BMW E21 - pierwsze auto Elona Muska - Trends Magazines

BMW E21 – pierwsze auto Elona Muska

Debiutujące w 1975 roku BMW E21 przeżywa obecnie drugą młodość, zachwycając coraz młodsze pokolenia. Ale czy od zawsze samochód ten był ucieleśnieniem wysokiego statusu społecznego i wysmakowanego gustu?

W latach dziewięćdziesiątych, kiedy generacja E36 ugruntowała swoją pozycję w ofercie BMW, kilkunastoletnie BMW E21 były jednymi z lepszych kandydatów na używany samochód z pazurem. Podobnie myślał 23-letni wówczas Elon Musk – dziś właściciel firmy Tesla i jeden z najbogatszych ludzi świata.

W 1994 roku zdecydował się na zakup pierwszego w życiu samochodu, którym było używane BMW E21. Wyprodukowany w 1978 roku wóz, napędzany przez dwulitrowy silnik o mocy 110 KM, kosztował zaledwie 1.400 dolarów. Na liście jego wyposażenia znajdowały się charakterystyczne światła obrysowe czy szyberdach z plastikową owiewką. Samochód z oznaczeniem 320i na tylnej klapie był przedstawicielem niezwykle krótkiej, bo produkowanej zaledwie przez trzy lata, serii przeznaczonej na rynek amerykański.

Elon Musk nie trzymał swojego BMW pod kocem

Auto wymagało dopracowania, zwłaszcza jeśli chodziło o mechanikę. Elon często odwiedzał więc złomowiska, gdzie z wraków wykręcał potrzebne mu elementy. W jednym z wywiadów wspomniał, że wtedy nie było go stać na naprawę auta w autoryzowanym serwisie BMW. Do dziś pamięta, jak sam naprawiał uszkodzoną szybę po stronie pasażera.

Decyzja o sprzedaży BMW zapadła już po dwóch latach od jego zakupu po pechowym zdarzeniu, w którym uczestniczył stażysta Zip2 – pierwszej firmy Muska. Gdy jechał trójką swojego szefa, w pewnym momencie z samochodu odpadło koło! Na szczęście człowiek ten wyszedł cało z opresji, ale wypadek zaważył na przyszłości 20-letniego wówczas auta. Po jego szybkiej sprzedaży odnoszący coraz większe sukcesy na światowym rynku przedsiębiorca przesiadł się do klasycznego Jaguara E-Type. Choć dziś Elon Musk nie jeździ już samochodami spalinowymi, wciąż pamięta o epizodzie z BMW.

Marcin Zachariasz

Fot. BMW, archiwum Maye Musk, Car brochures&adverts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Pralko-suszarka na parkingu

Pranie na parkingu lub stacji benzynowej? To dopiero pomysł!

Tego jeszcze nie było! Do końca I kwartału 2022 spółka Break&Wash, będzie oferować 40 punktów z pralkomatami na stacjach benzynowych, parkingach (MOP) przy autostradach oraz w centrach dużych miast w całej Polsce. Latem pralko-suszarki pojawią się na kempingach, a na koniec roku łączna liczba dostępnych punktów przekroczy 140, a w perspektywie roku firmę czeka wejście na rynki zagraniczne. Marka…

3/15 PS DA1 – Pierwsze BMW

Korzenie marki BMW sięgają 1916 roku. W czasie pierwszej wojny światowej i tuż po niej przedsiębiorstwo produkowało silniki lotnicze. Przypomina o tym logo marki – pracujące śmigło w barwach flagi Bawarii. Od 1923 roku BMW produkowało motocykle. Historia pierwszego samochodu z biało-niebieską szachownicą sięga 1927 roku. Wówczas Dixi Fahrzeugfabrik Eisenach rozpoczęło licencyjną produkcję Austina Seven…