BMW X3 i X4 w mocnej wersji M - Trends Magazines

BMW X3 i X4 w mocnej wersji M

Kierowcy tak bardzo pokochali SUV-y, że domagają się ich nawet w sportowych wersjach. BMW nie pozostaje głuche na głosy rynku i przygotowuje eMki na bazie modeli X3 oraz X4.

Pierwsza psychologiczna bariera pękła w 1999 r., gdy BMW zaprezentowało pierwszego SUV-a w swojej historii. X5 drugiej generacji poszło krok dalej – doczekało się 555-konnej wersji M. X5 M było pierwszą eMką z napędem na cztery koła i klasyczną automatyczną skrzynią z przetwornikiem momentu obrotowego. Idąc za ciosem Bawarczycy stworzyli potrójnie doładowanego trzylitrowego diesla (381 KM, 740 Nm), który trafił do X5 M50d, czyli modelu z rodziny M Performance.

Najnowsze X3 oraz X4 doczekały się już pomostowych wersji M Performance (M40i/M40d). Teraz przyszedł czas na pełnowartościowe odmiany M. Otrzymają one trzylitrowy, sześciocylindrowy silnik o mocy 480 KM i 600 Nm, a wariant Competition, z podwójnie doładowanym silnikiem 3.0 R6 zapewni 510 KM.Spaliny będzie wyprowadzał wydech zakończony czterema rurami. Nie zabraknie też hamulców o dużej średnicy, pakietu aerodynamicznego i zmienionych względem słabszych wersji lusterek.

O tym jak duże nadzieje BMW wiąże z nowymi SUV-ami świadczyła m.in. ich prezentacja na Nürburgringu podczas wyścigów DTM. Północna pętla kultowego toru była zresztą miejscem, gdzie inżynierowie szlifowali nastawy zawieszenia czy układu przeniesienia napędu – nie będzie to zwykły xDrive, tylko M xDrive, który chętniej przerzuca na tylną oś większe porcje momentu obrotowego w celu uzyskania lekko nadsterownej charakterystyki prowadzenia.

W zarządzaniu siłami napędowymi pomoże także inteligentny mechanizm różnicowy tylnej osi, który w zależności od potrzeb może zostać w pełni spięty lub rozpięty, co umożliwi kierowcy utrzymanie auta w kontrolowanym poślizgu lub szybkie wygaszenie go, gdy postanowi jechać na czas.

Fot. BMW

 

Podobne

Porsche Taycan ładowanie

Ile jest stacji ładowania w Polsce?

Według „Licznika Elektromobilności” opracowanego przez PSPA oraz PZPM, w Polsce na koniec lipca 2020 roku było dostępnych 1224 stacji ładowania, co przekłada się na 2319 ogólnodostępnych punktów ładowania. Ich liczba nieustannie rośnie. Na koniec 2019 roku było w naszym kraju 1815 punktów ładowania, rok wcześniej 845. Najwięcej z nich jest zlokalizowanych w Warszawie, ale co…

Mycie aut – czy warto w ogóle myć samochód?

Jeśli myjesz auto sporadycznie, dzień 19 maja jest idealny do tego, aby to zrobić. To wtedy przypada Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów. Z tej okazji przypominamy, czy mycie aut jest konieczne i jak robić to z głową. Nie każdy ma do tego warunki, czas, lub w ogóle nie lubi tego robić. Mycie aut to nie tylko…