Konfiskata auta po alkoholu. Przepisy już weszły i już do poprawki? - Trends Magazines

Konfiskata auta po alkoholu. Przepisy już weszły i już do poprawki?

Od dziś kierowcy jeżdżący po alkoholu stracą swoje cztery kółka. Konfiskata auta po alkoholu to nowe przepisy, które zezwalają policjantom na zarekwirowanie pojazdu. Zasady weszły w życie z dniem dzisiejszym i już zapowiadane są zmiany. 

BMW TRENDS prenumerata

Zapowiadana od dwóch lat zmiana w przepisach, w dniu 14 marca 2024 roku wchodzi w życie. Chodzi o nowelizację Kodeksu karnego, która umożliwia policjantom zarekwirowanie pojazdu kierowcom nietrzeźwym. Dokładnie chodzi o tych, którzy we krwi mają ponad 1,5 promila alkoholu. Pojazd straci także kierowca, który był trzeźwy, ale spowodował wypadek i zbiegł z miejsca wypadku. Mało tego, samochód straci także ten kierowca, który miał ponad 1 promil alkoholu we krwi i spowodował wypadek.

Jak zebrać 126 punktów karnych w kilka minut? Oto przykład

Konfiskata auta po alkoholu – czy to dobra zmiana?

W przypadku, gdy kierowca jest pijany i przekracza wyżej wspomnianą ilość alkoholu, policjant rekwiruje pojazd, który trafi na parking policyjny do czasu rozwiązania sprawy. Funkcjonariusz dodatkowo kieruje wniosek do sądu o wykonanie konfiskaty i sporządza wycenę pojazdu. Sąd może z kolei odstąpić od orzeczenia przepadku pojazdu, ale tylko w przypadkach szczególnych. Co ważne, to od woli sędziego będzie należało, czy faktycznie konfiskata i przekazanie pojazdu na rzecz Skarbu Państwa jest konieczne. 

Sąd może zdecydować o wymierzeniu kary w wysokości równowartości pojazdu, , dokładniej chodzi o średnią wartość rynkową modelu wpisanego w polisie ubezpieczeniowej. W przypadku rzadkich samochodów, które są trudne do wyceny, będzie powoływany biegły.

BMW samo wezwało policję. Kierowca był pijany

Przepis wszedł w życie i już trzeba go zmienić?

Jak podaje tvn24.pl, resort sprawiedliwości już zapowiedział, że regulacja zostanie złagodzona. Resort zaznaczył, że prace nad nowelizacją mają na celu konieczność wyeliminowania przepisów budzących zastrzeżenia konstytucyjnie i dostosowanie przepisów dotyczących przepadku pojazdów mechanicznych do standardów konstytucyjnych.

„Projekt został uzgodniony wewnątrz-resortowo. Aktualnie jest na etapie skierowania wniosku o wprowadzenie projektu dokumentu rządowego do wykazu prac legislacyjnych albo wykazu prac programowych Rady Ministrów”- poinformował resort.

Czy Waszym zdaniem konfiskata auta po alkoholu to dobry pomysł? Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Toyota Celica z „Chłopaki nie płaczą” na sprzedaż

Jarosław Psikuta - każdy, kto zna film "Chłopaki nie płaczą" doda w głowie literkę "s". Człowiek z silną psychiką jeździł w tym filmie żółtą Toyotą Celicą. Teraz auto po gruntownej restauracji zostało wystawione na sprzedaż.  W historii polskiego kina było kilka aut, które zapadły w pamięci. Mieliśmy Nissana 300ZX z filmu "Kiler", bordowe BMW E36…

Niezwykłe BMW E31 840Ci

BMW serii 8 to auto, które od chwili premiery w 1989 roku nieprzerwanie zachwyca kolejne pokolenia pasjonatów motoryzacji. Piękny i zarazem wyjątkowy egzemplarz Grand Coupé należy do Sławka z BMW Klub Warszawa. Jak zaczęła się jego przygoda z E31 i co niezwykłego skrywa ta ósemka? Wielu w dzieciństwie marzy o BMW, niektórym w dorosłym życiu…