Gdzie zgłosić źle ustawiony znak? 🚦- Trends Magazines

Gdzie zgłosić źle ustawiony znak?

Gdzie zgłosić źle ustawiony znak

Szacuje się, że nieprawidłowo postawionych znaków jest w Polsce nawet kilkadziesiąt procent. To oznacza, że być może codziennie napotykamy takie sytuacje. Co możemy z tym zrobić?

Znak “droga z pierwszeństwem przejazdu”, który nie stoi przy skrzyżowaniu, a przy wyjeździe z drogi wewnętrznej? Znak wiszący na słupie betonowym lub na drzewie? 
Aby stwierdzić, czy dany znak stoi w niewłaściwym miejscu, musimy sięgnąć po podstawę prawną. W naszym przypadku będzie to rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 03 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych, oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczenia na drogach.
To wyjątkowo długi (ponad 900 stron), ale dość ciekawy dokument, z którego dowiemy się wielu technicznych aspektów stawiania znaków drogowych, a także ich szczegółowych wytycznych, takich jak na przykład dozwolony rozmiar liter, wymiary znaków czy odległości między nimi. 
Źle ustawione znaki mogą wprowadzić w błąd nie tylko kierowców młodych stażem, ale także kierowców z dużym doświadczeniem. To może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji i zdarzeń drogowych, bo kierowcy błędnie sygnalizują swoje zamiary lub nie stosują się do przepisów, gdyż są one sprzeczne lub nieczytelne

Gdzie możemy zgłosić źle ustawiony znak? 

Wniosek taki możemy złożyć zawsze, gdy podejrzewamy, że znak został ustawiony w sposób nieprawidłowy. Zarządca drogi zdecyduje, czy przychyli się do naszych uwag, czy też uzna, że wszystko jest ustawione w należytym porządku. Pozytywnie rozpatrywane wnioski najczęściej dotyczą znaków zniszczonych, niekompletnych lub zdewastowanych. W innych przypadkach trzeba świetnie znać powyższe rozporządzenie, by próbować wygrać z machiną urzędniczą. 

Kiedy otrzymamy mandat za złe parkowanie? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł. 

Jak to zrobić?

Wniosek składamy w formie pisemnej, która to pozwala nam rozwinąć nasze wątpliwości czy użyć wyszukanej argumentacji. Koniecznym jest, by nasze dzieło zawierało numer drogi i kilometraż, by udało się szybko odnaleźć nieprawidłowo oznakowane miejsce. Jeśli zaś znak znajduje się na terenie miejskim, napiszmy nazwę ulicy i opiszmy dane miejsce. Przykładowo “ul. Staromiejska, niedaleko skrzyżowania z ulicą Nowomiejską, naprzeciwko sklepu wielobranżowego”. 

Ważnym jest, by umieć podać zarządcę interesującej nas drogi. 

  • Czerwona tabliczka z białym numerem to droga krajowa – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad 
  • Żółta tabliczka z czarnym numerem to droga wojewódzka – zarząd województwa
  • Droga powiatowa – zarząd powiatu 
  • Droga gminna – wójt, burmistrz lub prezydent miasta 

Jeśli nie jesteśmy pewni, do kogo należy dany odcinek, czeka nas żmudna praca przy przeszukiwaniu planów zagospodarowania przestrzennego, które dostępne są zazwyczaj na stronach internetowych gminy. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

BMW M1 Procar

Wyścigowe 470-konne BMW M1 Procar

Przepisy rządzące światem sportu motorowego są restrykcyjne. Na tyle, że BMW uznało, iż nie warto zaprzątać sobie nimi głowy i zorganizowało własny puchar z 470-konnymi M1 Procar w roli głównej. Odważny pomysł Producenci samochodów jak mantrę powtarzają zdanie o transferze technologii z motosportu do seryjnie produkowanych aut. Byłoby w tym niewiele prawdy, gdyby nie FIA i inne organizacje dopuszczające do startu modele,…

Wyjątkowa Alpina B6 E30 2.7 na sprzedaż

To auto to prawdziwy biały kruk. Na drogi wyjechało tylko 67 egzemplarzy, a teraz jeden z nich może być Twój. Tanio nie jest, ale mówimy tu o kultowym i wyjątkowym aucie.  Nazwa może być myląca, bowiem Alpina B6 kojarzy się raczej z BMW Serii 6. Tutaj mamy do czynienia z BMW E30 z silnikiem 2.7.…