O czym (nie)musi pamiętać kierowca w 2021 roku? - Trends Magazines
23 kwietnia 2021

Tuning, modyfikacje, porady – BMW, VW i inne

previous arrow
next arrow
Slider

O czym (nie)musi pamiętać kierowca w 2021 roku?

Nowy rok niesie ze sobą szereg zmian bardzo istotnie wpływających na codzienność kierowców. Część z nich już obowiązuje, cześć zacznie obowiązywać niebawem, część nadal mielona jest przez tryby machiny legislacyjnej. O czym musicie wiedzieć żeby w grudniu 2021 roku nadal cieszyć się z posiadania Prawa Jazdy i dowodu rejestracyjnego? Zapraszamy do naszego podsumowania. Na początek przepisy, które już obowiązują.

  • Nie trzeba wozić ze sobą Prawa Jazdy – od 5 grudnia 2020 nie musimy mieć przy sobie Prawa Jazdy. Bak dokumentu podczas kontroli nie skutkuje już mandatem w wysokości 50 zł. Policja zweryfikuje nasze dane i uprawnienia w systemie CEPiK poprzez terminal w radiowozie. Warto pamiętać o tym, ze fizyczne Prawo Jazdy może nadal być konieczne np. przy wynajmowaniu samochodu. Warto zainstalować w telefonie aplikację mObywatel, która udostępnia elektroniczną wersję dokumentu.
  • Nie trzeba wymieniać dowodu rejestracyjnego gdy skończy się miejsce na pieczątki – do braku konieczności posiadania Dowodu Rejestracyjnego przy sobie zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Od grudnia 2020 roku nie musimy go również wymieniać gdy skończy się miejsce na pieczątki potwierdzające przeprowadzenie obowiązkowego badania technicznego. Diagnosta wprowadza informacje o wyniku badania do systemu a kierowca otrzymuje dodatkowo stosowne zaświadczenie. Nie trzeba go wozić przy sobie. Wszelkie niezbędne informacje znajdują się w CEPiKu.
  • Samochód zarejestrujesz również w miejscu czasowego zamieszkania – od 4 grudnia 2020 r. zniknął obowiązek rejestracji samochodu wyłącznie w miejscu zamieszkania. Od tej pory można zarejestrować pojazd w starostwie właściwym dla miejsca zamieszkania lub czasowego zamieszkania.
  • Uwaga na małe tablice rejestracyjne! – kierowcy, którzy je zamontowali mimo, że wnęki w ich samochodzie umożliwiają montaż standardowych tablic będą mieli problem. Ich samochód nie przejdzie z tego powodu badania technicznego.

Powyższe zmiany już obowiązują. W kolejnym odcinku przedstawimy zmiany, które wejdą w życie w kolejnych miesiącach 2021 roku.

Podobne

5er-G30-LCI-ac-schnitzer-seite-ac1

AC Schnitzer zajął się nową serią 5. Co z tego wyniknęło?

AC Schnitzer opracowuje obecnie kompletny program tuningowy dla modeli BMW serii 5 Sedan (G30) i Touring (G31) po liftingu. Poniższy przegląd pokazuje, co jest już dostępne oraz które części są nadal w fazie rozwoju lub testów. Ulepszenia wydajności AC Schnitzer Dla M550i xDrive o mocy 390 kW / 530 KM / 750 Nm do 456 kW…

Premiery BMW na IAA Frankfurt 2019 – GALERIA

Światowa premiera BMW Concept 4 Światowa premiera nowego BMW X6 Światowa premiera BMW X6 Vantablack®  Światowa premiera BMW i3 Edition RoadStyle oraz BMW i8 Ultimate Sophisto Edition Światowa premiera BMW X5 Protection VR6 Premiera BMW Serii 1 Premiera nowego BMW Serii 8 Gran Coupe Premiera nowego BMW M8 Coupe oraz BMW M8 Convertible Premiera nowego…