BMW K2, czyli E36 kompakt w wersji Karmann - Trends Magazines
4 °C Warsaw, PL
6 marca 2021

BMW K2, czyli E36 kompakt w wersji Karmann

BMW K2 E36 KARMANN dynamika tył

Niemiecki Karmann to marka najbardziej kojarzona z samochodami marki Volkswagen, ale w swojej historii firma wyprodukowała również szereg prototypów na bazie aut innych marek. Jednym z nich jest BMW K2 z 1998.

K2 to hybrydowe nadwozie oparte o BMW E36. Mówiąc hybryda nie mam tu na myśli napędu spalinowo-elektrycznego. Chodzi o to, że to BMW łączy ze sobą cechy auta typu hatchback, pickup, kabriolet, targa oraz coupé. Jak to w ogóle jest możliwe?

BMW K2 E36 KARMANN tył wystawa

Jak to działa?

Dwuosobowa karoseria otrzymała łagodnie opadające ku tyłowi masywne słupki B. Dzięki temu szyby boczne w drzwiach i błotnikach nie są niczym przedzielone (jak w BMW serii 8 typoszeregu  E31). Metalowy dach i tylna szyba przesuwają się, a tylna klapa opada w dół niczym w pickupie. Dzięki temu ten projekt może przyjąć różne formy nadwoziowe. Wsuwając tylną szybę pod metalowy dach otrzymujemy dwuosobowego pickupa (takie samochody zwane są również “ute”). Z kolei po przesunięciu dachu ku tyłowi i opuszczeniu go w dół, auto zmienia się w kabriolet.

BMW K2 E36 KARMANN_4 bagażnik

Bite, nie bite

Naszą uwagę zwróciły dwa detale. Deska rozdzielcza nie pochodzi z E36 Compact. Kolejna sprawa to sposób w jaki polakierowany jest prawy bok auta (różnica odcieni między drzwiami i tylnym błotnikiem). Gdyby to było ogłoszenie na OLX, ten egzemplarz BMW byłby okrzyknięty, jako “bite z prawej” w ułamek sekundy.

BMW K2 E36 KARMANN_4bok wystawa

Podobne

Niejeden pomysł na jedynkę – E88 120i vs. E82 Coupé 135i

Kiedy w 2004 r. BMW serii 1 weszło na rynek, nie spotkało się z ciepłym przyjęciem fanów marki. Dopiero z czasem ludzie docenili jego ponadprzeciętną zwinność i lekkość prowadzenia oraz zaakceptowali specyficzny wygląd. Bartek i Artur z BMW Klub Warszawa udowadniają, że jedynkę można pokochać i może być ona autem naprawdę wyjątkowym. Każdy z nich…

BMW_E28_520i_tuning

Tajemniczy rekin BMW E28 320i – TUNING

Mateuszowi od dziecka podobały się tzw. rekiny ze stajni BMW: E23, E24, E28. W kwietniu 2016 roku postanowił spełnić swoje marzenie. Pojechał na drugi koniec Polski, by kupić upragnionego klasyka – E28. Podczas oględzin okazało się, że egzemplarz jest w opłakanym stanie. Jednak Mateusz podjął wyzwanie i zdecydował się kupić wymarzone BMW. Gdy wjechał autem na lawetę, pękły…