BMW Serii 5 E28? - 40 lat kultowego rekina! | BMW Trends

BMW Serii 5 E28 – kultowy rekin kończy 40 lat

Dziś to jedno z najbardziej kultowych modeli BMW. Generacja E28, czyli tzw. „rekin” kończy właśnie 40. urodziny. 

E28 był to drugi, po E12 model nowej serii 5. Poprzednik był hitem – w 9 lat sprzedano prawie 700 tys. egzemplarzy i prawdopodobnie dlatego, E28 nieznacznie różniło się od poprzednika. Auto było jedynie o centymetr szersze i niższe od E12. Jednak technologicznie nastąpił tutaj znaczny rozwój.

To w E28 po raz pierwszy pojawił się komputer pokładowy, tempomat, ABS, czy klimatyzację. Aby potwierdzić działanie tego ostatniego, BMW postanowiło wypuścić nową „piątkę” w 800-kilometrową trasę w Południowym Teksasie, w pełnym słońcu. Warto dodać, że auto było czarno-czarne, tzn. czarne nadwozie z czarnym wnętrzem. Chciano tym podkreślić skuteczność działania klimatyzacji. 

W E28 zadebiutowały także silniki napędzane nowymi paliwami – ropą i LPG. 524d miał pod maską 6 cylindrów, mógł być turbodoładowany (524td) lub nie i był wówczas najoszczędniejszym autem w swojej klasie. Odmiana turbo była wówczas najszybszym autem na świecie z dieslem pod maską.

M5 E28 – rękawica rzucona Porsche

W 1984 roku świat po raz pierwszy ujrzał sportowe BMW M5. Wcześniej co prawda było M535i, ale ta wersja miała zaledwie 218 KM. M5 odziedziczyła silnik po legendarnym BMW M1, czyli jednostkę M88 o mocy 286 KM. Auto rozpędzało się do pierwszej setki w 6,1 s i mogło jechać maksymalnie 250 km/h. To był wówczas najszybszy sedan świata. W latach 1984-1987 powstało zaledwie 2145 sztuk tej wersji.

W sumie, przez siedem lat produkcji (1981-1988) wyprodukowano aż 722 tysiące egzemplarzy BMW E28. 

Konrad Maruszczak

Podobne

Czy warto kupić gogle Playstation VR?

Technologia wirtualnej rzeczywistości jest już na wyciągnięcie ręki. Zestaw PlayStation VR można kupić za 900 zł. Czy warto? Święta coraz bliżej, a nie wszyscy mają jeszcze komplet prezentów. Zachęcające do zakupu różnych produktów reklamy nie omijają PlayStation VR - wprowadzonych jesienią 2016 r. gogli, które po podłączeniu do PlayStation 4 pozwalają na zanurzenie się w…

felgi BBS RS

Kultowy BBS Super RS z… drewna!

Stal, aluminium, magnez i włókno węglowe to tylko niektóre z materiałów używanych do produkcji felg. Na początku było to drewno, do którego właśnie powróciła firma BBS. Spokojnie, nie jest to ani Prima Aprilis, ani nowy model felgi w ofercie. W ramach pracy wieńczącej kurs rzeźbiarstwa w drewnie Anna Tamara Schmid postanowiła wykonać kopię kultowej felgi…