Zaczęło się wielkie czyszczenie CEPiK. Sprawdź, czy Twoje auto zniknie z bazy - Trends Magazines

Zaczęło się wielkie czyszczenie CEPiK. Sprawdź, czy Twoje auto zniknie z bazy

baza cepik

10 czerwca 2024 roku rozpoczęto wielkie czyszczenie bazy CEPiK. Z centralnej ewidencji ma zniknąć aż 7 mln samochodów. Sprawdź, czy Twoje auto również zniknie z bazy i należy wówczas zrobić.

Jak podaje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, 10 czerwca 2024 roku ruszyła akcja automatycznego wygaszania rejestracji milionów pojazdów. Chodzi o takie auta, których właściciele przynajmniej przez ostatnie 10 lat nie wykonywali obowiązkowych przeglądów technicznych oraz nie kupowali polisy OC.

Jak sprawdzić, czy moje auto zostanie usunięte z bazy CEPiK?

Niestety nie ma co liczyć, że otrzymamy stosowne powiadomienie o tym, że nasze auto zostało usunięte z centralnej ewidencji. Trzeba to sprawdzić samemu na stronach internetowych właściwych wydziałów komunikacji i szukać spisu pojazdów zakwalifikowanych do wykasowania z bazy danych CEPiK.

Oczywiście, jeśli użytkujesz swój samochód na bieżąco, wykonujesz przeglądy i opłacasz OC, nie masz się co martwić. Powodem wielkiej akcji czyszczenia bazy CEPiK są tzw. martwe dusze – pojazdy, które od dawna nie mają ważnych badań technicznych ani obowiązkowego ubezpieczenia OC. W większości przypadków chodzi o auta, które fizycznie już nie istnieją, ale nadal są uwzględnione w bazach danych.

Możliwa jest również sytuacja, w której dane o dokonanym w ciągu ostatnich 10 lat przeglądzie czy ubezpieczeniu nie dotarły do Centralnej Ewidencji Pojazdów. W takim przypadku automatyczne wygaszenie może nastąpić bezpodstawnie. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zachęca do sprawdzania danych samochodów, motocykli czy ciągników w rządowej bazie danych „Historia Pojazdu” lub w zakładce „Mój Pojazd” w aplikacji mObywatel i zgłaszania ewentualnych pomyłek.

W Polsce jeżdżą najstarsze auta w całej UE. Nas to nie dziwi

Ile aut zniknie z bazy?

Według danych Eurostatu, w 2021 roku w Polsce było najwięcej zarejestrowanych aut osobowych w całej Unii Europejskiej (687) w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Dodatkowo, średni wiek samochodów także ma się poprawić, bo większość aut-widmo to pojazdy stare, których fizycznie prawdopodobnie już nie ma. Akcja czyszczenia Centralnej Ewidencji Pojazdów ma na celu poprawienie statystyk i pokazywanie bardziej realnych danych. 

Szacuje się, że z bazy CEPiK zniknie ponad 7 mln pojazdów. Na oficjalnej stronie rządowej możesz sprawdzić, czy Twoje auto nadal tam jest. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Mycie i woskowanie lakieru. Jak to robić prawidłowo?

Dbanie o kondycję lakieru to podstawowa rzecz, o której należy pamiętać podczas mycia samochodu. Nie zawsze jednak wystarczy tylko umyć auto, należy też pamiętać o woskowaniu i używaniu odpowiednich kosmetyków. Podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o lakier, a także po jaką chemię samochodową sięgnąć. Lśniący lakier oddający głębie koloru nie tylko cieszy oko i daje ogromną…

#Klasykiempomieście, czyli nowa formuła spotkań miłośników motoryzacji, cz. I

Ostatnie miesiące były trudne dla miłośników spotkań motoryzacyjnych. Odwoływano wszelkie zloty i spoty, a także wydarzenia sportowe. Zakazano zgromadzeń, ale nie przemieszczania się samochodem. Potrzeba wyjścia z domu była ogromna. Dla wielu z nas nawet zwykła jazda bez celu ma znaczenie i daje mnóstwo radości. Właśnie to było powodem do organizacji tzw. fotospotów i przejażdżek…