BMW E30 - to pierwsze BMW z napędem na przód? - Trends Magazines

BMW E30 – to pierwsze BMW z napędem na przód?

Pierwsze BMW z napędem na przód - BMW E30 Elektro-Antrieb

Gdy w 2014 roku BMW zaprezentowało model 2 Active Tourer z napędem na przód, piekło zamarło, a fani marki pękali ze śmiechu. To jednak nie było pierwsze auto z takim napędem, bo Niemcy przeprowadzali taki eksperyment już w latach 80. w modelu E30. To jednak nie koniec „udziwnień”. 

Dziś żaden znaczący producent samochodów nie może obejść się bez modelu z napędem elektrycznym. Pomimo, że BMW mocno opierało się elektryfikacji i przestawienia fabryk na produkcję aut z silnikami elektrycznymi, niestety uległo i zakończyło produkcję silników spalinowych w Monachium. Takie czasy. Jednak zupełnie inaczej wyglądała sytuacja w latach 80. 

BMW E30 Elektro-Antrieb to pierwsze BMW z napędem na przód

Jest rok 1987, w salonach BMW króluje model E30 oraz E28, a trwają już prace nad E34. W tym okresie rodzą się przyszłe klasyki BMW. Ale Niemcy pracowali także na napędem alternatywnym. Jako bazę wybrano model E30, a historia elektrycznej „trójki” zaczyna się jeszcze w latach 70. 

BMW 1602 Elektro. Klasyk z napędem elektrycznym

W 1972 roku BMW wyprodukowało eksperymentalny model 1602 Electric stworzony we współpracy z Boschem. Pod maską pracował 43-konny silnik elektryczny, który zapewniał 30 km zasięgu w mieście. Na komercyjny sukces jeszcze nie miał szans, ale BMW przeprowadziło nim próby w czasie Igrzysk Olimpijskich w Monachium, gdzie auto służyło do promocji. Niestety wówczas projekt zarzucono, ale nie zapomniano o nim. Do elektrycznego BMW, Niemcy wrócili kilkanaście lat później. 

Pomysł na pierwsze BMW z napędem na przód był dość prosty, wystarczyło wziąć stworzoną już odmianę czteronapędową E30 – 325ix i odłączyć tylny napęd. Sześciocylindrowy silnik zastąpiono motorem elektrycznym o mocy zaledwie 29,5 KM. Moc przekazywana była na przednią oś za pomocą jednobiegowej skrzyni, co pozwalało na przyśpieszenie od 0 do 50 km/h w 9 sekund. Prędkość maksymalna wynosiła 100 km/h.

Napęd 4×4 w BMW – poprzednicy xDrive

W latach 1987-1990 powstało osiem sztuk BMW E30 Elektro-Antrieb w różnych wersjach nadwozia. Samochody były testowane m.in. przez niemiecką pocztę i udawało się uzyskać zasięgi od 50 do 150 km. Według BMW, ten model był ich pierwszym samochodem elektrycznym, który przeszedł praktyczne testy w testach drogowych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

VW Golf Mk1 GTI widok od tyłu

Coś niezwykłego – połączenie wyjątkowego stylu Golfa GTI z mocą serii R!

Klasyczny styl Golfa I GTI czy moc Golfa R? Dla wielu fanów Volkswagena byłby to poważny dylemat. Kiedy jednak, tak jak Artur, zaczyna się tuningową podróż z podstawową wersją Golfa I, można puścić wodze fantazji.   Prezentowane czerwone auto wyjechało z fabryki w 1978 roku jako pomarańczowy Golf L z silnikiem o pojemności 1,1 l. Z Niemiec do Polski trafiło w 1991 roku i kosztowało wówczas 17.000000 zł. Według raportów z giełd…

Tuning elektroniczny BMW M4

Producenci samochodów dążą do możliwie dużej unifikacji rozwiązań technicznych. Zaciera to różnice między poszczególnymi wersjami silnikowymi czy nadwoziowymi, jak również daje spore pole manewru firmom tuningowym. Przeszczepiając elementy zawieszeń czy manipulując osprzętem i elektroniką silnika można upodobnić tańszy model do znacznie droższej i szybkiej wersji. Na taki krok zdecydowała się firma Alpha-N Performance. Tuner wziął…