Platforma MEB - na tym powstają VW ID. - Trends Magazines

Platforma MEB – na tym powstają VW ID.

Pisząc o Volkswagenach z rodziny ID. nie możemy zapomnieć o platformie MEB. Co trzeba wiedzieć na temat Modulare Elektrobaukasten?

Inżynierowie Volkswagena zmienili sposób myślenia o projektowaniu i produkcji samochodów, tworząc platformę MQB. W jej przypadku jedyną stałą była odległość pedałów od przedniej osi, oraz unifikacja zespołów napędowych czy elektroniki w desce rozdzielczej i pod maską. Rozmiary i położenie pozostałych elementów można kształtować wedle potrzeb. W efekcie MQB można wykorzystać zarówno do budowy Polo, jak i Arteona.

Korzystając z doświadczeń zebranych przy pracach nad platformą technologiczną MQB Volkswagen opracował jej odpowiednik dla aut elektrycznych – na tej bazie zbudowane są modele z elektrycznej rodziny VW ID.

Poniżej prezentujemy pięć faktów, które warto wiedzieć o płycie MEB:

  1. Punkt zwrotny w historii motoryzacji. Do 2023 roku Volkswagen AG zainwestuje ponad 30 mld euro w rozwój elektrycznych samochodów. Do 2028 roku MEB ma stać się szkieletem ponad 70 modeli koncernu, które mają zostać sprzedane do tego czasu w łącznej liczbie 28 mln egzemplarzy. Platformę budowano wyłącznie z myślą o samochodach elektrycznych, więc zbędne stały się kompromisy. Można było opracować całkowicie płaską podłogę z przestrzenią na akumulatory, skrócić zwisy nadwozia i nie projektować dużych wnęk na silnik spalinowy, skrzynię biegów, bak czy wał napędowy. W rezultacie elektryczne auto o rozmiarach Golfa będzie miało wnętrze o przestrzeni podobnej jak w Passacie.
  2. Plastyczna konstrukcja. Platforma MEB pozwoli na budowanie różnorodnych samochodów, które wpiszą się w DNA poszczególnych marek koncernu VAG. Pierwszym modelem będzie Volkswagen ID. ze 170-konnym silnikiem i akumulatorami pozwalającymi na pokonanie do 550 km na jednym ładowaniu.
  3. Różnorodne akumulatory. Już na etapie projektowania MEB założono konieczność stosowania akumulatorów o różnych pojemnościach. We wszystkich autach będą one znajdowały się między osiami i pod podłogą, co zapewni optymalne wyważenie i niskie położenie środka ciężkości, a więc i optymalne właściwości jezdne.
  4. Łatwość produkcji. Twórcy MEB założyli, że platforma ta ma być samowystarczalna i niezależna od nadwozia. To z kolei umożliwiać ma produkcję krótkoseryjnych modeli. Niewykluczone, że koncepcyjny ID. BUGGY trafi do produkcji – co prawda nie pod szyldem VW (koncern potwierdził, że nie ma tego w planach), ale może innej manufaktury… Niemiecka firma e.GO Mobile AG zapowiedziała już, że w oparciu o płytę MEB zamierza produkować auto e.GO Life.
  5. Rozwiązanie dla wszystkich. Dążąc do popularyzacji samochodów elektrycznych oraz znając trudności z opracowaniem dobrej platformy podwoziowej Volkswagen zdecydował się na udostępnienie gotowych modułów MEB innym producentom samochodów. Ponieważ MEB jest kompletnym układem jezdno-napędowym, będą mogli się oni skupić na opracowaniu nadwozia i wnętrza pojazdu.

Opr. Łukasz Szewczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Tak świętowali zakup nowego BMW 7. Prawie jak wesele!

Kupno nowego auta dla wielu osób to duże wydarzenie. Jednak ta rodzina naprawdę wie, jak świętować tą uroczystość!  Na wstępie zaznaczmy, że to nie auto Krzysztofa Rutkowskiego, który dopiero co odebrał nowe BMW Serii 7. Być może dla niego zakup luksusowej limuzyny nie jest niczym wyjątkowym, ale dla tej rodziny z pewnością jest! Widać, że…

VW Golf II GTI Wolfsburg Edition

Edition One, znana też jako Wolfsburg Edition, jest jedną z najciekawszych odmian Golfa GTI w historii. W latach 1989–1992 powstało ponad 10.000 takich samochodów. Edition One jest dostępna w 3- i 5-drzwiowej wersji. Wyróżnia się unikatowymi elementami wyposażenia. Są to felgi BBS RM, kubełkowe fotele pokryte charakterystyczną niebiesko-granatową tapicerką, skórzana kierownica oraz mieszek. Ten hatchback…