Konfiskata auta po alkoholu. Przepisy już weszły i już do poprawki? - Trends Magazines

Konfiskata auta po alkoholu. Przepisy już weszły i już do poprawki?

Od dziś kierowcy jeżdżący po alkoholu stracą swoje cztery kółka. Konfiskata auta po alkoholu to nowe przepisy, które zezwalają policjantom na zarekwirowanie pojazdu. Zasady weszły w życie z dniem dzisiejszym i już zapowiadane są zmiany. 

BMW TRENDS prenumerata

Zapowiadana od dwóch lat zmiana w przepisach, w dniu 14 marca 2024 roku wchodzi w życie. Chodzi o nowelizację Kodeksu karnego, która umożliwia policjantom zarekwirowanie pojazdu kierowcom nietrzeźwym. Dokładnie chodzi o tych, którzy we krwi mają ponad 1,5 promila alkoholu. Pojazd straci także kierowca, który był trzeźwy, ale spowodował wypadek i zbiegł z miejsca wypadku. Mało tego, samochód straci także ten kierowca, który miał ponad 1 promil alkoholu we krwi i spowodował wypadek.

Jak zebrać 126 punktów karnych w kilka minut? Oto przykład

Konfiskata auta po alkoholu – czy to dobra zmiana?

W przypadku, gdy kierowca jest pijany i przekracza wyżej wspomnianą ilość alkoholu, policjant rekwiruje pojazd, który trafi na parking policyjny do czasu rozwiązania sprawy. Funkcjonariusz dodatkowo kieruje wniosek do sądu o wykonanie konfiskaty i sporządza wycenę pojazdu. Sąd może z kolei odstąpić od orzeczenia przepadku pojazdu, ale tylko w przypadkach szczególnych. Co ważne, to od woli sędziego będzie należało, czy faktycznie konfiskata i przekazanie pojazdu na rzecz Skarbu Państwa jest konieczne. 

Sąd może zdecydować o wymierzeniu kary w wysokości równowartości pojazdu, , dokładniej chodzi o średnią wartość rynkową modelu wpisanego w polisie ubezpieczeniowej. W przypadku rzadkich samochodów, które są trudne do wyceny, będzie powoływany biegły.

BMW samo wezwało policję. Kierowca był pijany

Przepis wszedł w życie i już trzeba go zmienić?

Jak podaje tvn24.pl, resort sprawiedliwości już zapowiedział, że regulacja zostanie złagodzona. Resort zaznaczył, że prace nad nowelizacją mają na celu konieczność wyeliminowania przepisów budzących zastrzeżenia konstytucyjnie i dostosowanie przepisów dotyczących przepadku pojazdów mechanicznych do standardów konstytucyjnych.

„Projekt został uzgodniony wewnątrz-resortowo. Aktualnie jest na etapie skierowania wniosku o wprowadzenie projektu dokumentu rządowego do wykazu prac legislacyjnych albo wykazu prac programowych Rady Ministrów”- poinformował resort.

Czy Waszym zdaniem konfiskata auta po alkoholu to dobry pomysł? Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

VW Garbus 1200 1965 r. widok z przodu

Garbus jak marzenie

„Marzyliśmy z żoną o klasycznym samochodzie, konkretnie – Volkswagenie Garbusie. Przez dwa lata myśleliśmy o tym bardzo poważnie. Sprawdzaliśmy w sieci co, kto i za ile sprzedaje. Już wtedy wiedziałem, że nie może to być Garbus na tzw. stojącej lampie”.   Nim marzenie się spełniło i prezentowany „Dolcwagen” był gotów, Kasia i Marcin musieli pokonać wiele przeciwności. Ale po kolei… Pewnego dnia Marcin…

Porsche Taycan ładowanie

Ile jest stacji ładowania w Polsce?

Według „Licznika Elektromobilności” opracowanego przez PSPA oraz PZPM, w Polsce na koniec lipca 2020 roku było dostępnych 1224 stacji ładowania, co przekłada się na 2319 ogólnodostępnych punktów ładowania. Ich liczba nieustannie rośnie. Na koniec 2019 roku było w naszym kraju 1815 punktów ładowania, rok wcześniej 845. Najwięcej z nich jest zlokalizowanych w Warszawie, ale co…