Od dziś kierowcy jeżdżący po alkoholu stracą swoje cztery kółka. Konfiskata auta po alkoholu to nowe przepisy, które zezwalają policjantom na zarekwirowanie pojazdu. Zasady weszły w życie z dniem dzisiejszym i już zapowiadane są zmiany.
Zapowiadana od dwóch lat zmiana w przepisach, w dniu 14 marca 2024 roku wchodzi w życie. Chodzi o nowelizację Kodeksu karnego, która umożliwia policjantom zarekwirowanie pojazdu kierowcom nietrzeźwym. Dokładnie chodzi o tych, którzy we krwi mają ponad 1,5 promila alkoholu. Pojazd straci także kierowca, który był trzeźwy, ale spowodował wypadek i zbiegł z miejsca wypadku. Mało tego, samochód straci także ten kierowca, który miał ponad 1 promil alkoholu we krwi i spowodował wypadek.
Konfiskata auta po alkoholu – czy to dobra zmiana?
W przypadku, gdy kierowca jest pijany i przekracza wyżej wspomnianą ilość alkoholu, policjant rekwiruje pojazd, który trafi na parking policyjny do czasu rozwiązania sprawy. Funkcjonariusz dodatkowo kieruje wniosek do sądu o wykonanie konfiskaty i sporządza wycenę pojazdu. Sąd może z kolei odstąpić od orzeczenia przepadku pojazdu, ale tylko w przypadkach szczególnych. Co ważne, to od woli sędziego będzie należało, czy faktycznie konfiskata i przekazanie pojazdu na rzecz Skarbu Państwa jest konieczne.
Sąd może zdecydować o wymierzeniu kary w wysokości równowartości pojazdu, , dokładniej chodzi o średnią wartość rynkową modelu wpisanego w polisie ubezpieczeniowej. W przypadku rzadkich samochodów, które są trudne do wyceny, będzie powoływany biegły.
Przepis wszedł w życie i już trzeba go zmienić?
Jak podaje tvn24.pl, resort sprawiedliwości już zapowiedział, że regulacja zostanie złagodzona. Resort zaznaczył, że prace nad nowelizacją mają na celu konieczność wyeliminowania przepisów budzących zastrzeżenia konstytucyjnie i dostosowanie przepisów dotyczących przepadku pojazdów mechanicznych do standardów konstytucyjnych.
„Projekt został uzgodniony wewnątrz-resortowo. Aktualnie jest na etapie skierowania wniosku o wprowadzenie projektu dokumentu rządowego do wykazu prac legislacyjnych albo wykazu prac programowych Rady Ministrów”- poinformował resort.
Czy Waszym zdaniem konfiskata auta po alkoholu to dobry pomysł? Dajcie znać w komentarzach.