Konfiskata auta po alkoholu. Przepisy już weszły i już do poprawki? - Trends Magazines

Konfiskata auta po alkoholu. Przepisy już weszły i już do poprawki?

Od dziś kierowcy jeżdżący po alkoholu stracą swoje cztery kółka. Konfiskata auta po alkoholu to nowe przepisy, które zezwalają policjantom na zarekwirowanie pojazdu. Zasady weszły w życie z dniem dzisiejszym i już zapowiadane są zmiany. 

BMW TRENDS prenumerata

Zapowiadana od dwóch lat zmiana w przepisach, w dniu 14 marca 2024 roku wchodzi w życie. Chodzi o nowelizację Kodeksu karnego, która umożliwia policjantom zarekwirowanie pojazdu kierowcom nietrzeźwym. Dokładnie chodzi o tych, którzy we krwi mają ponad 1,5 promila alkoholu. Pojazd straci także kierowca, który był trzeźwy, ale spowodował wypadek i zbiegł z miejsca wypadku. Mało tego, samochód straci także ten kierowca, który miał ponad 1 promil alkoholu we krwi i spowodował wypadek.

Jak zebrać 126 punktów karnych w kilka minut? Oto przykład

Konfiskata auta po alkoholu – czy to dobra zmiana?

W przypadku, gdy kierowca jest pijany i przekracza wyżej wspomnianą ilość alkoholu, policjant rekwiruje pojazd, który trafi na parking policyjny do czasu rozwiązania sprawy. Funkcjonariusz dodatkowo kieruje wniosek do sądu o wykonanie konfiskaty i sporządza wycenę pojazdu. Sąd może z kolei odstąpić od orzeczenia przepadku pojazdu, ale tylko w przypadkach szczególnych. Co ważne, to od woli sędziego będzie należało, czy faktycznie konfiskata i przekazanie pojazdu na rzecz Skarbu Państwa jest konieczne. 

Sąd może zdecydować o wymierzeniu kary w wysokości równowartości pojazdu, , dokładniej chodzi o średnią wartość rynkową modelu wpisanego w polisie ubezpieczeniowej. W przypadku rzadkich samochodów, które są trudne do wyceny, będzie powoływany biegły.

BMW samo wezwało policję. Kierowca był pijany

Przepis wszedł w życie i już trzeba go zmienić?

Jak podaje tvn24.pl, resort sprawiedliwości już zapowiedział, że regulacja zostanie złagodzona. Resort zaznaczył, że prace nad nowelizacją mają na celu konieczność wyeliminowania przepisów budzących zastrzeżenia konstytucyjnie i dostosowanie przepisów dotyczących przepadku pojazdów mechanicznych do standardów konstytucyjnych.

„Projekt został uzgodniony wewnątrz-resortowo. Aktualnie jest na etapie skierowania wniosku o wprowadzenie projektu dokumentu rządowego do wykazu prac legislacyjnych albo wykazu prac programowych Rady Ministrów”- poinformował resort.

Czy Waszym zdaniem konfiskata auta po alkoholu to dobry pomysł? Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne

Skoda Fabia vs Maybach – kosztowny wypadek pod Warszawą

Do czołowego zdarzenia doszło pod Warszawą, na drodze wojewódzkiej nr. 720 w Otrębusach. Kierowca Fabii zjechał na przeciwległy pas i zderzył się z Mercedesem-Maybachem. Z pewnością będzie to kosztowna przygoda dla sprawcy. Jak informuje "Super Express", kierujący Skodą z niewiadomych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie doszło do czołowego zderzenia z niemiecką limuzyną. W…

Euro NCAP przetestowało Volkswagena ID.3 Jak wypadł w teście elektryczny hatchback?

Volkswagen ID.3 otrzymał w teście zderzeniowym organizacji Euro NCAP (European New Car Assessment) maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. Pierwszemu seryjnemu modelowi Volkswagena skonstruowanemu na płycie podłogowej MEB przeznaczonej do aut elektrycznych, specjaliści Euro NCAP przyznali wysokie oceny we wszystkich kategoriach testowych. Volkswagen jest zadowolony z wyniku ID.3 „To wspaniały sukces całego zespołu pracującego nad modelami ID.”…