klasie pojazdów i towarzyszy pokoleniom ludzi na całym świecie.

Do chwili obecnej pierwszy Golf z produkcji seryjnej z 1974 roku sprzedał się w ponad 37 milionach egzemplarzy. Z czysto matematycznego punktu widzenia oznacza to, że przez ostatnie 50 lat każdego dnia ponad 2000 osób na całym świecie decydowało się na zakup nowego Golfa. 

Pierwszy VW Golf był zupełnie inny od Garbusa. Pierwsze egzemplarze można było oglądać u dealerów w lipcu 1974 roku. Poprzecznie umieszczony silnik z przodu, napęd na przednią oś i kanciaste nadwozie były zupełną odwrotnością Garbusa, którego de facto wciąż jeszcze można było kupić w europejskich salonach Volkswagena. 

Zaprojektowany przez Giorgio Giugiaro kanciasty Golf cieszył się niezwykłym zainteresowaniem, już do października 1976 produkcja przekroczyła milion egzemplarzy. 

Zasada Golfa

W 1974 roku Volkswagen tak napisał o nowym aucie: „Golf oferuje maksymalną przestrzeń i bezpieczeństwo. Jest bezkompromisowo nastawiony na praktyczność. Niska linia nadwozia zapewnia kierowcy dobrą widoczność, a pochylona maska zapewnia widoczność drogi tuż przed pojazdem. Tylna szyba sięga głęboko w dół, co znacznie ułatwia cofanie. I to wszystko obowiązuje aż do dnia dzisiejszego w przypadku każdego Golfa, jaki kiedykolwiek zbudowano.

Do tej pory w samym Wolfsburgu wyprodukowano ponad 20 milionów Golfów. Kolejne 17 milionów wyprodukowano w zakładach w Belgii, Brazylii, Chinach, Malezji, Meksyku, Słowacji i Republice Południowej Afryki. Również pod tym względem Golf jest samochodem światowym. 

Kto z Was ma/miał Golfa? Pochwalcie się w komentarzach!

VW Golf wszystkie generacje
VW Golf wszystkie generacje

 

2 komentarze

  1. Ja jeżdżę czwóreczką w hatchbacku. Jest to mój pierwszy samochód. Dobre auto,które psuje się bardzo rzadko, pomimo przejechanych ponad 280 tys km i 26 lat na karku.Przeżyłem z nim wieke przygód i chociaż czasem sprawial mi psikusy, po latach będę go wspominał. 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Najlepsze reklamy BMW

Większość z nich nie była emitowana w polskiej telewizji, dlatego niektórzy z Was mogą ich nie znać. A te, które pokazujemy są mistrzostwem kreatywności i reżyserii i świetnie się je ogląda.  Reklama BMW M5 E39 Seria reklam z BMW z Clive'm Owenem Najlepsze reklamy BMW

Audi Q5

Nowe Audi Q5

Audi ulepszyło model Q5, który należy do najczęściej kupowanych na europejskich rynkach SUV-ów w segmencie pojazdów klasy średniej premium. Co się zmieniło? Stylistyka Nowa ośmiokątna osłona chłodnicy Singleframe jest teraz bardziej płaska i wydaje się być szersza. Boczne wloty powietrza są wyższe, a ich strukturę wyznaczają trapezoidalne obramowania. Reflektory diodowe mają nową, wysoko umiejscowioną sygnaturę…