Wyścigowe BMW Art Car pojedzie w Le Mans - Trends Magazines

Wyścigowe BMW Art Car pojedzie w Le Mans

BMW M Hybrid V8 - BMW Art Car 9

BMW M Hybrid V8, bo tak nazywa się bolid zostanie przekształcony w bolid artystyczny. Nie myślcie jednak, że auto stanie w muzeum, bo to BMW Art Car wystartuje w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. 

BMW M Hybrid V8 nr 20 wystartuje w czwartej rundzie FIA WEC, 24-godzinnym wyścigu Le Mans, który odbędzie się w przyszłym miesiącu (15–16 czerwca). Jak każde BMW Art Car, także ten wyścigowy bolid został „potraktowany” odpowiednio przez artystę. Za projekt odpowiada tutaj nowojorska artystka Julie Mehretu. 

Fuzja obrazu i pojazdu została zrealizowana za pomocą mapowania 3D, co umożliwiło przeniesienie motywu artystycznego na karoserię bolidu. Całość została zabezpieczona folią, dzięki czemu wyścigowy Art Car może rywalizować w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

Bolid BMW Art Car pojawi się w Concorso d’Eleganza w Villa d’Este nad jeziorem Como w drodze do Le Mans. W ramach wystawy pojazdów zabytkowych organizowanej przez BMW Group i Grand Hotel Villa d’Este, auto zaprezentuje sama Julie Mehretu. Oprócz artystycznego BMW M Hybrid V8 pojawią się także poprzednie pojazdy serii Art Car: autorstwa Alexandra Caldera (1975), Franka Stelli (1976), Roya Lichtensteina (1977), Andy’ego Warhola (1979), Jenny Holzer (1999) i Jeffa Koonsa ( 2010), które również zadebiutowały w wyścigu Le Mans.

„Cała idea BMW Art Car opiera się na inwencji, wyobraźni i przesuwaniu granic tego, co jest możliwe. Nie myślę o tym samochodzie jako o czymś, co można by wystawiać. Myślę o tym jako o samochodzie wyścigowym, który będzie ścigać się w Le Mans. To malarstwo performatywne. Mój BMW Art Car powstał w ścisłej współpracy z zespołami zajmującymi się sportami motorowymi i inżynierami” – mówi Julie Mehretu. 

BMW Art Car Collection w Warszawie

Bolid BMW M Hybrid V8

Nowy samochód wyścigowy BMW M GmbH wyposażony jest w hybrydowy układ napędowy o mocy 640 KM, napędzany 4,0-litrowym silnikiem V8 wspomaganym silnikiem elektrycznym (prędkość maksymalna: do 345 km/h).

Podczas tegorocznych wyścigów Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA BMW M Hybrid V8 zmierzy się z zaciętą rywalizacją w kategorii Hypercars. Samochód wystartuje także w 24-godzinnym wyścigu Le Mans – będzie to pierwszy prototyp BMW M Motorsport, który wystartuje w tym wyścigu od czasu BMW V12 LMR, które wygrało ten wyścig w 1999 roku.

BMW powraca do Le Mans!

Kolekcja BMW Art Cars

Od 1975 roku w programie BMW Art Car biorą udział uznani artyści z całego świata. Inicjatywa wyszła od francuskiego kierowcy wyścigowego i miłośnika sztuki Hervé Poulaina, który wraz z ówczesnym szefem BMW Motorsport Jochenem Neerpaschem zapytał swojego przyjaciela artystę Alexandra Caldera do pomalowania samochodu. W rezultacie powstało pierwsze artystyczne BMW, czyli model 3.0 CSL, który w 1975 roku wziął udział w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Tak narodziła się kolekcja BMW Art Car.

W kolejnych latach znani artyści wzbogacali kolekcję o kolejne modele, każdy na swój oryginalny sposób. Samochody BMW Art Cars można oglądać nie tylko w Muzeum BMW w Monachium, ale odbywają także tournée po całym świecie w ramach międzynarodowych wystaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

BMW_E36_316i_325i_tuning

Dwie odsłony BMW E36: która lepsza 316i czy 325i?

Pochodzący z kultury hiphopowej zwyczaj określania słowem „kot” kogoś lub czegoś, co robi wrażenie, przyjął się w rozmowach o samochodach. Facebookowy bloger Grzegorz Ciźla prosi swoich czytelników o ocenę auta, pytając: „kot czy szrot?”. Dzięki Dominikowi i Helmutowi i ich BMW E36 zrealizowaliśmy sesję, którą możemy zatytułować „Rudy kot, biały kot”. RUDY KOT DOMINIKA Wyprodukowane…

Nowe Audi S8 – drogowy odpowiednik pociągu TGV – PREZENTACJA

Nowe Audi S8 łączy w sobie luksus z dynamicznym wizerunkiem samochodu sportowego. Ośmiocylindrowa jednostka napędowa 4.0 TFSI biturbo wytwarza 420 kW (571 KM) mocy i aż 800 Nm momentu obrotowego. Predyktywne aktywne zawieszenie, dynamiczny układ czterech kół skrętnych i napęd na cztery koła quattro ze sportowym mechanizmem różnicowym dostępne już w wersji podstawowej, zapewniają sportową…