Dwusuw diesel napędzany benzyną. Tak, to prawda - Trends Magazines

Dwusuw diesel napędzany benzyną. Tak, to prawda

ilustracja zapołonu silnika

To nie oksymoron. Naprawdę powstała taka konstrukcja. Stworzyła ją marka znana z dość nietypowych rozwiązań technologicznych. 

Konstrukcje dwusuwowe w motoryzacji praktycznie nie istnieją. Można je spotkać czasami w skuterach lub ewentualnie w kosiarkach, ale samochody z tym napędem pożegnaliśmy dobre trzy dekady temu. Teraz jednak powrócił pomysł, aby tę konstrukcję wprowadzić na nowo. I to rewolucyjną konstrukcję!

Specjaliści z Mazdy wymyślili, że połączą pracę jednostki dwusuwowej (suw sprężania i suw pracy) z technologią silników czterosuwowych. Mamy więc klasyczne zawory. Z drugiej strony dwusuwowy charakter uzyskano dzięki odpowiedniemu zestrojeniu zaworów.

Co jest nietypowe to to, że przy niskim obciążeniu jednostka działa jak diesel – mieszanka paliwa z powietrzem samoczynnie ulega zapłonowi. Jest uboga, a to dzięki pompowaniu powietrza przez mały kompresor. Z kolei pod obciążeniem do pracy dołącza klasyczna świeca z iskrą.

Sprężarka mechaniczna ma też inną rolę. Ponieważ zawór dolotowy jest długo otwarty, mógłby spowodować cofnięcie się spalin do kolektora dolotowego. Dlatego zadaniem kompresora jest wydmuchiwanie ich dalej. 

Mazda przedstawia taki system na razie na jednym cylindrze, ale wydaje się być bezproblemowe wykorzystanie go jednostce 4- lub nawet 6-cylindrowej.  ale nie ma przeszkód by połączyć je w porządny, duży silnik. Na razie nie wiadomo do czego taki silnik miałby być wykorzystywany.

fot. greencarcongress.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

BMW rezygnuje z subskrypcji za grzane fotele. Ale to nie koniec opłat

W zeszłym roku Internet płakał ze śmiechu, gdy BMW poinformowało o pomyśle cyklicznych opłat za niektóre funkcje w samochodzie. Minął rok i Niemcy wycofali się z tego pomysłu. Choć subskrypcje pozostaną dla innych funkcji. Producenci co rusz szukają nowych sposobów na zarobienie dodatkowych pieniędzy. BMW wpadło na pomysł, że będzie pobierać cykliczne opłaty za niektóre…

Biały i czerwony VW up! na poznańskim rynku

Tani, mały, używany – poradnik kupującego VW Up!

Najmniejszy model Volkswagena zaskakuje przestronnością wnętrza, pojemnością bagażnika, właściwościami jezdnymi oraz trwałością. Jest dosyć surowo wykończony, jednak w segmencie A nie jest to istotną wadą. Up! - nowy pomysł na miejskiego malucha Oczekiwania kierowców stale rosną. Na przełomie XX i XXI wieku zainteresowanym zakupem miejskiego auta wystarczało dwoje drzwi, słaby silnik i wyposażenie ograniczające się do radia czy elektrycznie regulowanych…