Europejczycy kupują coraz mniej diesli - Trends Magazines

Europejczycy kupują coraz mniej diesli

Aktualne dane dotyczące sprzedaży nowych aut w Europie w podziale na rodzaj napędu pokazują, że sprzedaż modeli z silnikami Diesla drastycznie spada. 

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) opublikowało raport, pokazujący, jakie silniki miały nowo rejestrowane samochody osobowe w ciągu trzech kwartałów bieżącego roku. Łącznie od stycznia do września zarejestrowano na Starym Kontynencie (w krajach UE, EFTA i Wielkiej Brytanii) 9 167 084 aut osobowych. To więcej o zaledwie 6,9% niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Dlaczego Europejczycy kupują coraz mniej diesli?

Za spadek aut z silnikami Diesla odpowiedzialne są przede wszystkim auta elektryczne i hybrydy. Samochodów z napędem elektrycznym sprzedano 801 025 sztuk (w trzech kwartałach 2020 r.: 418 483 szt.). Na drugim miejscu są hybrydy plug-in 777 694 (w 2020 r.: 351 641 szt.), a dalej hybrydy i tzw. miękkie hybrydy z ilością 1 871 017 (w 2020 r.: 981 363 szt.).

Auta z silnikami benzynowymi (bez jakiejkolwiek formy elektryfikacji) nadal są zdecydowanie najpopularniejsze. Stanowią nieco ponad 40% rynku, ale sprzedano ich mniej, bo 3,8 mln szt., podczas gdy w 2020 r. było to 4,3 mln egzemplarzy.

Ile Diesli sprzedano w Europie?

Samochody z silnikami wysokoprężnymi zanotowały znaczny spadek. W ciągu 9 miesięcy zarejestrowano 1 693 197 takich aut, natomiast w 2020 r. było to 2 304 955 szt. To mniej aż o 53%! W efekcie samochody z dieslami są już wyraźnie mniej popularne niż te hybrydowe.

Przypomnijmy, że samochody z silnikami Diesla od początku lat 90. robiły zawrotną karierę. Statystki sprzedaży tych aut rosły z roku na rok, a producenci główną uwagę skupiali właśnie na tych jednostkach. Szczyt potęgi Diesli miał miejsce 10 lat temu, gdy ich udział w europejskim rynku wynosił aż 55,7%.

Przez ostatnie lata sprzedaż załamywała się, co miało związek m.in z tzw. aferą dieselgate oraz coraz ostrzejszymi normami emisji spalin. Od 2016 r. spadek przekracza pięć punktów procentowych rocznie. Obecnie udział silników wysokoprężnych w sprzedaży wrócił do poziomu z 1993 roku.

Jeden komentarz

Comments are closed.

Podobne

Zostawił BMW M5 E60 w złym miejscu. Z auta nie było co zbierać

Właściciel tego BMW M5 E60 z pewnością pożałował miejsca, w którym zostawił swoje auto. Zapuścił się do dzielnicy, w której lepiej nie bywać.  Nikomu nie życzymy takiego widoku. O aktach złodziejstwa przekonał się niedawno właściciel nowego BMW X6, który zastał niemiły widok rankiem, gdy przyszedł do auta. Jednak przypadek tego M5 jest dużo gorszy.  Właściciel…

Lucid Air Dream Edition – 1000 KM i 830 km zasięgu

Jeszcze kilka lat temu auta elektryczne wydawały się swoje założenia opierać bardziej na pobożnych życzeniach niż realnych zaletach. Jak daleką drogę przeszliśmy w te kilka lat pokazuje topowa wersja wersja Lucida Air nazwana Dream Edition. Wchodzące właśnie do sprzedaży w USA auto ma być konkurencją dla Porsche Taycana Turbo S oraz Audi E-Tron GT. To…