TEST BMW M235i F22 - prawie jak "M" - Trends Magazines

TEST BMW M235i F22 – prawie jak „M”

Motoryzacja ewoluuje. Współczesne samochody są duże, ciężkie, naszpikowane elektroniką oraz systemami podnoszącymi bezpieczeństwo. Czy w dobie downsizingu, airbagów, katalizatorów i elektronicznych szper wciąż jest miejsce na radość z jazdy? Sprawdzamy to na przykładzie BMW M235i.

 

Z takim pytaniem wyruszaliśmy na prezentację BMW, która odbywała się na lotnisku w wielkopolskich Bednarach. Gwiazdą spotkania było BMW M235i F22. Przedstawiciele BMW nie ukrywali, że to jeden z najważniejszych modeli ostatnich lat. Flagowa wersja „dwójki” ma stanowić powrót do znanych i cenionych korzeni marki.

Za kierownicą tego samochodu każdy odkrywa w sobie dziecko. Chce cieszyć się jazdą, szuka wrażeń i emocji. Metamorfozę przechodzili nawet pracownicy BMW, którzy na testy serii 2 przyjeżdżali „siódemkami” – zapewniał menedżer odpowiedzialny za rozwój najmniejszego coupé BMW. Chwilę później dowiedzieliśmy się, czym M235i różni się od serii 1 Coupé. Po krótkim wprowadzeniu przyszedł czas na konkrety – sprawdzenie M235i w próbach dynamicznych.

BMW M235i F22 – dajmy mu wycisk!

Zaczynamy od niepozornego slalomu i szykany, symulującej omijanie przeszkody. Czy powtarzanie prostych manewrów, które stanowią ABC każdego kursu doskonalenia techniki jazdy, może wywołać uśmiech na twarzy? Podczas pierwszych przejazdów napęd, zawieszenie i układ kierowniczy pracują w trybie Comfort. Emocji jest jak na lekarstwo. Samochód sprawnie wykonuje polecenia kierującego, a elektronika skutecznie koryguje błędy i niedociągnięcia. W trybie Sport zabawy jest już więcej. Układ kierowniczy staje się bardziej komunikatywny, a silnik ostrej reaguje na gaz.

Seryjne (prawie) BMW M235i lepsze od M2. Czy to możliwie?

Przedsmakiem prawdziwiej zabawy jest przejście na Sport+. DSC przełącza się w tryb DTC, co oznacza, że elektronika zacznie korygować tor jazdy dopiero po wykryciu potencjalnie niebezpiecznego poślizgu. Mniej doświadczeni kierowcy zaczynają mieć problem z utrzymaniem się na trasie prób. Pozostali balansują na granicy poślizgu i coraz częściej kontrują. Świetna wprawka przed całkowitym wyłączeniem DSC. Kilkusekundowe wciśnięcie klawisza na tunelu środkowym zmienia 326-konne M235i. Najmniejsze coupé ze stajni BMW przestaje wybaczać błędy i uczy pokory. Kto zwykł nonszalancko operować pedałem gazu, ogląda latające wokół samochodu pachołki, wypada ze slalomu lub wyjeżdża z testu łosia tyłem.

Osoby z większym doświadczeniem doceniają M235i za łatwość prowadzenia przy użyciu pedału gazu. W grę wchodzi przede wszystkim nadrzucanie tyłem w celu korygowania lub zachowania optymalnego toru jazdy. O rekordowo długich i głębokich poślizgach lepiej zapomnieć. Nawet na zroszonej płycie poślizgowej trzeba się sporo napracować, by utrzymać BMW M235i F22 w „slajdzie”. W ubiegłym roku – podczas M Drive Tour – w tym samym miejscu driftowaliśmy M3 E92. Przy umiejętnym operowaniu pedałem gazu raz założoną kontrę można było utrzymywać niemal w nieskończoność.

Jadowite BMW M235i coupé od Manharta- TUNING

Turbodoładowany silnik M235i reaguje na polecenia z minimalnym, jednak istotnym w podbramkowej sytuacji opóźnieniem. Kolejne trzy grosze dorzuca elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego w miejscu mechanicznej szpery. Przy próbach driftu istotne stają się nastawy zawieszenia oraz opony Michelin Pilot Super Sport, które zapewniają ogromne rezerwy przyczepności, jednak wymuszają jazdę „na okrągło”. Tak jest najszybciej i najprzyjemniej ‒ zupełnie jak w wyścigówce z prawdziwego zdarzenia. Powoli zaczynamy wierzyć w słowa menedżera odpowiedzialnego za serię 2, który twierdzi, że M235i pokonało okrążenie północnej pętli Nürburgringu w 8:15 min. Dość powiedzieć, że identyczny wynik wykręciła kultowa już seria 1 M Coupé. Równie cenione M3 E36 (8:20 min) czy M3 E46 (8:22 min) muszą uznać wyższość najmłodszego dziecka M GmbH.

Czas ochłonąć. Na kilka okrążeń po terenie lotniska zabieramy oba dostępne kabriolety. Sprawdzamy, jak bardzo różni się jazda 428i od prowadzenia 435i. Zaczynamy od słabszego, 245-konnego 428i. Mimo czterech cylindrów pod maską samochód z przyjemnym dla ucha warkotem wyrywa przed siebie. Prędkość rośnie sprawnie, jednak nie ma mowy o wgniataniu w fotele. Niedobór mocy zaczynamy odczuwać dopiero po przekroczeniu 160 km/h. W szybkim i wolnym slalomie oraz na zakrętach 428i długo trzyma wybrany przez kierowcę tor jazdy. W podbramkowej sytuacji najbardziej prawdopodobna jest podsterowność. Nadsterowność, szczególnie przy wyższych prędkościach, trzeba wymuszać. 306-konne 435i Cabrio chętniej zamiata tyłem. Także w tym przypadku nie ma mowy o zaskakującej kierowcę nadsterowności. Poślizg rozwija się powoli, a czasu na reakcję jest sporo. Sześciocylindrowy motor pracuje kulturalniej i ma niższe, przyjemniejsze dla ucha brzmienie. Zapewnia też wyraźnie lepszą dynamikę. Przed zakrętem, do którego 428i hamowaliśmy z 210 km/h, 435i pędzi 230 km/h.

Różnice przestają mieć większe wrażenie po otwarciu dachu. W serii 4 Cabrio najprzyjemniejsze jest spokojne podróżowanie z prędkością do 140 km/h. Kto lubi jeździć szybciej, musi też tolerować szalejący nad głowami huragan. Stojąc przed koniecznością wyboru między 428i oraz 435i wskazalibyśmy na słabsze Cabrio z dłuższą listą dodatków.

Wyjątkowe coupé BMW M235i

Lotnisko w Bednarach opuszczamy w dobrym nastroju. Na własnej skórze przekonaliśmy się, że rosnące skomplikowanie samochodów i coraz wyższy komfort jazdy nie muszą oznaczać utraty wrażeń czy mniejszej zabawy za kierownicą po odłączeniu elektronicznej asysty. Wręcz przeciwnie. Coraz lepiej zestrojone zawieszenia i systematycznie udoskonalane opony pozwalają na jazdę w tempie i z przeciążeniami niedostępnymi dla aut sprzed dekady. Rozczarowanie mogą przeżyć jedynie amatorzy jazdy poślizgami. Ich wywołanie i utrzymanie będzie coraz trudniejszym zadaniem.

Na koniec dodajmy, że przedstawiciele redakcji BMW TRENDS w kończącej dzień próbie szybkościowo-sprawnościowej zajęli wszystkie miejsca na podium. Dodatkowa radość z jazdy!

Łukasz Szewczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

BMW E46 325i Cabrio. Pełnoprawny youngtimer?

Motoryzacja to dziedzina, która rozwija się bardzo dynamicznie. Nowe konstrukcje, nowe rozwiązania techniczne. Można w tym wszystkim się pogubić, bo co chwilę na rynku pojawia się auto, które zaskakuje czymś nowym. Jednak czasami warto zatrzymać się na chwilkę w tej pogoni za nowinkami i spojrzeć za siebie. Jak wyglądała motoryzacja dziesięć czy dwadzieścia lat temu?…

BMW X6 prawie jak Coupé

20-centymetrowy prześwit oraz ogumienie o wysokim profilu przypominają, że BMW X6 zostało zbudowane na bazie SUV-a. Lumma postanowiła zmienić prezencję bawarskiego sportowca. Zmodyfikowane zawieszenie przybliżyło karoserię do drogi o 45 milimetrów. Idąc za ciosem, zamontowano 22-calowe felgi Lumma CLR Racing Sport Wheels. Na przednią oś trafiły obręcze o szerokości 10 cali. Tylne są szersze o…