Wojsko może "wypożyczyć" Twojego SUVa - Trends Magazines

Wojsko może „wypożyczyć” Twojego SUVa

Wojskowa Komendantura Uzupełnień zaczęła wysyłać listy do właścicieli SUVów z informacją, że ich samochody mogą być przejęte przez armię „na cele świadczeń rzeczowych”. Co to dokładnie oznacza? Czy trzeba oddawać auto wojsku?

„Działając na podstawie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej zawiadamiam, że na wniosek Wojskowego Komendanta Uzupełnień w (…) zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie przeznaczenia samochodu (…) do oddania w używanie (…) będącego w posiadaniu (…) do oddania w używanie na rzecz (…) w ramach świadczeń rzeczowych, planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny” .

Na razie nie ma mowy o przejęciu samochodu przez armię, ale widać że siły zbrojne robią grunt pod przejęcie mienia. Wszystko ma związek z napiętą sytuacją na Ukrainie, dlatego powyższą informację otrzymali na razie właściciele mieszkający na wschodzie Polski. Przejęcie auta mogłoby mieć miejsce w wypadku wojny lub mobilizacji i to też w ograniczonym zakresie. 

Osoba, która otrzyma takie pismo może podważyć wzięcie jego samochodu na cele wojskowe, argumentując to na przykład słabymi właściwościami terenowymi lub użytkowymi. Czy BMW X5 lub X6 na 20-calowych felgach sprawdzi się w błotnistym i wyboistym terenie? Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku mobilizacji auto może być przejęte bez wydania decyzji administracyjnej. 

Również czas i powód obowiązku udostępnienia samochodu w czasie pokoju muszą zostać podane, wojsko nie ma prawa zabierać samochodu kiedy i na jak długo zechce. 

Czas wykonywania świadczeń rzeczowych nie może przekraczać jednorazowo w przypadku pobrania przedmiotu świadczenia:

1) w celu sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych – czterdziestu ośmiu godzin;

2) w związku z ćwiczeniami wojskowymi lub ćwiczeniami w jednostkach przewidzianych do militaryzacji – siedmiu dni;

3) w związku z ćwiczeniami w obronie cywilnej lub ćwiczeniami praktycznymi w zakresie powszechnej samoobrony – dwudziestu czterech godzin.

Nałożenie obowiązku świadczenia rzeczowego może nastąpić najwyżej trzy razy w roku, z tym, że w wymiarze określonym w ust. 1 pkt 2 – tylko jeden raz.

Obowiązek oddania auta wojsku nałożony na właściciela samochodu w praktyce oznacza, że nasz samochód staje się pewnego rodzaju rezerwą i nic więcej z tego nie wynika.

Od decyzji administracyjnej można się odwołać w terminie 14 dni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

schmiedmann

Schmiedmann rozszerza działalność

Duńska firma Schmiedmann, oferująca części tuningowe do BMW i Mini rozszerza działalność i rekrutuje nowe działy.  Przez lata w firmie Schmiedmann przewinęło się wielu specjalistów, którzy kształcili się w trakcie studiów inżynierskich i zostali w firmie na dłużej. Oprócz tego firma oferuje zwiedzanie obiektu dla studentów z UCL (University College Lillebaelt). Dzięki temu absolwenci mogą…

ID.3 fabryka

Zobacz jak powstaje VW ID.3

W Szklanej Manufakturze w Dreźnie rozpoczęto w piątek seryjną produkcję elektrycznego Volkswagena ID.3. Jest to drugie miejsce, w którym powstaje ten model i czwarte na świecie, w którym są produkowane modele Volkswagena skonstruowane na modułowej platformie MEB przeznaczonej dla samochodów elektrycznych. Zadaniem Szklanej Manufaktury, miejsca szczególnego dla marki Volkswagen w Niemczech, jest zaoferowanie klientom, zwiedzającym…