Tunel na zakopiance otwarty. Kierowcy muszą jednak uważać - Trends Magazines

Tunel na zakopiance otwarty. Kierowcy muszą jednak uważać

Po ponad pięciu latach budowy wreszcie otwarto tunel na trasie S7, czyli zakopiance łączący Naprawę i Skomielną Białą. Przy otwarciu nie obyło się bez problemów.

Budowa tunelu ruszyła w 2017 roku, a inwestycja została w ponad połowie kwoty sfinansowana przez Unię Europejską. Jak informuje Komisja Europejska „Budowa drogi ekspresowej S7, odc. Lubień–Rabka” z programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, przyjętego decyzją Komisji Europejskiej 7 grudnia 2017 r. Wartość dofinansowania z unijnego Funduszu Spójności to blisko 303,6 mln euro, co stanowi ponad połowę kosztów inwestycji wynoszonych 567,5 mln euro.” 

W sobotę 12 listopada 2022 nastąpiło uroczyste otwarcie tunelu, na której pojawili się m.in. Prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Tunel będzie nosił imię Marii i Lecha Kaczyńskich. 

Na mapach Google’a jeszcze nie widać tunelu

Ponieważ odcinek drogi został otwarty w czasie długiego weekendu, wielu kierowców skorzystało z okazji i ruszyło w Tatry. Niestety Google nie zdążył jeszcze zaktualizować mapy z nowym odcinkiem drogi, dlatego wielu kierowców pojechało według wskazań nawigacji i wpadli w duży korek. Policja apeluje, aby kierowcy poruszali się zgodnie z nowym oznakowaniem drogi i nie sugerowali się wskazówkami nawigacji.

Odcinkowy pomiar prędkości w tunelu

Nie ma co się łudzić, że poszalejemy na nowej trasie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przypomina, że w tunelu na Zakopiance obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h, ale co ważniejsze działa tam odcinkowy pomiar prędkości. Warto dodać, że takich miejsc będzie w Polsce więcej. Przejazd przez tunel trwa dwie minuty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Volvo XC40

Subiektywnie o Volvo XC40 Recharge

Wyobraź sobie taką sytuację. Otwierasz oczy i budzisz się w nieznanym miejscu. Przed Tobą stoi nienagannie ubrany dżentelmen. Wręcza Ci kluczyki do samochodu mówiąc, że za chwilę będziesz miał okazję przejechać się jednym z najszybszych modeli w historii marki. Padają nawet konkretne cyferki – 408 KM i 660 Nm, 4.9 s do 100 km/h. Uśmiechasz…

Hybrydy palą się częściej niż auta elektryczne i spalinowe razem wzięte

Do takich wniosków doszła Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu USA. Według nich pojazdy elektryczne palą się wolniej i rzadziej niż hybrydy.  Badanie pokazuje, że na każde 100 tys. sprzedanych aut, to pojazdy z napędem hybrydowym najczęściej uczestniczą w wypadku, w którym doszło do pożaru. Liczba ta przewyższa samochody elektryczne oraz spalinowe razem wzięte. Analitycy porównali dane…