Od dzisiaj obowiązują nowe przepisy - O czym musisz pamiętać? - Trends Magazines

Od dzisiaj obowiązują nowe przepisy – O czym musisz pamiętać?

Od 1 czerwca 2021 roku obowiązują nowe przepisy istotnie zmieniające dotychczasowe nawyki kierowców. Warto je poznać, zwłaszcza że nie stosowanie się do nich, w większości przypadków może skończyć się mandatem.

Nowe zasady pierwszeństwa pieszych

Tak jak do tej pory zbliżając się do przejścia, będziemy musieli zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo. Nowością jest rozszerzenie zakresu pierwszeństwa pieszych. Kierowca będzie musiał ustąpić pierwszeństwa nie tylko pieszemu znajdującemu się na przejściu ale również wchodzącemu na nie.

Nie oznacza to jednak, że piesi staną się przysłowiowymi “świętymi krowami”. Nadal mają obowiązek zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz podczas wchodzenia na nie.

Co istotne pojawia się zakaz korzystania przez pieszych z telefonów komórkowych lub innych urządzeń elektronicznych w trakcie wchodzenia na jezdnię lub torowisko oraz podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.

Ujednolicone limity prędkości

Limit maksymalnej prędkości na obszarze zabudowanym zostaje ujednolicony i wynosi 50 km/h niezależnie od pory dnia. Oczywiście z wyłączeniem odcinków, na których został zmieniony stosownymi znakami drogowymi.

Koniec z jazdą na zderzaku

Od dzisiaj kwestia odstępu od poprzedzającego pojazdu na drogach ekspresowych i autostradach jest precyzyjnie uregulowana. Ma on wynosić połowę aktualnej prędkości. Jadąc 100 km/h musimy zatem zachować odstęp 50 m, przy 120 km/h będzie to 60 m, a przy 140 km/h zwiększamy dystans do 70 m. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja gdy rozpoczynamy manewr wyprzedzania.

Podobne

Ekstrawaganckie Z4

BMW Z4 E85 to piękny, zjawiskowy roadster. Są jednak ludzie, dla których popularna seryjna zetka, pomimo jej naturalnego wdzięku, to zbyt sztampowe auto. (więcej…)

BMW X5 45e i Touareg R eHybrid widok z przodu

Który lepszy? BMW X5 45e czy mocarny Touareg R eHybrid

Ktoś, kto ma co najmniej 480 tysięcy złotych i chce kupić SUV-a może wybrać wśród hybryd plug-in np. BMW X5 45e lub Touarega R eHybrid. Te dwa potężne auta o mocy 394 KM (BMW) i 462 KM (VW) kosztuje prawie tyle samo. Czy są też takie same? Z przodu bardziej dyskretną stylizację ma Touareg, którego…