Uszkodzone łożysko kolumny amortyzatora. Jak je naprawić? - Trends Magazines

Uszkodzone łożysko kolumny amortyzatora. Jak je naprawić?

Łożysko kolumny amortyzatora może się wydawać niepozorne, ale jeśli jest uszkodzone, ma ogromny wpływ na zachowanie samochodu podczas jazdy. To dzięki nim samochód prowadzi się pewnie, a kierowca i pasażerowie mogą się czuć bezpieczni. Co jeśli łożysko kolumny amortyzatora jest uszkodzone? Zobacz, jak je naprawić.

Jak sprawdzić, czy łożysko kolumny amortyzatora jest uszkodzone?

Trzeba przeprowadzić kontrolę wzrokową, czyli po prostu na nie zerknąć. Otwórz maskę i sprawdź, czy łożyska kolumny zawieszenia i amortyzatorów są w dobrym stanie. Ewentualna korozja, która zagraża tym elementom, może mieć potencjalnie poważne konsekwencje: jeśli łożysko amortyzatora jest skorodowane, w najgorszym przypadku może spowodować to nawet pęknięcie górnego mocowania amortyzatora.

Zawieszenie EDC – jak działa, opinie

W celu diagnostyki, należy zdjąć osłony z łożysk amortyzatora. Jeżeli widoczna jest korozja, łożyska amortyzatora należy jak najszybciej wymienić na nowe. Najlepiej wymienić komplet, czyli rurkę ochronną, mocowanie górne i odbojnik. 

Sprawdź też kondycję amortyzatorów

Sprawdzając łożysko amortyzatora, należy zwrócić także uwagę na same amortyzatory i kolumny zawieszenia. Jeśli amortyzator przecieka i traci olej, w końcu przestanie działać prawidłowo. Uszkodzony amortyzator dobija do odbojnika powodując jego przedwczesne zużycie. Im dłużej eksploatuje się samochód ze zużytymi amortyzatorami, tym większe ryzyko, że koszty napraw ​będą ostatecznie wyższe.
 
Co ciekawe, nie wszystkie wady można dostrzec gołym okiem. O nieprawidłowej pracy amortyzatorów może świadczyć tzw. nurkowanie pojazdu podczas hamowania, podskakiwanie na nierównościach, czy wibracje na kole kierownicy. Dlatego też szczegółowy przegląd zawieszenia powinien być wykonywany co 20-30 tysięcy kilometrów przebiegu. 
 
Nie warto w tym wypadku oszczędzać i wymieniać amortyzatory pojedynczo. Zalecamy wymianę amortyzatorów parami, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów w późniejszym czasie. Pamiętaj, aby po wymianie amortyzatorów przeprowadzić jazdę próbną i wykonać geometrię. Zapobiegnie go nierównemu zużyciu opon. 
 

Dbaj o osłony amortyzatorów

Nie bagatelizuj osłon amortyzatorów – chronią amortyzator przed zanieczyszczeniami. Szczególną ostrożność powinni zachować ci, którzy często poruszają się po drogach szutrowych. Na powierzchni  tłoczyska łatwo powstają liczne drobne wgniecenia. W rezultacie amortyzator w końcu zaczyna tracić szczelność. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Nowe Porsche Cayman 718 GT4 RS to w zasadzie nowe GT3

Czasami różnice w modelach sportowych tego samego producenta się zacierają. W BMW mamy M2 CS, które spokojnie można nazwać M3, a teraz podobny przypadek mamy w Porsche. Oto nowe Porsche Cayman 718 GT4 RS, czyli najostrzejsze w gamie.  Nowe Porsche 718 Cayman GT4 RS ma swoją premierę podczas salonu samochodowego w Los Angeles. Auto w…

VW T3 Doka widok od tyłu

Ta wzmocniona Doka T3 to prawdziwy rarytas

Takie spotkania nie zdarzają się codziennie. Wypielęgnowane VW T3 po solidnej dawce zmian w dobrym wydaniu to prawdziwy rarytas nie tylko na polskiej scenie tuningowej. Trochę historii VW T3 W końcu lat 70. doszło do całkowitej zmiany wyglądu Volkswagena Transportera. Zza kulis na międzynarodową scenę motoryzacyjną wjeżdża model  T3! Nowego Transportera z poprzednikami łączyła jedynie…