Wyjątkowy Mercedes 300 SLR Uhlenhaut z 1955 roku został sprzedany w muzeum marki w Stuttgarcie, na tajemniczej aukcji, którą współorganizował dom aukcyjny RM Sotheby’s. Zobacz, ile kosztuje najdroższy samochód na świecie.
Do tej pory miano najdroższego auta świata należało do Ferrari GTO z 1962 roku, którego wylicytowano za 48 mln dolarów (ok. 45 mln euro). To jednak taniocha w porównaniu z kwotą, którą zapłacił nowy nabywca jednego z dwóch wyprodukowanych na świecie Mercedesów 300 SLR Uhlenhaut.
Ile kosztuje najdroższe auto świata?
135 mln euro – to absolutnie rekordowa kwota, za jaką kiedykolwiek sprzedano samochód na aukcji. Jak podaje RM Sotheby’s, Mercedes 300 SLR to także jeden z najdroższych przedmiotów, jakie kiedykolwiek sprzedano. Auto mieści się w pierwszej dziesiąte tej listy, pierwszy jest obraz „Salvator Mundi” Leonarda da Vinci, który sprzedano w listopadzie 2017 r. za ponad 450 mln dolarów.
Mercedes 300 SLR Uhlenhaut został także okrzyknięty „jednym z najpiękniejszych samochodów świata”, ale tutaj mamy wątpliwości, czy urody nie przysłoniły pieniądze. Choć niewątpliwie Mercedes jest wyjątkowy i to nie tylko dlatego, że na świecie powstały tylko dwa egzemplarze.
Konstrukcyjnie auto bazowało na modelu W 196 R, który m.in. zwyciężył w mistrzostwach świata Formuły 1. Za konstrukcję 300 SLR Coupe oraz słynnego 300 SL Gullwinga, odpowiadała ta sama osoba – Rudolf Uhlenhaut i to na jego cześć powstały te dwie sztuki.
Można powiedzieć, że. to był Bugatti Chiron swojej epoki. Auto było napędzane silnikiem V8 o mocy 302 KM, napęd był przekazywany na tylą oś za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni, a auto ważyło niecałą tonę (stąd nazwa SLR-Super Leicht Rennsport). Przypomnijmy, że jesteśmy w roku 1955.
Mówi się, że auto jest w stanie pojechać z prędkością nawet 300 km/h, co nawet dziś robi wrażenie, a wówczas najszybsze samochody sportowe rzadko przekraczały barierę 200 km/h.
Sprzedany Mercedes 300 SLR Uhlenhaut trafi w ręce kupił prywatnego kolekcjonera, a dochód z tej transakcji ma być przeznaczony na fundację Mercedes-Benz Fund. Ta ma finansować edukację i badania poświęcone ochronie środowiska naturalnego.