40 lat quattro - HISTORIA - Trends Magazines

40 lat quattro – HISTORIA

Dokładnie czterdzieści lat temu koncern z Ingolstadt podczas Międzynarodowej Wystawy Motoryzacyjnej w Genewie pokazał po raz pierwszy Audi quattro, wywołując w ten sposób spore poruszenie w branży.

Audi quattro to pierwszy w historii przypadek, w którym sportowe coupé  dostępne było jako pojazd z napędem na cztery koła. Jego 147 kW/200 KM mocy pochodziło ze wzmocnionej wersji 2.2-litrowego, turbodoładowanego, pięciocylindrowego silnika zaprezentowanego po raz pierwszy jesienią 1979. Wcześniej ta koncepcja napędu zarezerwowana była wyłącznie dla ciężarówek i samochodów terenowych. Pomysł skonstruowania takiego samochodu narodził się zimą na przełomie lat 1976/1977, podczas testów Volkswagena Iltis, tworzonego wtedy przez Audi na potrzeby niemieckiej armii. Doskonałe właściwości jezdne tego modelu na lodzie i na śniegu, skłoniły inżynierów Audi do zamontowania tego rodzaju napędu w seryjnie produkowanym Audi 80. 

Audi quattro zadebiutowało w sportach motorowych na początku roku 1981 na Rajdzie Jänner w Austrii. Dynamiczny napęd na cztery koła rodem z Ingolstadt zrewolucjonizował w ten sposób rajdy i wyścigi samochodowe na całym świecie. To dzięki Audi quattro owiana złą sławą rajdowa Grupa B do dziś jest legendarną formuła rajdów samochodowych i przez wielu uznawana jest za szosowy odpowiednik F1. To jednak temat na osobną historię…

Podobne

Używany Volkswagen Touareg. Wygodny, ale drogi

Kombinacja luksusowej limuzyny z pełnowartościowym samochodem terenowym. Przed laty kosztowała fortunę. Obecnie pozytywnie zaskakuje ceną – najtańsze Touaregi kupimy za 25-27 tys. zł, a sensownie utrzymane auta z początku produkcji są wyceniane na 40-50 tys. zł. Pochopne podejmowanie decyzji nie jest wskazane. Eksploatacja kosztuje krocie. Na początku XXI wieku Volkswagen zaczął mierzyć wysoko. Podjął ambitną…

Tuning VW Polo R WRC

Jeszcze mocniejsze Polo R WRC

Rajdowe Polo, które czterokrotnie sięgało po mistrzowskie tytuły, miało silnik o mocy 320 KM. Wimmer Rennsporttechnik uznał, że to zdecydowanie za mało. Podrasował drogowe Polo R WRC do... 420 KM! Już w chwili debiutu Polo R WRC zachwycało miłośników mocnych wrażeń. Upakowany pod maską silnik 2.0 TSI o mocy 220 KM nie miał sobie równych w segmencie małych sportowców. Dość powiedzieć, że Polo rozpędzało się…