100 lat temu BMW otworzyło pierwszą fabrykę - Trends Magazines

100 lat temu BMW otworzyło pierwszą fabrykę

BMW w tym roku ma wyjątkowo dużo okazji do świętowania. Jedną z nich jest 100. rocznica otwarcia pierwszej fabryki “Bayerische Motoren Werke” w Monachium.

Ten rok obfituje w wiele nowości od BMW. Niemcy pokazali nam już nową serię 7, poznaliśmy odświeżoną „trójkę”, a także fantastyczne M4 CSL. Na tym nie koniec, bowiem w tym roku Bawarczycy świętują 50. rocznicę powstania sportowej dywizji BMW M. Na to nakłada się kolejna wyjątkowa rocznica – 100 lat temu, w maju 1922 roku otwarto pierwszą fabrykę “Bayerische Motoren Werke” w Monachium.

Zakład powstał w dzielnicy Milbertshofen, w samym sercu miasta. Na początku firma zajmowała się głównie produkcją silników lotniczych oraz także motocykli. Pierwsze samochody pojawiły się dopiero w latach 50. „Nasza macierzysta fabryka – w samym sercu metropolii, jaką jest Monachium – oparła się żywiołom czasu. To dlatego, że zawsze byli ludzie, którzy popychali tę firmę do przodu, zawsze z odpowiednim wyczuciem czasu, a przede wszystkim z jasnym spojrzeniem na przyszłość” – podsumował Oliver Zipse, prezes marki BMW. 

Zobaczcie, jak wyglądała fabryka BMW na początku jej istnienia i teraz. 

Dziennie z monachijskiej fabryki wyjeżdża około 900 samochodów. Zgodnie z obecnym trendem, coraz więcej z nich będzie miało napęd elektryczny. Na przykład, wszystkie BMW i4 są produkowane właśnie tutaj. Do 2030 roku, co drugie BMW opuszczające fabrykę w Monachium będzie „elektrykiem”. 

Zakład “Bayerische Motoren Werke” przechodził przez mnóstwo transformacji i wyjeżdżało stąd wiele świetnych samochodów. Od kultowej Isetty, przez modele „Neue Klasse”, kultowe już E30, E34, czy E36, czy takie legendy jak Z8. Potem nastąpiła fala elektryfikacji i zaczęto tu tworzyć np. elektryczne Mini, czy innowacyjne i3 (które później przeniesiono do fabryki w Lipsku). 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Serwis auta

Zadbaj o silnik – Common rail jak nowy

Zakup nowej pompy dla układów zasilania common rail to poważny wydatek. Na szczęście pojawiają się profesjonalne metody ich regeneracji. Ofertę obsługi serwisowej silników wysokoprężnych poszerzyło właśnie Delphi Technologies. Firma przedstawiła nowy program regeneracji pomp common rail popularnych samochodów osobowych, terenowych i dostawczych. Nowa usługa jest zgodna z narzucanymi przez producentów aut standardami napraw. Umożliwia warsztatom oferowanie klientom…

Używane E36 Compact: BMW dla ubogich?

Przez wielu były określane mianem „BMW dla ubogich”. Niesłusznie, bo w mocniejszych wersjach E36 odmiany Compact dawały masę radości z jazdy. O czym warto pamiętać i na co uważać, szukając trzydrzwiowej „bawarki”? E36 cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem na rynku wtórnym. Dotyczy to jednak przede wszystkim mocnych sedanów, Touringów, Coupé czy Cabrio. Nieco w cieniu stoi Compact,…