60 lat Mini - Trends Magazines
4 °C Warsaw, PL
8 marca 2021

60 lat Mini

W tym roku mija 60 lat od narodzin legendy. Dokładnie 26 Sierpnia 1959 British Motor Corporation (BMC) zaprezentowało Mini po raz pierwszy. Ten mały, zwinny, czteroosobowy hatchback był prawdziwą rewolucją. Początkowo samochód oferowany był jako Morris Mini-Minor i Austin Seven. Mierzący 3,05 metra kosztował 496 funtów i był idealnym rozwiązaniem do zatłoczonych miast.

Zaprojektowany przez Aleca Issigonisa pojazd wyposażony był w 4-cylindrowy silnik o mocy 34 KM i pojemności 848 ccm. W 1994 BMW zakupiło Rover Group i tym samym stworzyło nowe perspektywy dla marki Mini. Zaprezentowany nowy model w 2001 otworzył nowy rozdział w dziejach brytyjskiej legendy.

Czerpiący z najlepszych cech swojego poprzednika supermini szybko na stałe wpisało się w krajobraz europejskich miast i od tej pory cieszy się dużą popularnością. Dziś w 60 rocznicę powstania marki Mini koncern BMW prezentuje MINI 60 Years Edition. Limitowaną wersję można nabyć w wyjątkowym kolorze British Racing Green.

Dodatki, jak dach i lusterka w tej wersji są do wyboru białe lub czarne. Samochód ma unikatowe wyścigowe pasy na masce z logo „60 Years”. Ten emblemat ozdabia też boki pojazdu i zagłówki i kierownicę we wnętrzu, oraz jest wyświetlany na projektorze LED po otwarciu drzwi.

Ta wersja standardowo wyposażona jest w sportową kierownicę i fotele, które są pokryte skórą Dark Maroon z motywem MINI Yours Leather Lounge 60 Years. Naszym zdaniem to wspaniały homage do tradycji marki i z pewnością odwdzięczy się odpowiednim utrzymaniem wartości na tle „zwykłych” egzemplarzy. Prawda, że pięknie prezentuje się obok swojego starszego brata?


Zamów prenumeratę

Podobne

BMW E24 635 Turbo

1200 KM w klasycznym rekinie E24

Każdy rekin typoszeregu E24 jest niezwykły, ale ten egzemplarz 635 CSi to klasyk z innego świata! Auto jest podręcznikową definicją sleepera. Z daleka widać, że to pieszczotliwie odbudowane Coupé, ale nikt nie spodziewa się tornada, które jest pod maską. To BMW generuje ponad 1200 KM! Wóz jest napędzany silnikiem S38B36, który został w pełni odbudowany…

Jaki koszt zmian BMW 650i AC Schnitzer

Czy tuning sportowego i pięknego auta jakim jest BMW serii sześć to przerost formy nad treścią? Na pewno nie w tym wydaniu! Tu bowiem wszystkie zmiany idealnie dopasowano do eleganckiego i dynamicznego charakteru prezentowanego samochodu, podkreślając jego wyjątkowość. Tuningowe elementy eksponują agresywne linie karoserii nakreślone z wielką precyzją przez bawarskich projektantów. Nowej „szóstki” nie trzeba…