Koenigsegg Jesko Absolut - najszybsze auto świata? - Trends Magazines

Tuning, modyfikacje, porady – BMW, VW i inne

VW_prenu
BMW_prenu
previous arrow
next arrow

Koenigsegg Jesko Absolut – najszybsze auto świata?

Założyciel firmy – Christian von Koenigsegg zapowiada, że Jesko Absolut będzie najszybszym samochodem, jaki kiedykolwiek wyprodukuje i ma szanse zdobyć koronę najszybszego auta świata. Trzeba przyznać, że Jesko Absolut ma do tego predyspozycje.

Sytuacja wśród najszybszych samochodów świata jest niejasna. Nieoficjalnie mówi się, że rekord należy do Bugatti Chirona Super Sport 300+, ale wynik 490.484 km/h nie został wpisany do księgi, bo próba odbyła się tylko w jedną stronę. Reguły mówią, że przejazd musi odbywać się w obydwu kierunkach.

Tego błędu nie popełnili amerykanie, kiedy w 2020 roku w sieci pojawił się film z przejazdu SSC Tuatara. Jednak i tutaj pojawiły wątpliwości, ponieważ wielu podważyło autentyczność pobitego rekordu. Amerykanie wówczas ogłosili, że Tuatara przebiła barierę 500 km/h. W styczniu 2021 zespół ponowił próbę, ale nie udało się pobić rekordu i zarejestrowano wynik 484,8 km/h. 

Koenigsegg na nieoficjalnej liście znajduje się dopiero na 4. pozycji, ale za to może pochwalić się oficjalnie zarejestrowanym rezultatem. Prędkość 447 km/h została oficjalnie potwierdzona w 2017 roku w Księdze Rekordów Guinnessa. Zwycięskim autem był Koenigsegg Agera RS. Teraz Szwedzi podejmują kolejną próbę probicia rekordu i mają apetyt na przełamanie magicznej bariery 500 km/h. 

Jesko Absolut MMA – czyli moc, masa i aerodynamika

Nowym bohaterem będzie Jesko Absolut i jak sama nazwa wskazuje ma być to absolutnie najszybsze auto świata. Do tego ma posłużyć silnik 5.0 V8 twinturbo, który w zależności od ciśnienia doładowania rozwija moc 1280 lub 1600 KM i maksymalny moment obrotowy 1500 Nm. Napęd przekazywany jest na tylne koła za pośrednictwem specjalnej 9-stopniowej skrzyni Lightspeed Transmission. Przekładnia LST przełącza bezzwłocznie po kilka biegów, przy czym poszczególne przełożenia zostają pominięte. To powoduje, że zmiana biegów następuje błyskawicznie. 

Oprócz potężnej mocy przy biciu prędkości ważna jest również masa i aerodynamika, dlatego zrezygnowano z tylnego”skrzydła” i Koenigsegg Jesko Absolut ma z tyłu dwie „płetwy”, które podobnie jak w wojskowym myśliwcu dbają o stabilność przy wysokich prędkościach. Absolut ma 4,85 m długości, a długość wpływa na stabilność przy prędkościach powyżej 400 km/h. Dzięki lekkim kompozytom udało się uzyskać masę zaledwie 1290 kg. 

Aerodyski na tylnych kołach, brak kratek powietrza na przednich błotnikach, zamknięcie wlotu na przedniej masce, długie godziny wyliczeń i prac w tunelu aerodynamicznym – to wszystko dało efekt bardzo niskiego współczynnika oporu powietrza Cx, który wynosi 0,278. 

Jak podaje prezes firmy Christian von Koenigsegg, Jesko Absolut ma osiągnąć prędkość nawet 330 mil/h, czyli 531 km/h! To na razie tylko spekulacje i nie doszło jeszcze do próby pobicia rekordu. Jednak wysoce prawdopodobne, że rekord Chirona (przypomnijmy, że nieoficjalny) może zostać pobity przez Jesko Absolut. Otwartym pozostaje również pytanie, gdzie próba miałaby się odbyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

VW Polo VR6 – ten sleeper może być Twój

Na sprzedaż trafiło wyjątkowe Polo 6N. Z zewnątrz wygląda całkiem niepozornie, ale pod maską kryje jeden z najbardziej charakternych silników od VW! Najmocniejszą odmianą Polo 3.generacji było GTI. Motor o pojemności 1.6 oferował 120, a później 125 KM. To jednak wystarczało niewielu, dlatego niektórzy decydowali się na swap. Na brytyjskim ebay'u pojawiło się przerobione Polo…

Zamarznięte auta na statku we Władywostoku

Siarczysty mróz, deszcz i chlapiąca słona woda morska - to najszybszy sposób, aby zmienić samochody w lodową skorupę. Do takiej właśnie sytuacji doszło w porcie we Władywostoku, gdzie na promie zamarzły samochody transportowane z Ameryki Południowej.  Do nietypowej sytuacji doszło w porcie we Władywostoku. Transport, który przypłynął z Panamy zwyczajnie zamarzł. Na pokładzie znajdowały się…