Gdzie w Polsce jest najwięcej pijanych kierowców? Oto "alkoholowa mapa" Polski - Trends Magazines

Gdzie w Polsce jest najwięcej pijanych kierowców? Oto „alkoholowa mapa” Polski

W 2023 roku polska policja zatrzymała ponad 95 tys. pijanych kierowców. Co prawda, tendencja jest z roku na rok spadkowa, to wciąż jest to ogromna liczba. A gdzie w Polsce jest najwięcej pijanych kierowców? Przyglądamy się mapie. 

Analitycy zestawili ze sobą liczbę kierowców zatrzymanych w 2023 roku przez policję za jazdę po alkoholu z liczbą mieszkańców województw. Dzięki temu policzyli, ilu nietrzeźwych kierowców przypada na 10 tys. mieszkańców danego regionu, co pozwala stworzyć swego rodzaju mapę i sprawdzić, w których regionach jest najwięcej pijanych kierowców.

Alkoholowa mapa Polski, czyli gdzie w Polsce jest najwięcej pijanych kierowców?

W ubiegłym roku najwięcej zatrzymanych kierowców za jazdę pod wpływem alkoholu w przeliczeniu na liczbę mieszkańców odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim. W tym regionie na 10 tys. mieszkańców średnio przypadło ponad 35 pijanych kierowców. Na drugim miejscu tego niechlubnego rankingu uplasowało się województwo dolnośląskie z podobnym wynikiem – nieco mniej niż 35 kierowców. Podium zamyka województwo świętokrzyskie, gdzie na 10 tys. mieszkańców przypada ponad 34 nietrzeźwych wsiadających za kółko. 

BMW samo wezwało policję. Kierowca był pijany

Najmniej kierowców pod wpływem alkoholu w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców przypada w województwach małopolskim i podkarpackim – po 17 osób. Na kolejnym miejscu jest województwo mazowieckie – gdzie statystycznie jest to 20 osób.

Na drogach, których województw jest natomiast najbezpieczniej? Najmniej kierowców pod wpływem alkoholu w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców przypada w województwach małopolskim i podkarpackim – po 17 osób. Na kolejnym miejscu jest województwo mazowieckie – gdzie statystycznie jest to 20 osób. Tak więc rozpiętość między najmniej a najbardziej alkoholowym regionem jest spora – statystycznie na Kujawach czy na Dolnym Śląsku kierowcy dwa razy chętniej decydują się na prowadzenie auta na „podwójnym gazie” niż na południowym wschodzie Polski.  

Liczba pijanych kierowców (2013-2023) – jest coraz lepiej

Patrząc na poniższą statystykę możemy stwierdzić, że rok 2023 był rokiem z najniższą liczbą nietrzeźwych kierowców w ciągu ostatniej dekady. Podobnie jest w przypadku ogólnej liczby wypadków z udziałem użytkowników dróg pod wpływem alkoholu – choć jest ich o prawie 1500 mniej niż 9 lat temu, to w 2023 r. takich zdarzeń odnotowano ponad 2 tysiące.

Co grozi za jazdę „na podwójnym gazie”?

Przepisy rozróżniają dwa rodzaje jazdy „pod wpływem”. Wielkość kary zależy oczywiście od stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, do 0,5 promila mówimy o jeździe po spożyciu alkoholu, a powyżej tej wartości o jeździe w stanie nietrzeźwości. W tym drugim przypadku kary są naprawdę dotkliwe, a w marcu tego roku na dodatek weszły nowe przepisy, które warto znać.

Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, prowadzenie pojazdu mechanicznego po spożyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu jest zagrożone:

  • karą aresztu albo grzywną nie niższą niż 2500 zł (nawet do 30 tys. zł),
  • zakazem prowadzenia pojazdów (do 3 lat).

Kierowcy przypisuje są także 15 punktów karnych.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem i sankcje przewidziane na taką okoliczność reguluje kodeks karny. Są to:

Konfiskata auta po alkoholu. Przepisy już weszły i już do poprawki?

Źródło: rankomat.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

e-Garbus

Elektryczny Garbus – klasyk i nowoczesność

Ofensywa Volkswagena w obszarze elektrycznej motoryzacji przybiera na sile. Objęto nią nawet klasycznego... Garbusa! Klasyczne samochody mają niepowtarzalny urok. Kombinacja dawnej stylizacji w połączeniu z niedopracowanym – jak na dzisiejsze standardy – układem jezdnym czy skromnym wyciszeniem daje poczucie obcowania z motoryzacją czy prędkością w bardzo dosłownym tego słowa znaczeniu. Głównym problemem retrosamochodów są zespoły napędowe. Mają słabe osiągi, nierzadko…

BMW M3 akcesoria

Standardowe M3/M4 do dla Ciebie za mało? BMW przygotowało ofertę akcesoriów M

Dla BMW M3 Limuzyna i nowego BMW M4 Coupé, w chwili ich debiutu rynkowego w marcu przyszłego roku dostępna będzie szeroka gama akcesoriów M Performance Parts. Pozwalają one na efektowną indywidualizację ich wyrazistej stylistyki i dalsze zwiększenie dynamiki jazdy. Akcesoria zostały opracowane we współpracy z BMW M GmbH w oparciu o doświadczenie zdobyte na światowych torach wyścigowych oraz bogatą…