Badanie techniczne za 430 zł? Jest odpowiedź resortu - Trends Magazines

Badanie techniczne za 430 zł? Jest odpowiedź resortu

Sieć rozgrzała się od pojawiających się informacji na temat wzrostu opłat za badania techniczne. Mówią one, że obowiązkowy przegląd ma kosztować 430 zł, a nowy cennik ma obowiązywać już od 1 lipca. Czy faktycznie tak będzie?

O wzroście opłat za badanie techniczne słyszeliśmy już od dawna. Obowiązująca od 2004 roku stawka jest za niska – a przynajmniej tak twierdzą diagności. Teraz miałaby ona wzrosnąć aż do 430 zł i to od 1 lipca. 

Badanie techniczne za 430 zł już od lipca? Jest oficjalna odpowiedź

Jak oświadcza Ministerstwo Infrastruktury – „Od 1 lipca nie wzrosną opłaty za badania techniczne pojazdów”. Dalej czytamy, że – „Opłaty te są uregulowane przepisami (…) i prace legislacyjne nad zmianą tych przepisów nie zostały zainicjowane. Nieprawdziwa jest powielana w mediach informacja o uzależnieniu wysokości opłat za badania techniczne pojazdów od wynagrodzenia minimalnego i jego wzrostu od 1 lipca 2024 r., a co za tym idzie, wskazywana wysokość stawki”.

Wszystko zaczęło się od krzykliwego tytułu

Burzę na temat wzrostu opłat rozpętał wpis na portalu „Dziennik.pl” o tytule: „430 zł za badanie techniczne auta od 1 lipca. Wielkie zmiany dla kierowców”. Tytuł jednoznacznie wskazuje, że zmiana jest już zatwierdzona i od lipca będziemy płacić więcej za przeglądy. To wywołało nie tylko wielkie poruszenie wśród kierowców, ale też diagnostów. 

Ta naklejka w aucie będzie obowiązkowa. Za jej brak nie przejdziesz przeglądu

Skąd wzięła się kwota 430 zł? Stawki za badanie techniczne wynikają z rozporządzenia ministra infrastruktury. Obecne mówi o 98 zł, które płacimy za przegląd i ta kwota została ustalona we wrześniu 2004 roku. Wówczas płaca minimalna wynosiła w Polsce 824 zł brutto. To właśnie płaca minimalna jest podstawą do obliczenia stawki za przeglądy. Obowiązująca kwota – 98 zł, w 2004 roku stanowiła 11,9 proc. wynagrodzenia minimalnego. Wspomniane 430 zł to z kolei 10 proc. nowej kwoty wynagrodzenia minimalnego (4300 zł miesięcznie brutto), jakie zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku. 

2
Czy stawki za badanie techniczne powinny wzrosnąć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

tuning-schmiedmann-bmw-m3-e30-evo2-widok od tyłu

S3, czyli alternatywa dla M3 na bazie BMW 335i

Zakup legendarnego M3 nie jest jedynym sposobem na jazdę sportowym BMW. Alternatywą jest profesjonalna modyfikacja zwykłej trójki. Na bazie 335i z 2012 roku duńska firma Schmiedmann stworzyła model S3. Oglądając auto z zewnątrz nawet prawdziwy fan marki będzie dłuższą chwilę zastanawiał się, czy nie ma do czynienia z M3. Schmiedmann S3 ma identyczne jak M3 lusterka, maskę z charakterystycznym garbem,…

Pożar statku Felicity Ace. Na pokładzie Lamborghini, Bentleye, Porsche

Dziś świat obiegły zdjęcia transportowca Felicity Ace, na którym wybuchł pożar na środku Atlantyku. Na pokładzie okrętu znajdowało się niemal cztery tysiące samochodów koncernu Volkswagena, w tym ponad 1100 egzemplarzy Porsche i 189 aut Bentleya. Raczej wszystkie trzeba spisać na straty. Amerykańscy klienci, czekający na nowego Volkswagena, Porsche, Bentley'a czy Lamborghini nie dostali dziś zapewne…