VW I.D. Buzz - autonomiczny prototyp już na drogach - Trends Magazines

VW I.D. Buzz – autonomiczny prototyp już na drogach

Ma to być pierwszy autonomiczny samochód Volkswagena. Powstał przy pomocy firmy Argo IA, która zajmuje się sztuczną inteligencją. Przed Wami – VW I.D. Buzz w wersji autonomicznej.

Volkswagen I.D. Buzz został zaprezentowany już cztery lata temu, ale teraz podczas targów motoryzacyjnych IAA Monachium 2021 pokazano wersję, która jeździ bez udziału kierowcy. Prototyp powstał jako elektryczny mikrobus, nawiązujący do kultowego Bulliego. 

W samochodzie sporą uwagę zwraca duży sensor na dachu, ale to nie jedyny czujnik, monitorujący kierunek jazdy. Autonomiczny VW I.D. Buzz ma dodatkowo 6 lidarów, 11 radarowych czujników oraz 14 kamer do wykrywania obiektów oddalonych nawet o 400 m. Kamery są wyjątkowo czułe, potrafią wyłapać nawet najmniejsze źródło światła – to dzięki technologii Geigera. 

Taki obraz widzi lidar w autonomicznym VW I.D. Buzz

Autonomiczny „Bulli” będzie miał 4. stopień autonomiczności, co oznacza że będzie mógł poruszać się bez udziału kierowcy w wyznaczonych strefach. Co ważne, auto będzie mogło jeździć po drogach, niepotrzebujących specjalnego dostosowania do pojazdów autonomicznych. Niemiecki producent pracuje też nad rozwiązaniem, które całkowicie wyklucza ingerencję człowieka w czasie ładowania I.D. Buzza (coś jak robot sprzątający, który sam wjeżdża do stacji dokującej). 

Jak twierdzi CEO Volkswagena, Herbert Dies: „Volkswagen chce być bardziej dostawcą usług mobilnych, niż producentem samochodów”. Tę ideę ma spełniać autonomiczny I.D. Buzz oferując przewozy osób. Pozostaje jednak pytanie – ile będzie kosztowała przejażdżka bajeranckim Uberem, którego same podzespoły są warte 100 tys. dolarów?

VW I.D. Buzz ma trafić na rynek w 2025 roku. Obecnie trwają zamknięte testy drogowe na terenach lotniska w Monachium. Później mają przenieść się na drogi publiczne.  

Konrad Maruszczak

fot. Ton Aarts

Podobne

Fotoreportaż z Carslovers, zobacz zdjęcia!

8 sierpnia w Ciechanowie odbył się organizowany przez Carslovers zlot fanów tuningu. Na olbrzymim, specjalnie przygotowanym placu zjawiły się setki nietuzinkowych aut. Oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć!Relacja ukaże się w najnowszym wrześniowym wydaniu BMW i VW Trends. Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia: 

Sygnalizator uliczny skrętu w lewo

Najczęściej ignorowane przepisy ruchu drogowego – też to robisz?

Wydaje się, że najczęściej kierowcy ignorują znak ograniczenia prędkości lub też nagminnie wymuszają pierwszeństwo. I choć kierowcy w naszym kraju mają tendencję do zbyt szybkiej jazdy, to powszechniejsze przewinienia są zupełnie inne. Jakie są najczęściej ignorowane przepisy ruchu drogowego? Najczęściej ignorowane przepisy ruchu drogowego - do czego się przyznajemy?  Podobno przeciętny kierowca zapytany o to,…