BMW M5 E34 Touring z silnikiem McLarena F1 istnieje? - Trends Magazines

Tuning, modyfikacje, porady – BMW, VW i inne

VW_prenu
BMW_prenu
previous arrow
next arrow

BMW M5 E34 Touring z silnikiem McLarena F1 istnieje?

To auto nigdy nie było widziane oficjalnie, ale pojawiły się mrzonki, że kultowe M5 E34 Touring z silnikiem od McLarena F1 może znajdować się w tajnych garażach BMW.

Kiedy Gordon Murray zabierał się za tworzenie McLarena F1 w latach 90., potrzebował mocnego, niezawodnego silnika. Stworzenie takiego od podstaw kosztuje majątek, dlatego Murray postanowił zgłosić się po pomoc do BMW. A Ci, jak wiadomo to specjaliści od silników.

Pomogli mu i tak powstała jednostka BMW S70/2. Motor nie był wprost oparty na najmocniejszej wówczas w BMW M70. Silnik, który później znalazł się w McLarenie to raczej połączenie dwóch silników S50B30 z modelu BMW M3 (3.0 210 kW / 286 KM) pierwszej fazy 1992-1995 z systemem VANOS.

Aby jednak odpowiednio przetestować silnik, nie wystarczyły testy laboratoryjne i trzeba było go włożyć pod maską auta. Ale jakiego? Jak twierdzi dawny dyrektor ds. testów drogowych McLarena – David Clark, silnik S70 trafił do… BMW M5 E34 w wersji kombi. 

Chris Harris w jednym z odcinków Top Gear, potwierdził informacje Clarka o istnieniu tajemniczego projektu. Podobno Clark jeździł tym autem – stwierdził że to „skandaliczna rzecz” (ang. outrageous thing). 

Według Brytyjczyka BMW nadal trzyma wyjątkowe E34 w swoich garażach, ale raczej nie chce chwalić się tym publicznie. 

A wy jak myślicie – czy BMW M5 E34 Touring z silnikiem McLarena F1 faktycznie istnieje?

Konrad Maruszczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

JUKE

Test nowego Nissana JUKE

Nissan JUKE zadebiutował 2010 roku wprowadzając miejskiego crossovera z zupełnie nowym stylu. JUKE przełamał kanony obowiązujące na europejskim rynku motoryzacyjnym. Do tamtej pory w ofercie żadnej z marek nie było takiego samochodu. JUKE ze swoim odważnym designem, był orzeźwiającą alternatywą dla tradycyjnych modeli dostępnych w tamtym okresie. Nowy model zadebiutował w 2019. Otrzymaliśmy do testów wersję…

BMW w wersji „Allroad” istnieje

BMW nigdy nie interesowało się niszą uterenowionych kombi. Tę lukę w ofercie bawarskiego producenta postanowił wykorzystać tuner- AC Schnitzer. W 2001 AC Schnitzer opracował prototyp o nazwie X-ROAD. To bazujący na E46 Touring samochód z usprawnieniami terenowymi w stylu tych znanych z aut gamy Audi Allroad, czy Volvo Cross Country. Grupa VAG do dziś ma w ofercie…