Nowe Porsche Cayman 718 GT4 RS to w zasadzie nowe GT3 - Trends Magazines

Nowe Porsche Cayman 718 GT4 RS to w zasadzie nowe GT3

Czasami różnice w modelach sportowych tego samego producenta się zacierają. W BMW mamy M2 CS, które spokojnie można nazwać M3, a teraz podobny przypadek mamy w Porsche. Oto nowe Porsche Cayman 718 GT4 RS, czyli najostrzejsze w gamie. 

Nowe Porsche 718 Cayman GT4 RS ma swoją premierę podczas salonu samochodowego w Los Angeles. Auto w Polsce można już zamawiać. Cena? Od 731 000 zł w górę. GT4 RS jest dostępne z opcjonalnym pakietem Weissach, który poprawia jego aerodynamikę. W Los Angeles debiutuje również wyścigowa wersja 718 Cayman GT4 RS Clubsport, która od 2022 r. będzie dostępna w wybranych krajowych i międzynarodowych seriach wyścigowych.

Co pod maską?

Crème de la crème, czyli to co w Porsche najlepsze. Wolnossący bokser o pojemności czterech litrów i mocy 500 KM. Liczba cylindrów to oczywiście sześć. Motor pochodzi z 911 GT3 i kręci się aż do 9 000 obr/min! Warto przy tym dodać, że auto waży zaledwie 1 415 kg, co przekłada się na stosunek masy do mocy wynoszący 2,83 kg/KM. Auto jest dostępne tylko z automatyczną skrzynią PDK.

Aerodynamika jest najważniejsza

Z odróżnieniem Porsche 718 GT4 od wersji RS nie będzie problemu. „RS-ka” ma dużo bardziej agresywny wygląd. Nowe wloty poprawiają przepływ powietrza wlotowego, a jednocześnie tworzą ekscytujący dźwięk tuż obok uszu podróżujących. Projektanci zachowali charakterystyczne, służące do chłodzenia silnika wloty powietrza przed tylnymi kołami.

Jakie osiągi ma Porsche Cayman 718 GT4 RS?

Pierwsze 100 km/h pojawia się już po 3,4 s, a prędkość maksymalna to 315 km/h. Jest osiągana na siódmym biegu, ale prawdopodobnie ostatni bieg wrzucany jest dopiero przy prędkości ok. 300 km/h. Podobnie było w GT3 oraz GT3 RS. 

Świetne osiągi Caymana 718 GT4 RS to także zasługa modyfikacji podwozia. Zastosowano tu przeguby kulowe, które ściśle „wiążą” podwozie z nadwoziem, zapewniając jeszcze precyzyjniejsze i bardziej bezpośrednie prowadzenie. Kierowca ma również do dyspozycji regulowane, gotowe do jazdy torowej podwozie z konfiguracją amortyzatorów. Apropos torowej jazdy – Porsche Cayman 718 GT4 RS wykręciło niesamowity czas na torze Nurburgring – 7:04.511 (o niecałe 6 s wolniej niż GT3: 6:58:927 oraz o 10 s wolniej niż GT3 RS 6:54.340). 

Jak już wspomnieliśmy, Porsche Caymana 718 GT4 RS można już zamawiać. Pomimo wysokiej ceny auto rozejdzie się błyskawicznie, bowiem to prawdopodobnie ostatni Cayman z wolnossącym silnikiem. Kolejne odmiany będą turbodoładowane i zelektryfikowane. 

Konrad Maruszczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Volkswagen Golf R w ostrym sosie

Flagowa wersja Golfa potrafi zaskoczyć osiągami. Dla niektórych nawet 300 KM to zbyt mało. Propozycję dla nich ma O.CT Tuning. Tuner ze szwajcarskiego Widnau specjalizuje się w optymalizacji oprogramowania do komputerów sterujących silnikami. Łącząc je ze sportowym układem wydechowym czy udrożnionym dolotem jest w stanie wycisnąć naprawdę dużo. Świetnym przykładem jest Golf VII R. Katalogowo…

Grudniowe wydanie BMW Trends nadjeżdża!

Już 9 grudnia do punktów sprzedaży trafia najnowsze wydanie BMW Trends! W najnowszym 4/2021 numerze znajdziesz prezentacje projektów naszych Czytelników, testy wybranych egzemplarzy BMW, relacje ze zlotów i wydarzeń sportowych, ciekawostki oraz newsy, a także wiele więcej!  Przeczytasz między innymi o: Monstrum – X5 M Competition E34 – Zwycięzca naszego konkursu! Elektrycznie – iX40 i…