Cupra Tavascan - największy elektryk w gamie - Trends Magazines

Cupra Tavascan – największy elektryk w gamie

Do oferty Cupry dołącza największy elektryczny model – Tavascan. Auto jest krewniakiem VW ID.5, ale jest znacznie mocniejszy. Trzeba przyznać, że samochód wygląda świetnie!

Prototyp Cupry Tavascan pokazano już na targach we Frankfurcie w 2019 roku, ale auto dopiero teraz ujrzało światło dzienne. Nowy SUV Cupry dzieli podzespoły z VW ID.5, Audi Q4 Sportback e-tron, czy Skodą Enyaq Coupe, ale trzeba przyznać że wyglądem prezentuje się dużo lepiej i ma lepsze parametry. 

Cuprę Tavascan zbudowano na platformie MEB

Auto mierzy 4644 mm długości, 1861 mm szerokości, 1597 mm wysokości a rozstaw osi wynosi 2766 mm. Barcelońscy projektanci przyłożyli się nie tylko do wyglądu Tavascana, ale także dopracowano aerodynamikę, co w przypadku elektryków wpływa pozytywnie na ich zasięg. 

Cupra Tavascan – kabina i wyposażenie

Wnętrze nowego hiszpańskiego SUVa zdominował duży ekran dotykowy. Umieszczony centralnie ma rozmiar 15 cali, oprócz tego pojawi się drugi mniejszy, pełniący rolę zegarów. Pojawi się również wyświetlacz head-up z rozszerzoną rzeczywistością, wówczas wskazówki nawigacji są nakładane na widok drogi za szybą. 

Trzeba przyznać, że kokpit wygląda bardzo oryginalnie, wręcz futurystycznie. Największe wrażenie robi panel poprowadzony przez całą długość deski rozdzielczej, w nim też wkomponowano wloty powietrza. Jak twierdzi, Wayne Griffiths, szef Cupry, „Tavascana nie projektowano tak, aby się podobał wszystkim, ale żeby część go pokochała bez reszty.”

Cupra Tavascan w dwóch wariantach mocy

Tavascan VZ będzie odznaczał się maksymalnymi osiągami i będzie to prawdopodobnie najszybsza elektryczna Cupra. 340 KM oraz napęd na cztery koła mają zapewnić przyspieszenie do 100 km/h w czasie 5,6 s. Jeszcze bardziej imponujący jest czas 0-50 km/h – to zaledwie 2,5 s! Bateria 77 kWh wystarczy na przejechanie do 517 km. 

Drugi wariant to Tavascan Endurance, który klasyfikuje się mocą 286 KM mocy (545 Nm), tutaj zasięg ma wynosić nawet 550 km. Duży zasięg to zasługa rekuperacji energii oraz opcjonalnej pompy ciepła, które działają wydajniej niż klasyczny układ ogrzewania. Co ciekawe, Tavascan w trybie jazdy z automatycznie korygowanym poziomem rekuperacji reaguje na auta przed nami czy samoczynnie zwalnia przed zakrętami. Siłą odzyskiwania energii można również zarządzać za pomocą łopatek przy kierownicy, umożliwiając wybór pomiędzy czterema różnymi ustawieniami.

Ładowanie Tavascana prądem stałym DC o mocy do 135 kW do 80% naładowanej energii ma trwać mniej więcej pół godziny. Do zwiększenia zasięgu o 100 km wystarczy jedynie 7 minut pod ładowarką.

Cupra Tavascan – kiedy w Polsce?

Nowy SUV Coupe hiszpańskiej marki będzie produkowany w Chinach. Auto w polskich salonach ma pojawić się na przełomie 2023 i 2024 roku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

BMW Niva

BMW w nadwoziu ŁADY NIVY – trzeba to zobaczyć

Rosjanie... wszystko u nich jest szalone - nawet tuning. Pokazywaliśmy już kiedyś ciężarówkę ZIŁ z napędem od BMW X5M. Tym razem mamy dla Was Ładę Nivę z wnętrznościami BMW przygotwaną przez rosyjskiego tunera BMW - firmę NO NAME. Ta Niva, to nie jest po prostu Łada z silnikiem BMW. Modyfikacje zaszły bardzo daleko... Wiele układów…

Dannenhauer & Stauss Cabriolet

Na bazie Garbusa prawie jak Porsche 356

Dannenhauer & Stauss Cabriolet może sprawiać wrażenie repliki kultowego Porsche 356, ale nim nie jest. W latach 20., a nawet 30. XX wieku wiele samochodów miało nadwozia tworzone na życzenie klienta. Było to możliwe, gdy auta budowano na ramie, a produkcja w dużej części odbywała się ręcznie. Aby zwiększyć efektywność fabryk oraz ograniczyć ceny samochodów, cykl montażowy starano się jednak upraszczać i automatyzować. W efekcie…