Pył znad Sahary - co oznacza dla kierowców? - Trends Magazines

Pył znad Sahary – co oznacza dla kierowców?

Już podczas przerwy Wielkanocnej mogliśmy zaobserwować żółty pył zbierający się na samochodach. Teraz synoptycy IMGW ostrzegają, że największe stężenie saharyjskiego pyłu wystąpi w niedzielę. Co pył znad Sahary oznacza dla właścicieli aut?

Niemal co roku nad Polskę nadciąga pył znad Sahary, który osiada na karoserii samochodu. Pył wędrujący znad Sahary związany jest z burzami piaskowymi, które występują nad pustynią w tym okresie i jest przenoszony w chmurach przez wiatry. Gdy do Polski dociera powietrze zwrotnikowe, wraz z nim najczęściej pojawia się pył, znany również jako „krwawy deszcz” ze względu na swoje czerwone zabarwienie.

Pył znad Sahary – uważaj na lakier

Pomimo, że pył piaskowy jest bardzo drobny, może spowodować niemałe spustoszenie dla lakieru samochodowego. Generalnie odradzamy korzystanie z myjni automatycznych (chyba że w ostateczności), ale w przypadku jeśli auto pokryte jest saharyjskim pyłem, powinieneś unikać automatycznych myjni jak ognia. 

Myjnie automatyczne i szczotki do mycia strumieniowego mogą pozostawiać drobne rysy na lakierze, zwłaszcza jeśli pokryty jest warstwą pyłu piaskowego.

Jak dbać o lśniące auto na co dzień? Od czego zacząć i na co zwrócić uwagę?

Jak zmyć pył znad Sahary?

Podpowiadamy w kilku prostych krokach, jak pozbyć się z lakieru saharyjskiego kurzu, aby nie uszkodzić karoserii. Pamiętaj o tych kilku wskazówkach, a Twój lakier Ci podziękuje:

  1. Nie wycieraj pyłu szmatką lub ręką, ponieważ powstaną zadrapania na całej powierzchni karoserii, które będą wymagały polerowania. Unikaj myjni automatycznej, zamiast tego zacznij od dokładnego spłukania pyłu najlepiej myjką ciśnieniową. Pomoże to usunąć luźny brud i piasek z powierzchni samochodu.
  2. Następnie użyj specjalistycznej pianki do czyszczenia samochodu lub napełnij wiadro ciepłą wodą z mydłem. Nałóż pianę na całą powierzchnię samochodu i zostaw na kilka minut.
  3. Dobrze opłucz auto czystą wodą, aby usunąć pozostałości mydła i piany.
  4. Do osuszenia samochodu użyj ręcznika z mikrofibry, który jest delikatny i nie rysuje lakieru.

Saharyjski pył nie jest groźny dla człowieka, ale pewne dolegliwości mogą odczuwać osoby z chorobami płuc lub astmatycy.

Więcej porad na temat mycia i pielęgnacji auta znajdziesz tutaj.

Mycie i woskowanie lakieru. Jak to robić prawidłowo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

BMW 3.0 CSi – sportowy rekin

Wyjątkowe połączenie elegancji, luksusu i sportu. Przyjemność jazdy BMW 3.0 CSi jest zarezerwowana dla wybranych. Na szczęście wszyscy mogą nacieszyć oko wyjątkowo urodziwym coupé z Bawarii. Lata 60. XX wieku to dla BMW czas powracania do przedwojennej formy. Co rusz przedstawiano nowe modele samochodów. Wypełniały one kolejne rynkowe nisze. Niezwykle ważnym etapem rozwoju firmy była prezentacja BMW Neue Klasse, czyli…

Tym autem nie wjedziesz do centrum miasta

W Wigilię w życie wchodzą zmiany, które spowodują, że starsze samochody mogą nie wjechać do nowych "czystych" stref w centrum miasta. Sprawdź, czy Twoje auto jest na liście. W najbliższy piątek 24 grudnia właściciele starszych aut mogą mieć problem z wjazdem do stref czystego transportu. Chodzi o zmiany wprowadzone do ustawy o elektromobilności i paliwach…