Rząd: Sukces programu e-TOLL. Czy kierowcy uważają podobnie? - Trends Magazines

Rząd: Sukces programu e-TOLL. Czy kierowcy uważają podobnie?

Rząd podsumował sposób działania nowego systemu e-TOLL. Przez niemal półtora miesiąca funkcjonowania nowego rozwiązania wystawiono już ponad 1000 mandatów. 

Bramki na autostradach A2 i A4 zostały podniesione 1 grudnia i wtedy zaczął obowiązywać nowy, elektroniczny system poboru opłat. 12 stycznia, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury, Magdalena Rzeczkowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów oraz szef Krajowej Administracji Skarbowej, stwierdziła że system spełnił swoje zadanie.  

Na dzień 10 stycznia 2022 r. w systemie e-TOLL zarejestrowanych było 1,6 mln pojazdów, z czego 81 proc. to te o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t. W bazie jest ponad 300 tys. samochodów osobowych i 643 tys. zarejestrowanych kont. Wszystkie pojazdy, korzystające z systemu, przejechały już ponad miliard kilometrów.

Rząd chwali się, że system przyniósł spore oszczędności. Wdrożenie e-TOLL kosztowało 285 mln zł (planowo ma być to 448 mln zł), a koszt miesięcznego utrzymania to 10,5 mln zł. Dla porównania, jak poinformowała Magdalena Rzeczkowska, poprzedni viaTOLL został wdrożony za ok. 1,5 mld zł, a koszt miesięcznego utrzymania przekraczał 20 mln zł. 

Jakie korzyści niesie to dla kierowców?

Przypomnijmy, że pomimo oszczędności na systemie stawki za przejazd pozostały niezmienione (za 1 km autostrady płacimy 10 lub 20 gr w zależności od odcinka), a na odcinku autostrady A2 Nowy Tomyśl – Konin stawki podrożały, tam kierowcy zapłacą 50 gr za 1 km! 

Sporo kontrowersji budzi także sposób funkcjonowania aplikacji e-TOLL oraz e-TOLL Bilet PL. Wielu użytkowników skarżyło się na mozolny proces rejestracji, a także skomplikowany sposób zakupu biletu. Sama aplikacja miewała też „zawieszki”. Wystarczy spojrzeć na oceny aplikacji e-TOLL na Google Play – ocena 1,2 na ponad 7000 głosów! 

Trzeba jednak przyznać, że ruch na otwartych bramkach jest dużo płynniejszy i przy dużym natężeniu ruchu możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt minut. Na szczęście jest alternatywa dla aplikacji rządowych i można skorzystać z np. mPay, SkyCash Autostrady, czy Autopay. Nie trzeba tam nawet rejestrować wcześniej odcinka, którym chcemy przejechać. Wystarczy włączyć aplikację podczas przejazdu autostradą, aby sygnał GPS odczytał nasze położenie i pobrał opłatę za faktycznie przejechany (a nie zaplanowany) odcinek. 

Mandaty dla niepłacących już się sypią

Od 1 grudnia 2021 r. przeprowadzono 17,6 tys. kontroli wniesienia przez kierowców opłaty za autostrady. Stwierdzono 1143 wykroczenia. Zgodnie z taryfikatorem, kierowca w tym przypadku musi zapłacić 500 zł. Łączna wartość kar wyniosła 570 tys. zł.

Za co najczęściej nakładano kary? Jak łatwo się domyślić, chodzi o osoby, które się nie zarejestrowały i nie wykupiły biletu. W 43 przypadkach powodem wręczenia kary było zasłaniane tablic rejestracyjnych. Takie wykroczenie również kosztuje kierowcę 500 zł.

Korzystacie z nowego systemu opłat? Podzielcie się waszymi sugestiami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Jeszcze bardziej sportowe Porsche 911 GT3 (992) od Manthey’a

Manthey wprowadza nowy zestaw jeszcze bardziej podkreślający sportowy charakter Porsche 911 GT3. Co ciekawe, przeróbki nie powodują utraty gwarancji. Technologia od Manthey'a pochodzi wprost z torów wyścigowych. Zbierane tam doświadczenie wykorzystano w specjalnym pakiecie oferowanym do GT3. Oczywiście głównym miejscem testów był tor Nurburgring, ale także "domowy tor" tunera. Manthey twierdzi, że przeróbki auta mają…

BMW M760Li xDrive tuning

Luxusliner – to BMW M760Li stworzone przez polskiego tunera.

My w Polsce potrafimy zmodyfikować BMW- cały czas pokazujemy Wam przykłady świetnych realizacji. Ale do tej pory nad Wisłą nie było nikogo, kto wziłąby się za flagową limuzynę BMW M760 Li xDrive z potężnym silnikiem V12. Aż do teraz. Poznajcie najnowszy projekt polskiego tunera auto-Dynamics.pl             Styl Metamorfoza  rozpoczęła się od montażu kompletnego pakietu stylistycznego…