Piękno klasycznego VW Golfa Mk1 - Trends Magazines

Piękno klasycznego VW Golfa Mk1

VW Golf I LS, tuning

Podczas studiów Szymon, zgłębiający tajniki mechaniki i budowy maszyn, poznał wielu miłośników motoryzacji. Jego samego interesowała głównie klasyka (najpierw opracował i zrealizował projekt odbudowy motocykla SHL z 1963 roku), rówieśnicy zaś często rozmawiali o tuningowaniu VW.

VW Golf I LS, tuning

Tym sposobem dowiedział się, dlaczego koło skręcane BBS jest dla Volkswagena idealne i co to jest „gleba” czy naciąg opony. W miarę upływu czasu i po obejrzeniu kilku filmów ze zlotów połknął volkswagenowego bakcyla.


Zamów prenumeratę

VW Golf I LS, tuning

Od tamtej pory nic się nie zmieniło. Dla Szymona nadal najważniejsza jest klasyka, a więc gdy podjął decyzję o kupnie samochodu, szukał właśnie takiego auta. Wybór nie był trudny – zdecydował się na Golfa Mk1. Najpierw w krótkim czasie zdobył karoserię w świetnym stanie.

VW Golf I LS, tuning

Wkrótce potem okazało się, że znajomy ma „jedynkę”, którą chce wyrejestrować z powodu korozji „budy”, a właśnie wymienił w aucie silnik na 1,6 D w bardzo dobrej kondycji. I tak Szymon z dwóch wybrakowanych egzemplarzy złożył fajną brykę. Obecnie musi jeszcze tylko dokończyć prace nad komorą silnika i przerejestrować Golfa na żółte blachy. Ale zacznijmy od początku.

Po szczęśliwym połączeniu silnika i karoserii z dwóch różnych egzemplarzy przyszedł czas na modyfikacje. Karoseria została pokryta nowym, intensywnie żółtym lakierem. Następnie przyszedł czas montaż nie bez trudu zdobytych części. Pomysł na auto był prosty – zbudować Mk1, ale wyłącznie z dodatkami z czasów, w których był produkowany.

VW Golf I LS, tuning

Szymonowi udało się zdobyć chromowane elementy, takie jak: lusterka, wycieraczki, klamki zewnętrzne i wewnętrzne, korbki do otwierania szyb, zderzaki, zamki, rygle drzwi, korek paliwa oraz słupki drzwiowe – całkiem sporo tego!

VW Golf I LS, tuning

Wreszcie zajął się kołami – miały być z epoki i takie są. To 13-calowe felgi ATS Classic o szerokości 7 cali na przedniej osi i 8 cali na tylnej, na które naciągnięte są opony w rozmiarze 175/50. Ale nawet klasycznie stylizowany samochód nie obejdzie się bez porządnej gleby! Golf Szymona jeździ na gwintowanym zawieszeniu TA-Technix i jest dodatkowo usztywniony rozpórkami przednich i tylnych kielichów.

VW Golf I LS, tuning

Również w kabinie żółtego klasyka całkiem sporo elementów uległo zmianie. Fabryczne „taborety” zastąpiły fantastyczne fotele RECARO przeznaczone do Mk1 GTI, z tego samego modelu jest też kierownica.

VW Golf I LS, tuning

Gałka zmiany biegów to produkt firmy znanej z produkcji grilli – Kamei. W konsoli środkowej zamontowano dodatkowe wskaźniki – obrotomierz i ciśnieniomierz. Podsufitka oraz wykładzina podłogi zmienione zostały na czarne odpowiedniki.

VW Golf I LS, tuning

Uznając, że w Golfie jest już niewiele do zrobienia, Szymon postanowił kontynuować swoją pasję, zwaną również uzależnieniem od klasycznej motoryzacji, i zakupił Junaka z 1963 roku. Choć obecnie jest w trakcie remontu, na pewno będzie się pięknie prezentował w garażu obok Golfa i SHL.

VW Golf I LS, tuning

Piotr Dankiewicz

Fot. Mikołaj Urbański

Volkswagen Golf I LS 1977 r.

SILNIK: 1,6 l, diesel, moc 54 KM

NADWOZIE: chromowane lusterka, wycieraczki, klamki zewnętrzne i wewnętrzne, korbki do szyb, zderzaki, zamki, rygle, korek paliwa (HELLA), słupki drzwi

WNĘTRZE: fotele RECARO Mk1 GTI, kierownica GTI, gałka biegów Kamei, dodatkowe zegary (obrotomierz, ciśnieniomierz), czarny skórzany sufit, słupki, czarny dywan

ZAWIESZENIE: gwintowany zestaw TA-Technix, rozpórki tylnych i przednich kielichów

(VW TRENDS 2/2012)


Zamów prenumeratę

Podobne

Streetwear x Mercedes: Project Gelaendewagen_1

Streetwear x Mercedes: Project Gelaendewagen

Project Geländewagen to efekt współpracy Mercedes-Benz z głównym dyrektorem kreatywnym i założycielem Off-White i dyrektorem artystycznym Louis Vuitton Virgilem Abloh. Nastały dość przewrotne czasy dla designu. Jeszcze dekadę temu na półkach sklepów z ubraniami modne były serie przypominające ciuchy noszone w motorsporcie. Dziś w sklepach brylują designerzy, którzy swój styl wyrażają przez kontrowersyjne aplikacje klasycznych…

Seat Ibiza księcia

Ile lat ma SEAT? Wszystko, czego nie wiecie o hiszpańskiej marce

W 2020 roku SEAT świętuje swoje 70. urodziny. W ciągu siedmiu dekad działalności na temat firmy powstało mnóstwo anegdot. Zapraszamy na te najciekawsze. Zakładowa limuzyna Inauguracja pierwszej fabryki w barcelońskiej Zona Franca w 1955 roku należała do wyjątkowo hucznych imprez. Jednym z punktów programu była wycieczka SEAT-em 1400 po nowo otwartym zakładzie. Model został tak…