Mycie i woskowanie lakieru. Jak to robić prawidłowo? - Trends Magazines

Mycie i woskowanie lakieru. Jak to robić prawidłowo?

Dbanie o kondycję lakieru to podstawowa rzecz, o której należy pamiętać podczas mycia samochodu. Nie zawsze jednak wystarczy tylko umyć auto, należy też pamiętać o woskowaniu i używaniu odpowiednich kosmetyków. Podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o lakier, a także po jaką chemię samochodową sięgnąć.

Lśniący lakier oddający głębie koloru nie tylko cieszy oko i daje ogromną satysfakcję, ale wydłuża jego trwałość i bezpośrednio przekłada się na wartość pojazdu – ładny błyszczący samochód jest po prostu więcej warty.

Nie żałuj wody

Przy myciu nadwozia bardzo ważne jest usunięcie drobin piasku i kurzu. Do tego niezbędna jest dobra myjka ciśnieniowa i duża ilość wody. Zwróć szczególną uwagę na nadkola, szczeliny drzwiowe, a także ramki przy drzwiach, gdzie brud najbardziej lubi wchodzić. Dokładne zmycie brudu, owadów, czy ptasich odchodów za pomocą myjki zaoszczędzi Ci późniejszego wysiłku przy myciu ręcznym.

Myj na dwa wiadra

Mycie w ten sposób zminimalizuje ryzyko powstawania mikro rysek na lakierze. Jak to robić? Jedno wiadro, to tradycyjna mieszanka z szamponem. W drugim natomiast jest tylko czysta woda, która służy do płukania gąbki lub rękawicy. Dzięki częstemu płukaniu myjki w czystej wodzie unikniesz wcierania drobinek piasku w lakier i jego porysowania.

Jakich kosmetyków używać?

W tej dziedzinie warto zaufać specjalistom – my polecamy firmę Armor All® z ponad 50-letnim doświadczeniem w branży pielęgnacji samochodów.

Do mycia karoserii użyj Armor All® Shield +Ceramic Car Wash. To świetny preparat, stworzony na bazie technologii SiO2, która chroni przed zabrudzeniami, poprawia efekt perlenia wody i zapewnia połysk.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wosków. Są np. naturalne woski carnauba – trwałe, ale trudno się je nakłada i ściera. Podobnie jest z pastami, które nadają wysoki połysk, ale jeśli zbyt szybko wyschną będą problematyczne przy polerowaniu. My polecamy powłokę Armor All® Shield +Ceramic Spray Coating. Ma właściwości samoczyszczące, zatrzymując brud, sól drogową i inne zanieczyszczenia w spływających kroplach wody. Co ważne, sposób jej użycia jest bardzo prosty. Mokry lakier wystarczy spryskać tym środkiem i od razu wytrzeć wilgotną, miękką i czystą ścierką z mikrofibry.

Jak przygotować lakier do woskowania?

Jeżeli chcesz użyć wosku na sucho, pamiętaj o dokładnym osuszeniu karoserii, najlepiej przy użyciu ręcznika z mikrofibry. Absolutnie nie wolno polerować na słońcu, gdyż wosk za szybko schnie i robią się trudne do usunięcia smugi. Pamiętaj też by lakier nie był zbyt nagrzany.

Warto jest także wykonać dekontaminację lakieru. Jest to zabieg czasochłonny, ale warto poświęcić mu uwagę, bowiem znacznie lepiej przygotuje powierzchnie lakieru do przyjęcia wosku. O tym zabiegu będziemy pisać w kolejnych seriach o pielęgnacji samochodu.

Z przygotowaniem lakieru do woskowania jest jak z gruntowaniem ścian przed malowaniem – nie trzeba tego robić, ale przygotowanie podłoża spowoduje, że efekt będzie trwalszy.

Chcesz wiedzieć więcej o myciu i pielęgnacji auta? Śledź naszą stronę na bieżąco, aby dowiedzieć się o prawidłowym i skutecznym myciu całego samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

BMW M1 Ertl LPG

Rekord prędkości na gazie! Ponad 300 km/h w BMW M1 zasilanym LPG

Dwa lata temu w Londynie odnaleziono BMW M1, które w 1981 r. pobiło rekord prędkości dla samochodu zasilanego LPG. Przejazd odbył się z inicjatywy Haralda Ertla – austriackiego kierowcy wyścigowego oraz British Petroleum (BP), które widziało w tym wydarzeniu doskonały aspekt promocyjny dla nowego produktu, jakim był autogaz. Harald Ertl Harald Ertl był austriackim kierowcą, który miał doświadczenie…

BMW 750i G11 kokpit

Na razie nie kupisz BMW z ekranem dotykowym

Ze względu na braki półprzewodników i komponentów elektronicznych BMW ogranicza dostępne opcje w nowych samochodach. Wszystko po to, aby utrzymać poziom produkcyjny.  Problemy z dostawami surowców, półprzewodników, czy komponentów dają się mocno we znaki producentom samochodów. Na razie nie widać załamania na rynku, ale prognozy niestety nie są optymistyczne. Problemy z dostępnością samochodów lub dodatkowymi…