VW SP2 - prawie jak Porsche - Trends Magazines

VW SP2 – prawie jak Porsche

VW SP2 miał olbrzymią szansę zostać najbardziej sportowym i wyglądającym autem w historii marki. Niestety auto miało poważny problem i niechęć samego Volkswagena…

W historii marki z Wolfsburga było kilka prób stworzenia auta sportowego, czasami się to nawet udało (Scirocco, Corrado, Karman-Ghia). Nie były to może samochody bardzo szybkie, ale trwale zapisały się na kartach Volkswagena. Pamiętajmy, że dla marki pracował przecież Ferdinand Piech – motoryzacyjny geniusz, który stworzył wiele, niekonwencjonalnych rozwiązań. 

Mimo to, VW nigdy nie stworzyło urzekającego modelu, czy sportowej ikony, jak bratnia marka Porsche. A VW SP2 mógł śmiało konkurować z produktami z Zuffenhausen, gdyby jego historia potoczyła się inaczej. 

VW SP2 nie powstał w Niemczech, ani nawet w Europie

Myślicie, że to piękne obłe nadwozie z długą maską zaprojektowało jakieś włoskie studio? Nic bardziej mylnego. Meksykańska spółka Volkswagena w latach 60. borykała się z wieloma problemami. Import aut do Meksyku był koszmarnie drogi, a przemysł motoryzacyjny trzeba było jakoś ożywić.

Tamtejszy menadżer Rudolf Leiding chciał zbudować atrakcyjny samochód sportowy i to zadanie zlecił Schiemannowi (jego imię nie jest znane). Projekt miał jednak ograniczony budżet, dlatego do budowy SP2 trzeba było użyć jak najwięcej materiałów już istniejących. Prototyp nazwany „projekt-X” został po raz pierwszy pokazano na niemieckich targach przemysłowych w 1971 roku, a rok później już w wersji produkcyjnej samochód pojawił się na salonie w São Paulo. 

Brazylijska piękność VW SP2

VW SP2 był piękny. I to wszystko

Piękna sportowa linia, nisko poprowadzony dach i długa maska sprawiały, że VW SP2 wywoływał ogromne emocje. Niestety zawód przychodził po otwarciu maski. 

Volkswagen SP2 bazował na podwoziu modelu 1600 (Typ 3), a ten z kolei czerpał garściami z rozwiązań z Garbusa, dlatego pod maską znalazł sięmontowany z tyłu chłodzony powietrzem silnik typu boxer. Pierwsza seria posiadała jednostkę 1.6 o mocy zaledwie 65 KM. Okazało się to taką klapą, że już po wyprodukowaniu 90 egzemplarzy porzucono tę jednostkę na rzecz większej. Ale i tu rewelacji nie było, bo kolejna wersja miała 1,7-litra pojemności i 75 KM. To wciąż było za mało. 

VW Scirocco 1 1978 – jak feniks z popiołów

Design auta jednak uznano za tak udany, że postanowiono wypuścić na rynek wersję SP3 i tutaj już silnik miał bardziej pasować do charakteru auta. Więc pod maskę trafił chłodzony powietrzem silnik z Passata B1 o mocy… 85 KM. Prawdopodobnie to właśnie słabe silniki i brak funduszy były przyczyną porażki tego fantastycznego modelu. Kolejnym problemem było nadwozie ze stali, a nie z lekkiego włókna szklanego, co znacznie podnosiło masę auta. 

Podobno Volkswagen był nawet zainteresowany produkcją europejskiej wersji SP2, ale prawdopodobnie dlatego, że w zamysłach było już Scirocco, zrezygnowano z tego pomysłu. W 1976 roku ostatecznie zakończono produkcję VW SP2, a przez cztery lata produkcji na ulice wyjechało ok. 10 tys. sztuk sportowych Volkswagenów. Podobno jeszcze pojedyncze sztuki można spotkać na drogach Ameryki Południowej, nie licząc tego należącego do muzeum Volkswagena. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

„Koksy” z BMW zaatakowali kierowcę Seata

W te wakacje mamy do czynienia z wyjątkowo dużą liczbą niebezpiecznych sytuacji na drodze, zarejestrowanych przez wideorejestratory. Tym razem dwóch agresorów zaatakowało kierowcę Seata.  Zaledwie w ciągu tygodnia doszło do kilku niebezpiecznych zdarzeń. Najpierw pisaliśmy o wyczynach kierowcy BMW M3 na autostradzie A1. Potem do sieci trafiło nagranie o niebieskim VW Arteonie, zajeżdżającym drogę na…

Tuning-Golf-1-cabrio-widok z gory

Idealny samochód na upalne lato – Golf 1 cabrio

Damiana i jego Golfa II generacji w stylu rat mieliście już możliwość poznać. Tym razem przedstawiamy kolejne zmodyfikowane przez niego auto, reprezentujące zupełnie odmienną stylistykę. Zbliża się lato, ale słońce wciąż przyjemnie grzeje, dlatego grzechem byłoby nie  zafundować sobie reprezentacyjnego kabrioletu. Damian, miłośnik Volkswagena, wybrał oczywiście Golfa Mk1. Samochód widoczny na zdjęciach sprowadził ze słonecznej…