Oletha Coupe - bierz moje pieniądze i daj to auto! - Trends Magazines

Oletha Coupe – bierz moje pieniądze i daj to auto!

Jeśli myśleliście, że BMW Z8 to piękny samochód to powinniście zobaczyć Olethę Coupe. To świetny projekt stworzony przez Smit Vehicle Engineering i co ciekawe, ma niewiele wspólnego z BMW Z8.

Oletha Coupe wygląda jak niespełniony sen Henrika Fiskera, który śnił o modelu Z8 bez otwieranego dachu. I faktycznie, tak mogłaby wyglądać produkcyjna wersja Z8 Coupe, o ile by powstała. Oletha Coupe to jednak zgoła inny projekt.

Oletha Coupe i BMW Z8 – co mają wspólnego?

Można by powiedzieć, że Oletha Coupe to w bardzo dużym skrócie BMW Z8 w zamkniętym nadwoziu. Ale oprócz ogólnego, wizualnego podobieństwa do kultowego roadstera, nic ich nie łączy. Podstawą do stworzenia Olethy Coupe było… BMW Z4 E85. Możemy jedynie zakładać, że chodziło o koszty – ceny oryginalnych Z8 zaczynają się od 155 tysięcy euro (dane z mobile.de). Nie oszczędzano z kolei na materiałach – do budowy Olethy użyto włókna węglowego i kompozytów, dzięki czemu auto waży zaledwie 1401 kg. 

Skoro Oletha Coupe powstała na bazie Z4 to zapewne spodziewacie się pod maską motoru S54M32 z Z4 M? Nic bardziej mylnego. Tu pracuje wolnossące V8 z BMW M3 GTS E90, czyli jednostka S65B44. Silnik krzesa 450 KM, a manualna skrzynia biegów przekazuje moc na tylne koła. Mamy więc do czynienia z “old school’owym” autem sportowym, gdzie wszystko leży w rękach kierowcy. Producent nie ujawnia osiągów Olethy, ale już same cyfry mówią, że samochód jest piekielnie szybki. 

Warto dodać, że zawieszenie zostało w całości zmodyfikowane. Dodano też mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu i wyczynowy układ wydechowy. Na sporych rozmiarów felgi nałożono opony Michelin Pilot Sport 4S. Niestety nie opublikowano zdjęć wnętrza, ale możemy zakładać że także ono zostało przejęte z Z4. 

Ile kosztuje takie cudo? Tego niestety też nie wiadomo. Smit Vehicle Engineering oferuje całkowicie indywidualną konfigurację Olethy Coupe, co oznacza że ceny poszczególnych egzemplarzy mogą znacząco różnić się od siebie. W jakiej konfiguracji widzielibyście to auto dla siebie?

Konrad Maruszczak

Podobne

BMW 328 Hommage hero car

Koncepty zwykle wybiegają w przyszłość, ale ten czerpie z przeszłości – BMW 328 Hommage

Od elektrycznych układów napędowych, przez drzwi otwierane do góry, po nowatorskie materiały nadwozia – koncepty zwykle wybiegają w przyszłość, prezentując wizjonerski potencjał ich twórców. Samochody koncepcyjne to doskonałe pole do popisu dla projektantów. Auta studyjne spełniają też szereg ważnych funkcji; niektóre prezentują potencjał stylistyczny marki, inne pomagają opracować i zaimplementować nowe technologie lub stworzyć ostateczny…

HPI ‒ efektywna, ale kapryśna technologia

Wszystkie aktualnie produkowane silniki benzynowe BMW mają bezpośredni wtrysk paliwa. System High Precision Injection obniża zużycie paliwa i poprawia parametry jednostek napędowych, idealnie wpisując się w założenia strategii EfficientDynamics. Ma jednak przypadłości, o których powinni wiedzieć zainteresowani zakupem używanego BMW z wtryskiem HPI. Inżynierom BMW technologia bezpośredniego wtrysku paliwa nie jest obca. System stosowano w…