Rok 2021 - lepsza sprzedaż elektryków niż diesli - Trends Magazines

Rok 2021 – lepsza sprzedaż elektryków niż diesli

Touareg R hybryda plug-in gniazdo ładowania

Jesteśmy świadkami ogromnej zmiany kierunku w branży motoryzacyjnej. Samochody z silnikami diesla, królujące od lat na europejskich drogach po raz pierwszy ustąpiły miejsca „elektrykom”. A to dopiero początek. 

Mniej więcej od końca lat 80. popularność samochodów napędzanych olejem napędowym rosła. Także rozwój tej technologii powodował, że auta z silnikami Diesla były dynamiczne, oszczędne, a także niezawodne. Te czynniki sprzyjały sprzedaży aut na ropę, aż do momentu, gdy wyśrubowane normy emisji spalin wymusiły na producentach aut rozwój modeli hybrydowych i elektrycznych. 

W roku 2021 po raz pierwszy sprzedaż samochodów elektrycznych przewyższyła diesle. W ubiegłym roku w Europie sprzedano 176 tys pojazdów elektrycznych i 160 tys diesli. W tym segmencie dominuje Tesla i pozycja lidera zapewne utrzyma się także w tym roku dzięki budowanej pod Berlinem fabryce.

W Europie pod kątem sprzedanych „elektryków” zdecydowanie dominują kraje północne, w Norwegii aż 80% wszystkich sprzedanych pojazdów, napędzanych jest na prąd. Południe nieco bardziej sceptycznie podchodzi do tematu elektryfikacji, Włochy to zaledwie 4,6 proc. sprzedaży, Hiszpania 2,8 proc., Grecja jedynie 2,2 proc. 

W Polsce rok 2020 był rekordowy pod kątem sprzedanych aut elektrycznych – 18 875. Statystyki z ubiegłego roku przebijają te wartość ponad dwukrotnie – 2021 roku zarejestrowano nieco ponad 38 tys aut elektrycznych w Polsce. 

Bieżący rok ma być rekordowy. Tendencja wzrostowa zapewne będzie trwała, jednak pytanie brzmi – jak poradzi sobie z tym infrastruktura? W tej chwili w naszym kraju mamy do dyspozycji niecałe 2000 stacji ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych. To zdecydowanie za mało, aby zaspokoić potrzeby gwałtownie rosnącego rynku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

bmw_m54_b30_engine

Zalety i wady silnika BMW M54

Benzynową jednostkę, oznaczoną kodem M54, montowano we wszystkich modelach BMW – od serii 3 poprzez flagowe 7 na Z3 czy X5 kończąc. Ma wysoką kulturę pracy i zapewnia dobre osiągi, jednak wymaga troskliwej opieki. Przez lata BMW słynęło z produkcji „pancernych” silników z sześcioma cylindrami. Do dziś żartuje się, że motory M20, M30 czy nawet…

Ta Honda CRX przejechała dosłownie wokół trzepaka

Od czasu do czasu trafiają się na rynku samochody z małym przebiegiem. Czasami nawet z bardzo małym. Ale ta Honda CRX z 1990 roku przebiegu nie ma wcale. Teraz możecie ją kupić. Według ogłoszenia z Garagisti, nowiutka Honda CRX jest do kupienia w Lizbonie. Właściciel kupił ją w 1990 roku w nieistniejącym już salonie Honda…