Wyższe mandaty stały się faktem. Oto taryfikator na rok 2022 - Trends Magazines

Wyższe mandaty stały się faktem. Oto taryfikator na rok 2022

Od jakiegoś czasu można było usłyszeć głosy mówiące o podniesieniu mandatów nawet kilkukrotnie. Teraz to już oficjalne – mandaty od nowego roku będą dużo droższe. Wszystko po to, aby na polskich drogach było bezpieczniej.

Nowy taryfikator 2022 – o ile wzrosną mandaty?

Za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h po nowym roku trzeba będzie zapłacić 800 zł. To nie koniec. Jeśli kierowca przekroczy prędkość o tyle samo w ciągu dwóch lat zapłaci dwa razy tyle, czyli 1 600 zł. Przypomnijmy, że teraz takie wykroczenie kosztuje kierowcę 200-300 zł. 

Za jazdę pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających grozi kara aresztu lub grzywny w wysokości co najmniej 2 500 zł. Spowodowanie kolizji ma kosztować nie mniej niż 1 500 zł, a jeśli dodatkowo kierowca będzie „na podwójnym gazie” zapłaci co najmniej 2 500 zł. I znowu jeśli kierowca popełni to samo wykroczenie w ciągu dwóch lat od ukarania, to zapłaci co najmniej 3 000 zł lub 5 000 zł, jeśli będzie pod wpływem alkoholu.

Jakie mandaty jeszcze zdrożeją i co z punktami?

Co najmniej 1 500 zł zapłaci kierujący, który będzie wyprzedzał na przejściu lub ominie pojazd, który zatrzymał się celem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Za wyprzedzanie na zakazie będzie trzeba zapłacić 1 000 zł, w przypadku recydywy 2 000 zł. Jazda pojazdami bez uprawnień skutkuje mandatem 1 500 zł, w przypadku recydywy 3 000 zł. Gdy kierowca wjedzie na tory kolejowe w sytuacji, w której nie ma miejsca by opuścić przejazd – 2 000 zł, w przypadku recydywy 4 000 zł.

Znacznie wzrośnie maksymalna kara, którą będzie można nałożyć na kierowcę – z 5 000 zł do aż 30 000 zł. Policjant będzie mógł na miejscu ukarać sprawcę maksymalnym mandatem do 5 000 zł. W przypadku kilku wykroczeń nawet 6 000 zł. 

Maksymalna liczba punktów karnych za wykroczenie wzrośnie z 10 do 15. Na ich kasację trzeba będzie czekać dwa lata, a nie jak do tej pory rok. Ale uwaga – ten czas będzie liczył się nie od momentu otrzymania mandatu, ale jego zapłacenia!

Jak widać zmian jest dużo, a wzrosty cen są znaczące. Czy zmiany w taryfikatorze wpłyną na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach? Poczekamy, zobaczymy. Czy waszym zdaniem coś się zmieni?

Konrad Maruszczak

Jeden komentarz

Comments are closed.

Podobne

Arteon 2020 Shooting Brake i Limuzyna

Nowy Arteon – znamy ceny i wyposażenie

Można już zamawiać nowego Arteona oraz Arteona Shooting Brake. Cennik modelu otwiera Arteon z silnikiem 2.0 TSI 190 KM w wersji Essence dostępy od 158 390 zł. Silniki Aktualnie dostępne w sprzedaży są trzy jednostki napędowe (2 benzynowe i 1 turbodiesel) o mocy od 150 do 272 KM. Arteon i Arteon Shooting Brake w późniejszym…

Czy warto kupić gogle Playstation VR?

Technologia wirtualnej rzeczywistości jest już na wyciągnięcie ręki. Zestaw PlayStation VR można kupić za 900 zł. Czy warto? Święta coraz bliżej, a nie wszyscy mają jeszcze komplet prezentów. Zachęcające do zakupu różnych produktów reklamy nie omijają PlayStation VR - wprowadzonych jesienią 2016 r. gogli, które po podłączeniu do PlayStation 4 pozwalają na zanurzenie się w…