Piękno klasycznego VW Golfa Mk1 - Trends Magazines

Piękno klasycznego VW Golfa Mk1

VW Golf I LS, tuning

Podczas studiów Szymon, zgłębiający tajniki mechaniki i budowy maszyn, poznał wielu miłośników motoryzacji. Jego samego interesowała głównie klasyka (najpierw opracował i zrealizował projekt odbudowy motocykla SHL z 1963 roku), rówieśnicy zaś często rozmawiali o tuningowaniu VW.

VW Golf I LS, tuning

Tym sposobem dowiedział się, dlaczego koło skręcane BBS jest dla Volkswagena idealne i co to jest „gleba” czy naciąg opony. W miarę upływu czasu i po obejrzeniu kilku filmów ze zlotów połknął volkswagenowego bakcyla.


Zamów prenumeratę

VW Golf I LS, tuning

Od tamtej pory nic się nie zmieniło. Dla Szymona nadal najważniejsza jest klasyka, a więc gdy podjął decyzję o kupnie samochodu, szukał właśnie takiego auta. Wybór nie był trudny – zdecydował się na Golfa Mk1. Najpierw w krótkim czasie zdobył karoserię w świetnym stanie.

VW Golf I LS, tuning

Wkrótce potem okazało się, że znajomy ma „jedynkę”, którą chce wyrejestrować z powodu korozji „budy”, a właśnie wymienił w aucie silnik na 1,6 D w bardzo dobrej kondycji. I tak Szymon z dwóch wybrakowanych egzemplarzy złożył fajną brykę. Obecnie musi jeszcze tylko dokończyć prace nad komorą silnika i przerejestrować Golfa na żółte blachy. Ale zacznijmy od początku.

Po szczęśliwym połączeniu silnika i karoserii z dwóch różnych egzemplarzy przyszedł czas na modyfikacje. Karoseria została pokryta nowym, intensywnie żółtym lakierem. Następnie przyszedł czas montaż nie bez trudu zdobytych części. Pomysł na auto był prosty – zbudować Mk1, ale wyłącznie z dodatkami z czasów, w których był produkowany.

VW Golf I LS, tuning

Szymonowi udało się zdobyć chromowane elementy, takie jak: lusterka, wycieraczki, klamki zewnętrzne i wewnętrzne, korbki do otwierania szyb, zderzaki, zamki, rygle drzwi, korek paliwa oraz słupki drzwiowe – całkiem sporo tego!

VW Golf I LS, tuning

Wreszcie zajął się kołami – miały być z epoki i takie są. To 13-calowe felgi ATS Classic o szerokości 7 cali na przedniej osi i 8 cali na tylnej, na które naciągnięte są opony w rozmiarze 175/50. Ale nawet klasycznie stylizowany samochód nie obejdzie się bez porządnej gleby! Golf Szymona jeździ na gwintowanym zawieszeniu TA-Technix i jest dodatkowo usztywniony rozpórkami przednich i tylnych kielichów.

VW Golf I LS, tuning

Również w kabinie żółtego klasyka całkiem sporo elementów uległo zmianie. Fabryczne „taborety” zastąpiły fantastyczne fotele RECARO przeznaczone do Mk1 GTI, z tego samego modelu jest też kierownica.

VW Golf I LS, tuning

Gałka zmiany biegów to produkt firmy znanej z produkcji grilli – Kamei. W konsoli środkowej zamontowano dodatkowe wskaźniki – obrotomierz i ciśnieniomierz. Podsufitka oraz wykładzina podłogi zmienione zostały na czarne odpowiedniki.

VW Golf I LS, tuning

Uznając, że w Golfie jest już niewiele do zrobienia, Szymon postanowił kontynuować swoją pasję, zwaną również uzależnieniem od klasycznej motoryzacji, i zakupił Junaka z 1963 roku. Choć obecnie jest w trakcie remontu, na pewno będzie się pięknie prezentował w garażu obok Golfa i SHL.

VW Golf I LS, tuning

Piotr Dankiewicz

Fot. Mikołaj Urbański

Volkswagen Golf I LS 1977 r.

SILNIK: 1,6 l, diesel, moc 54 KM

NADWOZIE: chromowane lusterka, wycieraczki, klamki zewnętrzne i wewnętrzne, korbki do szyb, zderzaki, zamki, rygle, korek paliwa (HELLA), słupki drzwi

WNĘTRZE: fotele RECARO Mk1 GTI, kierownica GTI, gałka biegów Kamei, dodatkowe zegary (obrotomierz, ciśnieniomierz), czarny skórzany sufit, słupki, czarny dywan

ZAWIESZENIE: gwintowany zestaw TA-Technix, rozpórki tylnych i przednich kielichów

(VW TRENDS 2/2012)


Zamów prenumeratę

Podobne

Fabryka BMW w Spartanburgu

Niemcy tracą pozycję lidera motoryzacyjnego. Czy gospodarce grozi załamanie?

Spadek liczby zamówień oraz siły nabywczej sprawia, że statystyki niemieckiej motoryzacji spadają. Na tle światowej produkcji samochodów, Niemcy także wypadają blado, a na motoryzacyjnego giganta rosną Chiny. Czy Niemcom grozi kryzys? "Katastrofa nie jest już nie do pomyślenia". Spójrzmy na liczby - w Europie w zeszłym roku wyprodukowano ok. 16 mln samochodów, z czego 3,67…

Maserati GranCabrio Trofeo 2024 2

Maserati GranCabrio 2024 – do słońca przyspiesza w 13,9 s

To już kolejna odsłona włoskiej piękności, jaką bez wątpienia jest nowe Maserati GranCabrio. Auto wygląda świetnie, z której strony by nie patrzeć. W kabinie, włosi przygotowali wyjątkowe smaczki dla fanów prawdziwej motoryzacji.  Maserati GranTurismo to przepiękne klasyczne auto typu GT z długą maską, napędem na tył o mocnym silnikiem z przodu. Maserati GranCabrio to jego…