VW I.D. Buzz - autonomiczny prototyp już na drogach - Trends Magazines

VW I.D. Buzz – autonomiczny prototyp już na drogach

Ma to być pierwszy autonomiczny samochód Volkswagena. Powstał przy pomocy firmy Argo IA, która zajmuje się sztuczną inteligencją. Przed Wami – VW I.D. Buzz w wersji autonomicznej.

Volkswagen I.D. Buzz został zaprezentowany już cztery lata temu, ale teraz podczas targów motoryzacyjnych IAA Monachium 2021 pokazano wersję, która jeździ bez udziału kierowcy. Prototyp powstał jako elektryczny mikrobus, nawiązujący do kultowego Bulliego. 

W samochodzie sporą uwagę zwraca duży sensor na dachu, ale to nie jedyny czujnik, monitorujący kierunek jazdy. Autonomiczny VW I.D. Buzz ma dodatkowo 6 lidarów, 11 radarowych czujników oraz 14 kamer do wykrywania obiektów oddalonych nawet o 400 m. Kamery są wyjątkowo czułe, potrafią wyłapać nawet najmniejsze źródło światła – to dzięki technologii Geigera. 

Taki obraz widzi lidar w autonomicznym VW I.D. Buzz

Autonomiczny „Bulli” będzie miał 4. stopień autonomiczności, co oznacza że będzie mógł poruszać się bez udziału kierowcy w wyznaczonych strefach. Co ważne, auto będzie mogło jeździć po drogach, niepotrzebujących specjalnego dostosowania do pojazdów autonomicznych. Niemiecki producent pracuje też nad rozwiązaniem, które całkowicie wyklucza ingerencję człowieka w czasie ładowania I.D. Buzza (coś jak robot sprzątający, który sam wjeżdża do stacji dokującej). 

Jak twierdzi CEO Volkswagena, Herbert Dies: „Volkswagen chce być bardziej dostawcą usług mobilnych, niż producentem samochodów”. Tę ideę ma spełniać autonomiczny I.D. Buzz oferując przewozy osób. Pozostaje jednak pytanie – ile będzie kosztowała przejażdżka bajeranckim Uberem, którego same podzespoły są warte 100 tys. dolarów?

VW I.D. Buzz ma trafić na rynek w 2025 roku. Obecnie trwają zamknięte testy drogowe na terenach lotniska w Monachium. Później mają przenieść się na drogi publiczne.  

Konrad Maruszczak

fot. Ton Aarts

Podobne

Alpine z S-ką za prawie 300 tys. PLN- GALERIA

A110S to lekkie coupe z mocnym silnikiem, z precyzyjnym układem jezdnym i sportowym zawieszeniem. Wewnątrz i na zewnątrz zwraca uwagę wyrafinowaną stylistyką i ciekawymi materiałami, takimi jak włókno węglowe, czy tapicerka z microfibry. Alpine A110S to typowe Alpine – dwumiejscowy samochód sportowy z umieszczonym centralnie silnikiem, który tutaj rozwija moc 292 KM przy masie pojazdu…

Arteon 2020 Shooting Brake i Limuzyna

Nowy Arteon – znamy ceny i wyposażenie

Można już zamawiać nowego Arteona oraz Arteona Shooting Brake. Cennik modelu otwiera Arteon z silnikiem 2.0 TSI 190 KM w wersji Essence dostępy od 158 390 zł. Silniki Aktualnie dostępne w sprzedaży są trzy jednostki napędowe (2 benzynowe i 1 turbodiesel) o mocy od 150 do 272 KM. Arteon i Arteon Shooting Brake w późniejszym…