Założenie firmy transportowej – jak załatwić formalności? - Trends Magazines

Założenie firmy transportowej – jak załatwić formalności?

Logistics and transportation of Container Cargo with icon global network.

Rynek usług transportowych prze naprzód – rośnie liczba firm oraz zakres świadczonych przez nie usług. Powoli stajemy się jednym z potentatów na europejskim rynku transportowym. Nie powinno dziwić, że wielu młodych Polaków pragnących otworzyć działalność gospodarczą wybiera właśnie taki profil przedsiębiorstwa. Poniżej podpowiemy więcej na ten temat – omówimy najważniejsze sprawy przed założeniem firmy transportowej oraz wskażemy, gdzie szukać profesjonalnej pomocy.

Firma transportowa – jak uzyskać licencję przewozową?

Firmy transportowe zajmują się świadczeniem usług związanych z transportem – jego organizacją, przeprowadzeniem, wsparciem oraz koordynacją. Ważne jest również prowadzenie bieżącej dokumentacji, ewidencjonującej realizowane zlecenia, a także przechowywanie przewożonych towarów.

W przypadku firm transportowych największe zastosowanie mają przepisy prawa przewozowego, a także prawa dotyczącego transportu drogowego. Do prowadzenia działalności przewozowej należy uzyskać odpowiednią licencję, wydawaną pod określonymi warunkami, wśród których najważniejsze jest legitymowanie się odpowiednim certyfikatem poświadczającym kompetencje zawodowe.

Jest to dokument potwierdzający posiadanie kwalifikacji do prowadzenia działalności gospodarczej świadczącej usługi transportowe. Przynajmniej jedna osoba zarządzająca danym przedsiębiorstwem przewozowym powinna dysponować takim certyfikatem.

By uzyskać certyfikat, konieczne jest zdanie specjalnego egzaminu, przeprowadzanego w Instytucie Transportu Samochodowego. Filie tej instytucji znajdziemy w różnych miastach Polski.

Osobowość prawna firmy transportowej

Niezwykle ważną sprawą jest, jaki rodzaj formy prawnej będzie mieć twoje przedsiębiorstwo. Wybór ten ma wpływ na różne sprawy – takie jak: koszty administracyjne, czas oczekiwania na zarejestrowanie, rodzaj opodatkowania i wysokość składek ZUS.

Najczęściej wybieraną formą prawną jest jednoosobowa działalność, na którą decydują się m.in. osoby pragnące świadczyć usługi lokalne. Jest to także wybór osób o ograniczonym kapitale własnym.

Spółka cywilna to wybór w przypadku kilku wspólników pragnących otworzyć przedsiębiorstwo. Spółka cywilna nie posiada stricte osobowości prawnej, dlatego wszystkie umowy traktowane są jako zawarte przez jej członków.

Spółki handlowe osobowe to kategoria obejmująca m.in. spółki jawne, komandytowe i komandytowo-akcyjne. Są to formy organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, ale pozwalające na nabywanie praw i zobowiązań, a także na działalność sądową.

Spółki handlowe kapitałowe to m.in. spółki akcyjne oraz z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółki te posiadają własny kapitał, niezależny od majątku wspólników.

Gdzie szukać dalszej pomocy w założeniu firmy transportowej?

Pozostałe istotne sprawy, którym należy poświęcić czas, to m.in. wybór formy opodatkowania, wybór kodów PKD oraz wybór biura rachunkowego, które będzie prowadzić nasze rozliczenia.

Kluczowe jest również samo zarejestrowanie działalności gospodarczej – czyli wizyta w urzędzie, złożenie wniosku online (lub w inny sposób) oraz przygotowanie wszystkich istotnych papierów.

Osobom poszukującym profesjonalnej pomocy w tych sprawach polecamy blog transportowy poświęcony dziedzinie transportu.

Podobne

Warto wiedzieć: auto w kolorze chromu. Czy można nim legalnie jeździć?

Pomysłów na modyfikowanie samochodów nie brakuje. Czasami jednak stoją one na bakier z prawem. Można zadać sobie pytanie, czy w Polsce można bez konfliktu z przepisami i bez obaw o utratę dowodu rejestracyjnego poruszać się samochodem w kolorze chromu, którego niemal lustrzana karoseria będzie intensywnie odbijała promienie słoneczne. - W obecnych uregulowaniach prawnych związanych z…

Zimowe szaleństwo za kierownicą – gdzie i kiedy?

[Wydarzenie odwołane] 15 stycznia na lotnisku w Pile będzie możliwość wyszalenia się za kierownicą, a także potrenowania swoich umiejętności jazdy w trudnych warunkach oraz sprawdzenia się z kolegami w rywalizacji na odcinkach specjalnych. Co zrobić by wystartować? Potrzebny jest własny samochód, prawo jazdy, OC i kask.  Aktualizacja: W dniu 11 stycznia Automobilklub Bydgoski poinformował o…