Są już pierwsze mandaty wg. nowych stawek. Gdzie trafią pieniądze? - Trends Magazines

Są już pierwsze mandaty wg. nowych stawek. Gdzie trafią pieniądze?

Rekordziści zgarnęli mandaty w wysokości 2 i 2,5 tysiąca złotych. Nowy taryfikator obowiązuje od 1 stycznia i już przynosi spore zyski. Wiemy nawet gdzie trafiają pieniądze z mandatów.

O wprowadzeniu nowego taryfikatora i wyższych mandatach mówiło się już dawno. W grudniu, po złożonym podpisie prezydenta ceny mandatów na poziomie europejskim stały się faktem, a od stycznia już można zaobserwować pierwsze wpływy z mandatów. I to niemałe wpływy. 

Kilkanaście mandatów po 1,5 tys. i 2 tys. zł w samej Warszawie. Kolejna kara w wysokości 2 tys. zł w Poznaniu i 2,5 tys. zł w Łodzi. Kwoty niemałe, ale też adekwatne do wykroczeń. Kierowca z Poznania przekroczył prędkość o 70 km/h. Kolejny „nagrodzony” w Łodzi pędził 144 km/h po ulicy Milionowej. Kierowca opla z Sokołowa Podlaskiego jechał 121 km/h w terenie zabudowanym. Także zapłacił 2,5 tys. zł.

Gdzie trafiają pieniądze z mandatów?

Nie na konto policji, jak większość zakłada, a na konto Krajowego Funduszu Drogowego. Skąd o tym wiadomo? Mówi o tym ustawa Prawo o ruchu drogowym, art. 140ag. Z KFD z kolei finansowane są remonty i przebudowy dróg, a także zadania związane z poprawą bezpieczeństwa np. doświetlanie przejść dla pieszych, ciągów pieszo-rowerowych czy budowę bezpiecznych skrzyżowań.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Z Oławy do Giżycka – VI Charytatywny Rajd Koguta 2022

Już za kilka dni ruszają zapisy na IV Charytatywny Rajd Koguta Oława-Giżycko 2022 - „Było morze, były góry, teraz czas na Mazury!”. Dla miłośników starej motoryzacji oznacza to, że pora zaplanować długi weekend od 16 do 19 czerwca 2022.   Charytatywny "Rajd Koguta" to coroczny rajd turystyczno-krajoznawczy z elementami współzawodnictwa. Jego uczestnikami są pasjonaci starej motoryzacji. Najczęściej…

Memy o Tesla Cybertruck – E-TRENDS

Elon Musk zaprezentował światu najnowszy koncept Tesli. To pickup o nazwie Cybertruck i dziś, w poniedziałek, najprawdopodobniej wiecie już o nim wszystko. Dlatego zamiast powtarzać te same informacje, ja zapraszam Was na galerię memów z jej udziałem. Miłego poniedziałku! P.S. Cybertruck bardzo mi się podoba - to prawdziwa rewolucja.