Dodatkowe koszty zakupu auta na rynku wtórnym – czyli jakie części wymienić w używanym samochodzie - Trends Magazines

Dodatkowe koszty zakupu auta na rynku wtórnym – czyli jakie części wymienić w używanym samochodzie

dodatkowe-koszty-zakupu-auta-na-rynku-wtornym

Kupując używany samochód, zawsze powinieneś liczyć się z konieczności wymiany kilku części. Pamiętaj o tym, podliczając całkowite koszty nabycia pojazdu. Zwlekając z naprawą zużytych podzespołów, ryzykujesz o wiele większy wydatek w przyszłości, wynikający z postępujących awarii. Poniżej wskazujemy części samochodowe, które najczęściej wymagają wymiany w używanych autach. Określając koszty zakupu poszczególnych elementów, braliśmy pod uwagę części pasujące do popularnego w Polsce VW Golfa VI 5K1 1.6 TDI.

Zestaw paska rozrządu

Jednym z kluczowych układów w każdym samochodzie jest rozrząd. Odpowiada on za działanie mechanizmu dostarczającego mieszankę paliwowo-powietrzną do komór silnika oraz odprowadzającego spaliny. Będący najważniejszym elementem układu, pasek rozrządu przekazuje moment obrotowy z wału korbowego na wałek rozrządu. Tym samym niesprawny pasek uniemożliwia kontynuowanie jazdy. Średnia żywotność tego elementu to ok. 6 lat. Przetarty, czyli po prostu zużyty pasek może się zerwać, co wywołuje ogromny chaos pod maską. Często dochodzi wtedy do uszkodzenia tłoków i głowicy, przez co naprawa generuje wysokie koszty rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych. Lepiej temu zapobiec, wymieniając w kupionym samochodzie pasek rozrządu. Rozmaite paski kupić możesz w sklepie internetowym iParts.pl – https://www.iparts.pl/czesc/rozrzad-zestaw-paska-febi-bilstein-37021,0-101-37021-996900.html. Ceny wahają się od 400 do 700 zł.

Pasek klinowy

Podobnie jak pasek rozrządu, rozerwaniu może ulec również pasek klinowy. Konsekwencje nie są w tym przypadku aż tak kosztowne, jednak kontynuowanie jazdy przestaje być możliwe. Pasek klinowy przekazuje energię generowaną przez jednostkę napędową do rozmaitych podzespołów, w tym do alternatora. Brak zasilania alternatora powoduje rozładowanie akumulatora, co uniemożliwia dalszą pracę silnika. Koszt zakupu zestawu paska klinowego to 150-300 zł. W sklepie iParts.pl kupić można m.in. wytrzymały pasek marki INA https://www.iparts.pl/czesc/zestaw-paska-klinowego-wielorowkowego-ina-529009810,0-204-529009810-1599875.html.

Komplet filtrów

Kompletny zestaw filtrów samochodowych stanowią filtry:

  • powietrza,
  • paliwa,
  • oleju,
  • kabinowy.

Sprzedając samochód, dotychczasowy właściciel często oszczędzi na wymianie drobnych elementów, takich jak filtry. Warto o nich pamiętać, ponieważ zatkane, nieefektywnie pracujące mogą powodować duże straty. Niesprawność filtrów zwiększa spalanie, sprzyja awariom i obniża komfort jazdy. Koszt zakupu zestawu filtrów to 80 do 180 zł. Poniżej zamieściliśmy przykładowe filtry ze średniej półki cenowej:

Żarówki samochodowe

Części wyposażenia samochodu, których sprawność trudno sprawdzić, rzadko kiedy są wymieniane przez osoby planujące sprzedaż samochodu. Ich zużycie nie wpływa bowiem na cenę pojazdu ani zainteresowanie kupców. Stąd też kupując używany samochód, warto w pierwszej kolejności wymienić żarówki w najważniejszych lampach samochodowych. Koszt 1 żarówki to kilka złotych, zatem cena całego zestawu to zwykle 30-60 złotych. Przykładowo, żarówka reflektora renomowanej marki Osram w iParts.pl kosztuje 3 zł – https://www.iparts.pl/czesc/zarowka-osram-2825ult,0-67-2825ult-661178.html.

Pióra wycieraczek

Wedle zaleceń producentów, pióra wycieraczek powinno się wymieniać co pół roku. Ulegają one szybkiemu zużycia wskutek siły tarcia wytwarzanej między piórami a szybą. Niewielu potencjalnych kupców samochodu sprawdza stan wycieraczek, dlatego też sprzedawcy rzadko kiedy wymieniają je przed wystawienie pojazdu na sprzedaż. Po zakupie auta warto zatem wymienić pióra. Jest to koszt rzędu 15-35 zł, jak sugeruje katalog piór wycieraczek dla Golfa VI w iParts.pl. Przykładowe wycieraczki do Golfa VI – https://www.iparts.pl/czesc/pioro-wycieraczki-kraft-automotive-k60pbcde,0-4546-k60pbcde-1147594.html.

Powyżej wymieniliśmy części samochodowe, które najczęściej wymagają wymiany w używanym pojeździe. Jednak każdy przypadek jest inny. W niektórych starszych pojazdach pasek klinowy może być akurat nowy, podobnie jak w pełni efektywne filtry. Natomiast wymiany mogą wymagać takie elementy, jak: sprzęgło, amortyzatory, łączniki stabilizatora i wiele innych. Zatem zakupiony samochód używany zawsze należy oddać w ręce mechanika, który wykona kompleksowy przegląd. Poniżej zamieszczamy zestawienie ilustrujące przeciętny koszt remontu używanego samochodu.

Podsumowanie kosztów

Zestaw paska rozrządu Febi-Bilstein – https://www.iparts.pl/czesc/rozrzad-zestaw-paska-febi-bilstein-37021,0-101-37021-996900.html (532 zł)

Zestaw paska klinowego INA – https://www.iparts.pl/czesc/zestaw-paska-klinowego-wielorowkowego-ina-529009810,0-204-529009810-1599875.html (263 zł)

Komplet filtrów (124 zł):

Żarówka reflektora Osram (opcjonalnie kilka dodatkowych żarówek, jeśli wymagają wymiany) – https://www.iparts.pl/czesc/zarowka-osram-2825ult,0-67-2825ult-661178.html (3 zł)

Pióra wycieraczek Kraft Automotive (zestaw 2 piór) – https://www.iparts.pl/czesc/pioro-wycieraczki-kraft-automotive-k60pbcde,0-4546-k60pbcde-1147594.html (56 zł)

SUMA: 778 zł

Podobne

Modelki prezentują używane części na Allegro, czyli jak wygrać „internety”- CIEKAWOSTKI

Jak wybić się z tłumu sprzedających używane części na Allegro? Ciekawy sposób znalazł sprzedawca Mobil Bilverkstad. Elementy używanych samochodów prezentują... modelki w kusych sukienkach. No bo co faceci lubią poza swoimi autami? Przyznajemy, że sprzedawca trafił w  przysłowiową dziesiątkę i "wygrał internet". Zobaczcie sami: ALLEGRO źródło: allegro.pl

McLaren wart 1,6 mln zł rozbity w Otwocku

McLaren 720S to auto trudne w prowadzeniu o czym przekonał się 18-latek, który rozbił sportowe auto w Otwocku. Pożyczył samochód na przejażdżkę od swojego ojca. McLaren 720S Spider, którym kierował 18-latek to potężna maszyna. 4-litrowe podwójnie doładowane V8 ma moc 720 KM i 770 Nm. Już te liczby dają do myślenia. Ale przyjrzyjmy się danym…