Bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia OC - czy aby na pewno? - Trends Magazines
18 kwietnia 2021

Bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia OC – czy aby na pewno?

Od dzisiaj można odetchnąć z ulgą. Wożenie ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC nie jest konieczne. W przypadku braku tych dokumentów nie zostaniemy ukarani mandatem. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPIK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Podczas kontroli uprawnione służby (np. policja, straż miejska czy ITD) sprawdzą w niej status naszych dokumentów.

Oczywiście brak obowiązku posiadania fizycznych dokumentów przy sobie nie oznacza, że w ogóle nie trzeba ich mieć. Ubezpieczenie OC nadal musi być obowiązkowo wykupione przez właściciela pojazdu, a dowód rejestracyjny jest niezbędny w wielu sytuacjach – podczas badania na stacji kontroli pojazdów, w trakcie wyjazdu zagranicznego lub przy sprzedaży auta. Dowód rejestracyjny nadal będzie musiał znajdować się w naszym portfelu w przypadku gdy prowadzimy pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.

W kontekście wyżej opisanych zmian zmieniają się również zasady dotyczące zatrzymywania i zwrotu dowodów rejestracyjnych. Do tej pory dokument był zatrzymywany fizycznie. Od dzisiaj – w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego – uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja trafi do CEPIK, a kierujący otrzyma pokwitowanie. Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

Należy pamiętać że nadal kierowca musi mieć przy sobie prawo jazdy! Brak tego dokumentu zaowocuje mandatem karnym w wysokości 50 zł.

Brak fizycznych dokumentów może okazać się problemem w przypadku kolizji. Dane ubezpieczyciela i numer polisy są potrzebne do sporządzenia oświadczenia sprawcy wypadku. Warto pamiętać, że dane te można zweryfikować na stronie internetowej  Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego gdzie po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu otrzymamy  informacje o tym, czy pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC oraz numer polisy, markę samochodu, nazwę i adres zakładu ubezpieczającego.

Podobne

M3 Bugatti Cover

M3 na felgach Bugatti

E30 M3 to klasyk. Są jednak tacy, którzy nie boją się stworzyć unikatowych projektów w oparciu o tego kultowego youngtimera. Poznajcie PUR35T M3. Słowo "purest" w języku angielskim oznacza najczystszy... Czy ono w ogóle tu pasuje? Jägermeister M3 otrzymało pomarańczową barwę nadwozia w hołdzie do M3 ścigającego się w DTM w barwach etykiety sponsora- ziołowej…

BMW 8 Golden Thunder Edition

Luksusowe BMW serii 8 aspiruje do statusu auta kolekcjonerskiego- poznajcie BMW 8 Golden Thunder Edition. Golden Thunder Edition Limitowana edycja jest dostępna dla wszystkich wariantów modeli nowego BMW serii 8 Coupé, nowego BMW serii 8 Cabrio i nowego BMW serii 8 Gran Coupé - od BMW 840i i BMW 840d xDrive po BMW M850i ​​xDrive.…