Mercedes 300 SLR Uhlenhaut: Kupisz za niego pół gminy - Trends Magazines

Mercedes 300 SLR Uhlenhaut: Kupisz za niego pół gminy

Wyjątkowy Mercedes 300 SLR Uhlenhaut z 1955 roku został sprzedany w muzeum marki w Stuttgarcie, na tajemniczej aukcji, którą współorganizował dom aukcyjny RM Sotheby’s. Zobacz, ile kosztuje najdroższy samochód na świecie. 

Do tej pory miano najdroższego auta świata należało do Ferrari GTO z 1962 roku, którego wylicytowano za 48 mln dolarów (ok. 45 mln euro). To jednak taniocha w porównaniu z kwotą, którą zapłacił nowy nabywca jednego z dwóch wyprodukowanych na świecie Mercedesów 300 SLR Uhlenhaut. 

Ile kosztuje najdroższe auto świata?

135 mln euro – to absolutnie rekordowa kwota, za jaką kiedykolwiek sprzedano samochód na aukcji. Jak podaje RM Sotheby’s, Mercedes 300 SLR to także jeden z najdroższych przedmiotów, jakie kiedykolwiek sprzedano. Auto mieści się w pierwszej dziesiąte tej listy, pierwszy jest obraz „Salvator Mundi” Leonarda da Vinci, który sprzedano w listopadzie 2017 r. za ponad 450 mln dolarów.

Mercedes 300 SLR Uhlenhaut został także okrzyknięty „jednym z najpiękniejszych samochodów świata”, ale tutaj mamy wątpliwości, czy urody nie przysłoniły pieniądze. Choć niewątpliwie Mercedes jest wyjątkowy i to nie tylko dlatego, że na świecie powstały tylko dwa egzemplarze. 

Konstrukcyjnie auto bazowało na modelu W 196 R, który m.in. zwyciężył w mistrzostwach świata Formuły 1. Za konstrukcję 300 SLR Coupe oraz słynnego 300 SL Gullwinga, odpowiadała ta sama osoba – Rudolf Uhlenhaut i to na jego cześć powstały te dwie sztuki. 

Można powiedzieć, że. to był Bugatti Chiron swojej epoki. Auto było napędzane silnikiem V8 o mocy 302 KM, napęd był przekazywany na tylą oś za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni, a auto ważyło niecałą tonę (stąd nazwa SLR-Super Leicht Rennsport). Przypomnijmy, że jesteśmy w roku 1955. 

Mówi się, że auto jest w stanie pojechać z prędkością nawet 300 km/h, co nawet dziś robi wrażenie, a wówczas najszybsze samochody sportowe rzadko przekraczały barierę 200 km/h. 

Sprzedany Mercedes 300 SLR Uhlenhaut trafi w ręce kupił prywatnego kolekcjonera, a dochód z tej transakcji ma być przeznaczony na fundację Mercedes-Benz Fund. Ta ma finansować edukację i badania poświęcone ochronie środowiska naturalnego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

BMW XM Concept już oficjalnie

Po zapowiedzi nowego SUVa i szczątkowych zdjęciach mamy już nowe BMW XM w pełnej krasie. To z pewnością jeden z najbardziej kontrowersyjnych projektów bawarskiej marki. To też pierwszy SUV stworzony w całości przez dywizję M. Ogromne wloty powietrza to jeszcze nic. Spójrzcie na tył! Ostre linie, cienkie, ale wyraziste światła i ten ogromny dyfuzor z…

Koniec nieuczciwej praktyki dużego ubezpieczyciela

Prezes UOKiK wydał decyzję w sprawie Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń. Decyzja dotyczy zasad przedłużania umów ubezpieczenia OC. Spółka zobowiązała się do zmiany nieuczciwej praktyki. Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego ma obowiązek ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Umowa podpisywana jest na 12 miesięcy. Jeżeli konsument jej nie wypowie nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy,…