Elektryczna rewolucja przyspiesza. Nowe stacje ładowania GreenWay - Trends Magazines

Elektryczna rewolucja przyspiesza. Nowe stacje ładowania GreenWay

GreenWay Poska oddała do użytku 21 punktów ładowania przy głównych szlakach komunikacyjnych. Do końca wakacji kierowcy mają otrzymać do dyspozycji kolejnych 10 urządzeń.

Będzie to znaczący krok w rozwoju elektromobilności w Polsce. GreenWay uruchomiła bowiem stacje umożliwiające naładowanie akumulatora, w zależności od jego pojemności i pozostałego zapasu prądu, w ok. 30 min. W efekcie podróże autem elektrycznym przestaną być mrzonką. Odpowiednio planując trasę i przerwę na zrobienie zakupów czy wypicie kawy będzie można w ogóle zapomnieć o niedogodnościach związanych z przymusową przerwą w podróży. Kolejną dobrą wiadomością jest możliwość bezpłatnego ładowania się do końca sierpnia na udostępnionych w lipcu ładowarkach oraz zniżki dla pozostałych punktów.

Gorsza wiadomość to ceny usług. Za ładowaniem prądem stałym trzeba będzie zapłacić 1,89 zł za 1 kWh oraz 1,19 zł za 1 kWh w przypadku ładowania prądem zmiennym. Osoby, które nie dokonają pełnej rejestracji w systemie GreenWay, będą musiały zapłacić odpowiednio 2,29 / 1,49 zł. Dla porównania dodajmy, że 1 kWh dostarczany do domowego gniazdka kosztuje 0,49-0,56 gr. Różnica znaczna, choć nie móżna zapominać, że płaci się za wygodę i oszczędność czasu.

Pierwsze półrocze 2018 GreenWay Polska zamknęło z 37 działającymi stacjami ładowania mogącymi obsłużyć prawie 90 samochodów jednocześnie. Liczba użytkowników zarejestrowanych w sieci GreenWay Polska wzrosła o ponad 80% w stosunku do końca grudnia 2017 i wynosi obecnie 1,7 tys. z czego ponad 300 to klienci zagraniczni. Spółka szacuje, że ponad 80% użytkowników samochodów elektrycznych w Polsce to jej klienci.

W pierwszym półroczu 2018 roku klienci GreenWay zrealizowali 14 tys. sesji ładowania, pobierając ponad 220 tys. kWh energii, co umożliwiło przejechanie blisko 1,4 mln km.

Najbardziej popularne było ładowanie za pomocą złącza Chademo, wykorzystywanego w 78% sesji ładowania. CCS odpowiada za 11%, a złącze AC za 9% sesji. Kierowcy najchętniej ładują swoje auta w godzinach porannych między 9:00 a 12:00, a następnie w godzinach popołudniowych około godziny 18:00.

Do 2020 roku spółka GreenWay Polska planuje instalację 200 stacji ładowania samochodów elektrycznych, w tym 10 ultraszybkich i 135 szybkich. W miejscach o zwiększonym zapotrzebowaniu na usługi ładowania zostaną zainstalowane magazyny energii, które skrócą czas oczekiwania na ładowanie, a także zmniejszą obciążenie sieci energetycznej w godzinach szczytu. Stacje GreenWay są zlokalizowane przy głównych korytarzach transportowych – autostradach i drogach szybkiego ruchu. Najwięcej będzie ich przy autostradach A4, A2 i A1

Podobne

Volkswagen e-up!. Miejskie auto na prąd

Motoryzacja to pasmo radości przeplatane momentami napięcia. Samochody elektryczne dostarczają obu tych przeżyć. W przypadku modelu e-up! odbywa się to z wdziękiem charakterystycznym dla małych Volkswagenów. Testowanie auta z elektrycznym silnikiem można porównać do sytuacji dobrze znanej czytelnikom TRENDS. Mamy samochód lub motocykl, w który wkładamy serce, służący nam do wypadów na zloty lub zawody…