Rewolucja w przepisach. Koniec nocnych wyścigów - Trends Magazines

Rewolucja w przepisach. Koniec nocnych wyścigów

MSWiA ostro walczy o zaostrzenie przepisów, które mocno odczują piraci drogowi. Głównie chodzi o kierowców, którzy lubią nocne wyścigi. Nie tylko znacznie wzrosną wysokości mandatów, ale także będzie można stracić samochód. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Nowe przepisy najmocniej mają uderzyć w miłośników nielegalnych wyścigów nocnych. Obecnie tacy kierowcy muszą liczyć się z mandatem, który w skrajnych przypadkach może wynieść nawet 5000 zł. Nie każdego jednak odstrasza taka kwota i nie zniechęca do dalszych wyścigów, dlatego polskie ministerstwa idą o krok dalej. Jak zapowiedział minister MSWiA Tomasz Siemoniak, po zmianach w prawie, karą za udział w nielegalnych wyścigach będzie konfiskata samochodu.

Co ciekawe, zmiany nie obejmą tylko tych, którzy jeżdżą w takich wyścigach. Od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności będzie grozić organizatorom takich eventów, a za promowanie takiego wydarzenia – do 3 lat.

Wyścigi Illegal Night zakończył w rowie. BMW M3 samo wezwało policję

Drift na ulicy będzie kosztował 1500 zł

Nie tylko nocne wyścigi będą karane, ale także inne niebezpieczne zachowania. Obecna zimowa aura i śliska nawierzchnia zachęca amatorów jazdy bokiem do szlifowania swoich umiejętności na rondach i drogach publicznych. Także ich mają dotknąć nowe przepisy, które zakładają że driftowanie na ulicy zakończy się mandatem w wysokości 1500 zł. Dodatkowo, samochód może zostać zabezpieczony na 30 dni, a sąd będzie mógł orzec jego przepadek. Zaś kierowca na trzy miesiące pożegna się z prawem jazdy. 

Rząd rozmyśla też nad łamaniem orzeczonych zakazów prowadzenia pojazdów. Nowe prawo przewiduje, że osoba, która złamie taki zakaz (czasowy), otrzyma go dożywotnio. Mało tego, kierowca, który w okresie trzymiesięcznego zatrzymania prawa jazdy wsiądzie za kółko, otrzyma zakaz prowadzenia na 5 lat.

Restrykcje zostaną również zaostrzone dla tych, którzy znacznie przekroczą prędkość. Osoba, która o połowę przekroczy limit prędkości na autostradzie (ponad 210 km/h) lub drodze ekspresowej (ponad 180 km/h), będzie traktowana jako ta, popełniająca przestępczość. 

Obława wrocławskiej policji. Posypały się dowody i mandaty

Zmiany przepisów dla kierowców – co jeszcze się zmieni?

Uczestnicy nocnych wyścigów nie będą już anonimowi, ich dane uczestników będą przekazywane ubezpieczycielom. Oznacza to, że znacznie wzrosną im stawki za polisy OC. Obniżony zostanie limit alkoholu we krwi, od którego sąd może ostatecznie orzec przepadek pojazdu. Dziś jest to 1,0 prom., a po zmianach ten poziom ma być zmniejszony o połowę – do 0,5 prom. Wprowadzone zostanie ograniczenie możliwości zawieszania kary pozbawienia wolności dla kierowców, którzy łamią sądowe zakazy prowadzenia lub prowadzili, mając ponad 1,5 prom. alkoholu we krwi.
Będzie można szybciej zrobić prawo jazdy, uprawnienia na kategorię B będą mogły uzyskać osoby, które ukończą 17. rok życia, ale do uzyskania pełnoletniości będą mogły prowadzić jedynie z kimś starszym (przynajmniej w wieku 24 lat) posiadającym prawo jazdy przynajmniej od 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Znasz się na BMW? Sprawdź się! [QUIZ]

Mianujesz się znawcą marki BMW? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie! BMW albo się kocha albo nienawidzi. Jeśli jesteś na naszej stronie to prawdopodobnie znajdujesz się w tej pierwszej grupie i uznajesz się za eksperta od bawarskiej marki. Jeśli tak, sprawdź się w naszym quizie!

VW Golf Mk 1 napis diesel na osłonie chłodnicy

Diesel power, czyli swap silnika w Golfie Mk 1

Rok 1976 w historii Golfa zawsze będzie pamiętany jako pierwszy, w którym pojawiła się legendarna wersja GTI. Nie zapominajmy jednak, że w tym samym czasie powstała inna kultowa odmiana małego hatchbacka, a mianowicie wersja wysokoprężna. Prezentowany czerwony bolid jest swego rodzaju wariacją, która z powodzeniem łączy te dwie zupełnie odmienne propozycje z katalogu VW, czyli…