6-latek z Karowej poruszył środowisko motorsportu! - Trends Magazines

6-latek z Karowej poruszył środowisko motorsportu!

Tegoroczna, 77. edycja Rajdu Polski oznaczała stulecie tej imprezy, świętowane odcinkiem specjalnym na legendarnej warszawskiej ulicy Karowej. Gdy uzyskiwano zgodę na jego rozegranie, obostrzenia epidemiczne nie pozwalały na udział kibiców.

Na ten niefortunny zbieg okoliczności mogła nałożyć się nadgorliwość organizatorów, co zaowocowało zdjęciem, o którym mówi cała motoryzacyjna Polska i na które swą niezwykłą akcją odpowiedział pilot Robert Hundla.

Fotograf Paweł Sanocki uchwycił w kadrze chłopca leżącego na pograniczu chodnika i ulicy, przyjmującego bardzo niewygodną pozycję, by spod rozpostartej na ogrodzeniu czarnej płachty patrzeć na przejeżdżające samochody. Zdjęcie upowszechnił m.in. słynący z kapitalnych występów na Karowej Jan Chmielewski. U wielu fanów rajdów wywołało ono uczucia wzruszenia postawą młodego kibica i zniesmaczenia okolicznościami, w jakich przyszło mu oglądać rajd.

Sytuacja była zapewne wypadkową wymogów władz i decyzji organizatorów. Skuteczny lobbing Automobilklubu Polski i Polskiego Związku Motorowego za udziałem kibiców korzystających z punktów obserwacyjnych przy trasie, byłby pewnie trudny do przeprowadzenia. Pozostaje jednak pytanie, czy czarne płachty odcinające Rajd od „postronnych obserwatorów” miały naprawdę chronić organizatorów przed problemami prawnymi, czy jedynie sprawić, by grupa posiadających przepustki „VIP-ów” uczestniczyła w naprawdę ekskluzywnym wydarzeniu.
Ten drugi scenariusz zdecydowanie świadczyłby o braku pomysłu na popularyzację sportów motorowych.

Jednak nawet jeżeli postawę wielu działaczy można, delikatnie mówiąc, opisać jako „zagubienie”, zawodnicy i kibice potrafią wziąć sprawy w swoje ręce. I zainspirować co bardziej energicznych i zdeterminowanych działaczy, by poszli w ich ślady.

Takim zawodnikiem okazał się Robert Hundla, zdobywca mistrzostw Polski i Słowacji znany m.in. z pilotowania Grzegorza Grzyba i wspomnianego Jana Chmielewskiego. Na swym profilu facebookowym napisał „Szukam chłopca, którego widzicie na zdjęciu poniżej… cel jest prosty… chcemy my, wszyscy zawodnicy, przeprosić Go za sytuację, w jakiej postawili go organizatorzy ostatniego rajdu polski (piszę celowo małą literą, ponieważ nie zasługują na nic więcej)…

Chcielibyśmy PRZEPROSIĆ GO za to, w jaki upokarzający sposób został potraktowany on, ale również i wielu innych kibiców, którzy we krwi maja benzynę.

W imieniu swoim oraz moich kolegów zawodników, chciałbym zaprosić tego Chłopca na mój koszt wraz z osobą towarzyszącą na jedną z pozostałych rund RSMP, aby udowodnić mu, iż jest wśród nas wielu, którzy kochają ten piękny sport i mają go głęboko w sercu. Wiec ktokolwiek widział, ktokolwiek wie… niech udostępni lub pisze do mnie, a wierzę, że pokażemy temu dziecku prawdziwego DUCHA RAJDÓW!”

Deklaracja Roberta Hundli nie jest jedyną. Chłopcu oferuje się m.in. trening profesjonalnym gokartem z Lenartowicz Motorsport.

Dla nas przyjemne jest to, że pojawił się również wątek bliski fanom BMW. Daria Dziwisz napisała: „Może to pomoże: jak chłopak się znajdzie, ma oficjalne zaproszenie na rundę WSMP na Tor Poznań. Potwierdzone przez Automobilklub Wielkopolski. Nie rajdy, ale na pewno zobaczy wszystko 🏁🏁💙💙 a 318IS CUP zapewni atrakcje”. Wywiązuje się dialog: „Już my się nim zaopiekujemy”, „Bo jak nie my, to kto?”.

Dzień po ogłoszeniu, Robert Hundla ogłasza, że ma już kontakt z rodzicami bohatera zdjęcia- 6-letniego Stasia.

Mamy nadzieję, że Staś będzie rozwijał pasję do obu form sportu motorowego- i do rajdów, i do wyścigów. A także na to, że wiele jego pozytywnych emocji będzie się wiązało z BMW.

Fot. Paweł Sanocki
Tekst: Andrzej Szczodrak

Podobne

Inauguracja sezonu BMW-Challenge – Górecki na podium!

"Inauguracja sezonu po pięciomiesięcznej przerwie na bardzo technicznej, ciasnej i krętej trasie poligonu była dla mnie prawdziwym wyzwaniem. (...) To był najlepszy rajdowy weekend w dotychczasowych moich startach i genialne rozpoczęcie sezonu." - opowiada Rafał Górecki, zwycięzca I rundy AB CUP i BMW-Challenge. Automobilklub Bydgoski w dniu 1 kwietnia zorganizował I rundę Ogólnopolskiego Rallysprintu AB…

BMW 7 E32 Security. Pierwsza prawdziwa limuzyna dla VIP-ów

Opancerzone BMW. Słyszał o nich chyba każdy, a wielu z nas widziało je na własne oczy. Co o nich wiemy? Zazwyczaj niewiele. Szkoda, bo to ciekawy fragment historii BMW. Koncern z Monachium dołączył do grona producentów opancerzonych limuzyn jesienią 1977 roku. BMW nie zdecydowało się na powierzenie przygotowania pojazdów dla VIP-ów firmom zewnętrznym. Zapadła decyzja…