Chcesz zdobywać w Polsce edukację z firmą Volkswagen? To możliwe! - Trends Magazines
21 czerwca 2021

Tuning, modyfikacje, porady – BMW, VW i inne

previous arrow
next arrow
Slider

Chcesz zdobywać w Polsce edukację z firmą Volkswagen? To możliwe!

szkoła Volkswagen

Dokładnie 15 lat temu, w roku 2005, w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu rozpoczęła swe działanie pierwsza klasa pod patronatem Volkswagen Poznań. Przez lata współpraca systematycznie się poszerzała, a klasy pod patronatem spółki nie tylko w Swarzędzu, ale również we Wrześni, opuściło od tego momentu prawie 580 specjalistów – mechaników, mechatroników, elektromechaników i odlewników – z których niemal 88 procent znalazło później zatrudnienie w fabrykach Volkswagen Poznań.

szkoła Volkswagen

Jak zdobywać kadrę?

„Po 10 latach funkcjonowania fabryki Volkswagena w Poznaniu, zarząd zaczął zastanawiać się, jak zapewnić stały dopływ dobrze wykwalifikowanej kadry. Rozpoczął się proces przygotowywania projektu przy wsparciu doświadczonych kolegów z zakładu w Hanowerze. W przygotowaniach aktywny udział brał m.in. Starosta Poznański, Jan Grabkowski oraz Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu, Przemysław Jankiewicz” – wspomina Jolanta Musielak, Członek Zarządu Volkswagen Poznań ds. Personalnych i Organizacji. „W roku 2005 rozpoczęliśmy współpracę z Zespołem Szkół nr 1 w Swarzędzu, gdzie uruchomiono 20-osobową klasę w zawodzie montera mechatronika – dzisiaj mechatronika. Poza szkołą, naszym partnerem było Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu, wtedy funkcjonujące pod nazwą Powiatowego Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej, które przez wiele lat, do momentu uruchomienia warsztatów praktycznych w naszej partnerskiej szkole w Swarzędzu, wspierało proces i prowadziło zajęcia praktyczne dla naszych uczniów przygotowując ich zarówno do egzaminów polskich, jak i niemieckich. Zaczynaliśmy z 20 osobową klasą, dzisiaj mamy blisko 150 uczniów w czterech zawodach .”

szkoła Volkswagen

Współpraca przez lata rozwijała się prężnie

Na terenie Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu rozpoczynały co roku działanie kolejne klasy, kształcące w takich zawodach jak: mechanik pojazdów samochodowych i elektromechanik pojazdów samochodowych, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych (dzisiaj: automatyk) oraz operator maszyn i urządzeń odlewniczych. W roku 2014, na terenie Odlewni Volkswagen Poznań powołano dodatkowo Szkołę Odlewników – pierwszy tego typu warsztat dedykowany tylko i wyłącznie uczniom. Dziś naukę w zawodzie mechatronika połączono z nauką automatyka. Powołano klasę automatyków, zaś program nauczania został rozszerzony o zakres mechaniczny. Wszystko po to, aby absolwenci mieli kompetencje jakich potrzebuje dzisiejsza produkcja i wyzwania związane z Przemysłem 4.0 oraz produkcją samochodów nowej generacji.
szkoła Volkswagen

Od 2014 również we Wrześni

Również w roku 2014 Volkswagen Poznań we współpracy ze Starostą Wrzesińskim, Dionizym Jaśniewiczem, Dyrektorem Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni, Bogdanem Nowakiem, Dyrektorem Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni, Markiem Dybą oraz firmą Gestamp Polska, zaczął przygotowania do uruchomienia projektu kształcenia kadr we Wrześni. Ruszył on w roku 2016 w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni.Przez 15 lat klasy pod patronatem Volkswagen Poznań ukończyło 576 dziewcząt i chłopców. 505 z nich, czyli niemal 88 procent znalazło zatrudnienie w zakładach spółki. Tylko w roku 2020 było to 51 absolwentów, z których 44 zostało przyjętych do pracy w Poznaniu, Wrześni i Swarzędzu. Projekty i cały proces kształcenia kadr cały czas się rozwija. W ostatnich 5 latach, średnio rocznie spółka wydaje na niego 2 mln złotych. Najlepsi absolwenci rozwijają się z powodzeniem zarówno w Polsce – kształcąc się dalej i pnąc po szczeblach kariery zawodowej – ale także za granicą, dzięki dedykowanym tylko im programom rozwojowym, takim jak „Wanderjahre” (w wolnym tłumaczeniu: „Wędrowiec”), polegającym na rocznej pracy w zagranicznym zakładzie koncernu.

Link do rekrutacji Volkswagen

Link do rekrutacji znajdziecie TUTAJ

Podobne

Audi FC Bayern Monachium

Zespół Roberta Lewandowskiego przesiadł się na elektryki. Czym jeździ Bayern Monachium?

Dzięki współpracy z Audi, FC Bayern Monachium jest pierwszym międzynarodowym klubem piłkarskim, który korzystać będzie od teraz z samochodów o napędzie elektrycznym. Gwiazdy drużyny - zwycięzcy Ligi Mistrzów, w tym również Robert Lewandowski, otrzymały w sobotę w Monachium nowe egzemplarze Audi e-tron. Koncern z Ingolstadt wybudował też i od razu uruchomił punkty ładowania tej elektrycznej…

Zakręcony Golf VII od ZF

Świat motoryzacji na nowo odkrywa skrętną tylną oś. Jest ona w stanie wydatnie zmniejszyć średnicę zawracania, jak również zwiększyć stabilność samochodu przy wysokich prędkościach. Volkswagen jeszcze nie oferuje takiego rozwiązania, ale sytuacja szybko może się zmienić. ZF ujawniło, że testuje Golfa VII z układem AKC. Z zewnątrz nic nie zdradza, że kompaktowy Volkswagen został wyposażony…